O nás › Diskusné Fóra › Všeobecne o zdravotníctve › mala som zaplatit?
- This topic has 10 odpovedí, 5 hlasov, and was last updated pred 19 years, 7 months by Dr. Sorge.
-
AutorPríspevky
-
8 februára, 2005 o 12:06 am #390Lucia SevcekovaÚčastník (Participant)
….moj gynekolog je v rozpakoch, lebo nevedel, ci ma odomna pytat „zajacovku“ (nas p. minister je uz legenda za ziva 😉 ) ked som prisla na kontrolu 6 tyzdnov po porode. Dalej mu nebolo jasne, ci ma uz „po novom“ pytat od tehotnych za kazdu poradnu dvacku….ukazoval mi aj nejaky pisomny material na dokaz toho, ze sam v tom ma misung a nerozumie napisanej formulacii.
Mohol by niekto vniest trochu svetla do tejto problematiky, lebo moj pan doktor toho nebol schopny, hoci sa pytal aj na ministerstve….(no neviem co pod tym myslel, ked v tom ma nadalej misung).dakujem
12 februára, 2005 o 8:02 am #3590emedÚčastník (Participant)Takže Lucke nikto neodpovedal.. Uvedenie poplatkov a výnimiek je na stránke napr. novezdravotnictvo….
Pravdou ale je, že rozpaky majú aj iní…Doteraz platilo, že dispenzarizovaní chronici neplatili u špecialistu za disp. prehliedku. Teraz je to tak, že tiež neplatia, ak sú zaradení poisťovňou do dispenzáru. Akurát, že ešte niekoho do dispenzáru poisťovňa nezaradila 😛 A tak by vlastne aj chronici by mali platiť… Ako je to u mňa? Zavolal som do poisťovne , ako je to so zaradzovaním pacientov do dispenzáru. Prehadzovali si ma tam ako hor. zemiak, až nakoniec revizák povedal, že namajú žiaden metodický pokyn… A tak ja napr. nevyberám – pretože to vnímam len ako „prechodné obdobie“ – a cieľom zákonodarcu nebolo asi vyberať od chronikov peniaze…..
Nesťažujem si ale. Ja osobne som sa obrnil trpezlivostou, lebo viem, že všetko je v pohybe, všetko kvasí – a v tomto prechodnom období budú zákonite zmatky.
12 februára, 2005 o 12:54 pm #3591imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Naozaj vsetko kvasi. Poistovne nestihaju, pretoze ich povodni riaditelia sa venovali niecomu inemu. Udajne riaditel APOLLO / byvaly/ je t.c najomcom zdrav. zar. v BB VUC. A to dokonca bez toho, ze by konecne poratal co stoji to zdravotnictvo 😀 / mierna parafraza jeho vyroku, ze treba poratat co to stoji a potom tam dat peniaze/.
Novi ucastnici disk. fora trpia prvou fazou – logorhoe – Laco je o tom svetlym prikladom. Tesim sa, ze aspon vymyslel novy nazov Rudo a kol. Dispenzar a cakacie listy naozaj budu zriadovat poistovne a kontrolovat Urad. Ale to by sa tomu museli venovat prinajmenpsom od novembra a nie teraz. Viem ze urad ich vyzval, aby predlozili metodicke pokyny ako to budu robit.. Nuz EMED ma pravdu, pojde to pomaly ale ja som presvedceny ze isto a dobre. Spravna odpoved: mal by / ten gynekolog/ vediet citat, je to jasne napisane v nariadeni vlady.17 februára, 2005 o 9:54 am #3592Dr. Poradovsky JurajÚčastník (Participant)Ono je čítať a čítať. Nariadenie vlády sa odvoláva na § 38 Zákona 577. Ak by bolo v ods. 8 § 38 napísané napr. “ pri návšteve v priamej súvislosti s onemocnením, pre ktoré je pacient dispenzarizovaný“, bolo by to aj gynekológovi jasné.
Ale tam je text: „Zaradený zdravotnou poisťovňou na díspenzarizáciu„, a tak má gynekológ problém, pretože doteraz zaraďoval pacientky do dispenzára on sám. A zrazu vraj poisťovňa. ( Bohvie prečo táto zmena )
Takže by mal vypracovať zoznam pacientiek, ktoré má k dnešnému dňu v dispenzárnej starostlivosti, rozdeliť ich podľa ich zdravotných poisťovní a podľa dôvodu dispenzarizácie a poslať na jednotlivé poisťovne na „Zaradenie zdravotnou poisťovňou na díspenzarizáciu“. Na poisťovniach sa nakupia tisícky takýchto zoznamov z jednotlivých amulancií a nejak sa s tým budú musieť vysporiadať, prinajmenšom si objednať úpravu informačného systému a údaje tam nahrať. ( Preto sa musí vypracovať ten metodický pokyn, inak by to robil každý zamestnanec ináč, to by len bol zmätok. ) Medzitým budú lekári posielať ďalšie, teraz už individuálne návrhy na zaradenie / vyradenie ďalších pacientov… Takže po nejakom čase sa aj náš gynekológ dočká úradného papiera, že ním navrhnuté pacientky poisťovňa zaradila do dispenzarizácie. Od tej chvíle sú podľa znenia zákona oslobodené od platenia poplatku. Lenže otázka znela, či sú oslobodené už dnes 😀 😀 😀
Ďalšia otázka sa vynorí, ak zdravotné poisťovne budú aj jednotlivým pacientom vydávať akési potvrdenie o zaradení do dispenzarizácie. Zo znenia predpisu nie je jasné, či budú oslobodení len od poplatkov pri návštevách v súvislosti s týmto onemocnením, alebo vždy a všade. Pacienti budú, samozrejme, bojovať s lekárom o takýto výklad.Ani v iných prípadoch to nie je s tým čítaním také ľahké. Napríklad si neviem poradiť s odst. 3 § 1 Nariadenia vlády o poplatkoch: „Ak ide o návštevu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v súvislosti s očkovaním, úhrada za služby uvedené v § 38 ods. 3 písm. b) sa neplatí, ak nie je oslobodený podľa § 38 ods. 8 písm. b) zákona. „
Podľa zákona negácie negácie teda tí, čo sú oslobodení, majú platiť ? :^oAlebo v medializovanom spore o poplatkoch za vypísanie receptu:
Lekár nesmie pýtať dvadsať korún od pacienta v prípade, že mu len vypíše recept. Podľa ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca je to protizákonné. ( zdroj: PRAVDA, 16.2. )
Nuž, protizákonné môže byť len to, čo odporuje zákonu. Výnimky sú uvedené v § 38 a vypísanie receptu tam uvedené nie je. Aj samotné MZ informuje pacientov takto:1. Platenie v ambulancii
V ambulancii podľa zákona platíte poplatok 20 Sk. Poplatok je príjmom ambulancie. Podľa zákona pacient platí za „spracúvanie údajov zistených pri poskytovaní ambulantnej starostlivosti v elektronickej forme pri každej návšteve“. V praxi to znamená, že poplatok 20 Sk zaplatíte pri každej návšteve, aj keď si prídete len vyzdvihnúť recept.
©2004 Ministerstvo zdravotníctva SRcesta: health.gov.sk / Linky / Nové zdravotníctvo / Informácia pre pacientov o poplatkoch v zdravotníctve od 1. januára 2005
P.S: Včera vláda schválila zmenu, od 1.3. už pacienti, ktorí prišli len na vypísanie receptu, platiť nebudú. Postupne sa voda čistí, vďaka za každú dobrú správu.
17 februára, 2005 o 11:00 pm #3593Lucia SevcekovaÚčastník (Participant)….ani som nevedela, ze cosi take ako http://www.novezdravotnictvo.sk existuje. Nasla som si tam pekne polopatisticky vysvetlene to, co som chcela vediet. Len jedno mi vrta v hlave> preco toto nevedel aj moj gynekolog? Ten papier, co mi ukazoval vobec nebol taky podrobny ako to, co som videla na nete.
Otazka pre p. ministra: Ako su lekari upozornovani na zmeny napr. v poplatkoch…..su odkazani na internet alebo?18 februára, 2005 o 10:30 pm #3594imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Nuz lekari su vari gramotni a mali by vediet citat zakony. 😀 Ale vazne, som celkom rad ze nie su zasadne problemy, detaily doladime.
19 februára, 2005 o 7:03 am #3595emedÚčastník (Participant)Vráťme sa na zem. Myšlienka, že lekári po večeroch študujú zákony je utopistická. V praxi to vyzerá tak, že po mesiaci platnosti nejakého zákona – lekárka Marika zavolá lekárke Betke – a popri téme čo si oblečú na ples preberú aj “ aplikovanie zákonov a noriem “ do ich praxe…
A povezme si úprimne, chvalabohu pre pacientov. Dodržiavaním zákona by bolo, že od januára začnú špecialisti kasírovať všetkých chronikov, že obvoďáci začnú za recepty hromadne vyberať 20 Sk, že v januári sa na Slovensku v amb . nepracuje — lebo poskytocvatelia nemajú zmluvy s poisťovňami, že v marci začnú hromadne posielať špecialisti pacientov do poisťovní na waiting listy — lebo už sú dávno za „limitom na štvrťrok“…Buďme radi, že v dnešnej dobe sa zákony až tak veľmi nečítajú , a ak aj čítajú- tak nedodržiavajú.
😛
19 februára, 2005 o 7:34 pm #3596imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)No budme radi., ale potom sa necudujme, ked su v zakonoch aj chyby, ktore sa “ objavia“ tak mesiac po.
20 februára, 2005 o 7:38 am #3597emedÚčastník (Participant)Prečo nastávajú zmätky?
* poisťovne nezvládli situáciu. Čo im bránilo pripraviť do januára metod . pokyny na zaradzovanie chronikov do dispenzáru? metodiku vedenia čakacích listov ? Poslať do 1.1 . zmluvy pre poskytovateľov ( hoc aj bez presných fin. objemov — lebo chápem- že este nemali vyhodnotený posl kvartál..) ? Majú málo ľudí , alebo málo mudrych ľudí?
*lekári sú málo aktívni. A vlastne nielen oni, celý národ je akoby pritlmený ( prestal reagovať na nehoráznosti politikov, ..proste apatia
*pacienti si neuvedomlili, že bez nich to nejde — že oni sú tým podstatným, a teda, že si vedia vhodnými aktivitami vydobiť dôstojné postavenie v systéme
*ˇUrad pre dohľad sa len batolí ( má na to vek ) — urýchlene by mal aktívne začať využívať svoje postavenie. očakávam vznik aj www stránky ˇUradu, na kt . by sa aktívne diskutovalo , upozorňovalo….Ale hlavne na základe podnetov konalo.
* tvorcovia zákona zabudli na „prechodné obdobie “ . ( napr. kým reálne poisťovne zaradia chronikov do dispenzáru — odhadujem tak 3/4 roka, a pod.Čiže aj táto situácia miernych zmätkov je odrazom stavu spoločnosti. Cítiť tu apatiu, amaterizmus a nedôslednosť, málo tolerancie — ale hlavne kvas a posum vecí dopredu. A to je dôležité. Skutočne si myslím, že ideme dobrým smerom. Trpezlivosť, tolerancia. 😀
20 februára, 2005 o 8:56 am #3598imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Amen! 😀 😀 😀
20 februára, 2005 o 4:14 pm #3599Dr. SorgeÚčastník (Participant)Na inom mieste tohto fóra som napísal,že možme mať vynikajúce zákony,ale keď sa nedodržiavajú tak je to o ničom.Tisíce poskytovateľov ZS na Slovensku cca mesiac a pol de iure nemohli/?/-nemali/?/ poskytovať ZS-nemali zmluvy!?Nikoho to netrápilo,nevyvodili sa konzekvencie!Možme nadalej cizelovať zákony-len či sa podľa nich budeme aj riadiť
-
AutorPríspevky
- Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.