O nás › Diskusné Fóra › Všeobecne o zdravotníctve › K čomu,okrem administratívného zaťažovania slúži dispenzár?
- This topic has 20 odpovedí, 5 hlasov, and was last updated pred 19 years, 2 months by imported_Rudolf Zajac.
-
AutorPríspevky
-
21 júna, 2005 o 1:25 pm #462MariaÚčastník (Participant)
Nerozumiem zmyslu dispenzára, okrem ďalšej administratívy pre
lekárov / akoby nemali čo robiť na ambulanciach/. Zdravotné poisťovne
v tom nemajú jednotný postup. 20.- Sk nevyberám aj tak podľa zákona
a teraz si to dám schváliť zdravotným poisťovňam , aby mi“ láskavo
schválili a dovolili“ nevyberať od pacientov poplatky, ktoré aj tak
od nich podľ zákona nevyberám. Ak príde na budúci rok ľavicova vláda
/podľa preferencii, aj to tak vyzerá/, a 20.-Sk poplatky sa zrušia,bude dispenzár k ničomu. Ale nech žije byrokracia na Slovensku!21 júna, 2005 o 6:55 pm #4312emedÚčastník (Participant)Ja som pôvodne chápal povinosť poisťovne zaradiť pacienta do dispenzáru ako vcelku pozitívny prvok. Ak mi totiž poisťovňa konkrétneho pacienta zaradí do dispenzára a určí mu frekvenciu disp. kontrol – tak mi z toho logicky vychádza, že tým zaručuje aj preplatenie týchto kontrol…. Event. som to chápal ako určitú východiskovú bázu pre kapitáciu “ disp. pacientov.
Zatial to ale vyzerá dosť komicky
* prvý štvrťrok poisťovne ani nevedeli, že by mali niekoho dispenzarizovať
*vznikol chaos v spoplatňovaní disp. kontrol špecialistami
*druhý štvrťrok priniesol chabé pokusy poisťovní o naplnenie litery zákona a zavalili lekárov roznymi formulármi
*začiatkom júna sa k lekárom dostala informácia, že bude jednotný systém návrhov na dispenzár a bude povinnosť tieto návrhy posielať do poisťovní v elektr. forme
* okolo 10.6 asociácia súk .lekárov upozornuje svojich členov, aby nepodpisovali dodatky s SZP – lebo nimi zasielaný návrh na diispenzár nezodpovedá dohode
*20.6. som volal do soft. firmy- či už majú upgrady programov , aby som mohol začať robiť dispenzár… ich odpoveď : “ vyprdnite sa nato pán doktor … nie je treba sa ponáhľať… o pár dní vám upgrade pošleme…
*30.6 končí lehota, kt . mali špecialisti na zasielanie návrhov poisťovniam..
😛 😛 I tak še dá…23 júna, 2005 o 6:36 am #4313imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Emed to postihol spravne. Podla prechodnych ustanoveni zakona sa zaraduje do dispenzara existujuci kmen preto, aby lekar mal istotu, ze mu vykon preplatia. Novi sa zaraduju priebezne. Naozaj zda sa v tom poistovne maju trochu chaos, ale predpokladam, ze sa to pomaly „utrasie“. Ukazuje sa, ze na Slovensku je to tak, ze az ked hori sa zacne nieco robit.
23 júna, 2005 o 10:00 am #4314Dr. Poradovsky JurajÚčastník (Participant)Ukazuje sa, že na Slovensku sa neoplatí byť iniciatívnym, pretože skôr alebo neskôr sa ozve Úrad. A je to.
23 júna, 2005 o 12:33 pm #4315MariaÚčastník (Participant)@Dr. Poradovský Juraj wrote:
Ukazuje sa, že na Slovensku sa neoplatí byť iniciatívnym, pretože skôr alebo neskôr sa ozve Úrad. A je to.
Pán Dr.Poradovský to ste mysleli ,že niekedy sa neoplatí otvárať
tému iniciatívne, lebo štátny úrad, ministerstvo to môže zneužiť,
keď som otvorila napr.tému dispenzáru? Možno máte pravdu. Ak je to
tak ,ako som to pochopila /možno nepochopila/,tak problémy ktoré
tu píšu diskutujúci je hádzanie hrachu na stenu. A to chcem otvoriť
ešte ďalšie témy sťažovania práce lekárov , myslím v oblasti administratívy, byrokracie. Čudujem sa ,že to práve robí táto pravicová
vláda…23 júna, 2005 o 2:15 pm #4316Dr. Poradovsky JurajÚčastník (Participant)Ale nie, preboha, to ani náhodou. O Vás to vôbec nebolo. Nenechajte sa odradiť od diskusie. Myslel som to tak, že ak
@emed wrote:* prvý štvrťrok poisťovne ani nevedeli, že by mali niekoho dispenzarizovať …
* druhý štvrťrok priniesol chabé pokusy poisťovní o naplnenie litery zákona a zavalili lekárov roznymi formulármi …
* začiatkom júna sa k lekárom dostala informácia, že bude jednotný systém návrhov na dispenzár …a ak od 15.6. platia Úradom stanovené pravidlá, potom mali pravdu tí, ktorí pokojne dodnes čakali na ich zverejnenie.
My ostatní sme už zas v kostýme iniciatívneho blbca.24 júna, 2005 o 10:11 am #4317imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Horlivym blbcom bol zial Urad. Tato vec je v zakone a kto ako bude postupovat je jeho vec, cim myslim lekar – poistovna. Urad nema co do toho kafrat
25 júna, 2005 o 4:51 am #4318emedÚčastník (Participant)Mne sa naopak – postup Úradu pozdával. Možno má naozaj v systéme inú úlohu ako koordinovať postupy poisťovní… na druhej strane – pomohol veci- – keď sa poisťovne nevedia dohodnúť sami ( napr. v svojom Združení ,..)
25 júna, 2005 o 6:50 am #4319MariaÚčastník (Participant)Je pravdou, že zdravotné poisťovňe skôr zareagujú na list z úradu, ako
sa „zložité pre nich“ dohodnuť vrámci svojo združenia , alebo napr. s ASL.
Zasa na druhej strane, ak vznikne na Slovensku nový úrad hneď
som v pohotovosti, práve kôli horlivosti o ktorej tu spomínal pán
minister. Nemyslím len na tento úrad pre dohľad na zdravot. starostlivosťou , ale všeobecne o vzniku nových úradoch. Proste u nás
majú úradnici nejako v krvi, že keď tam sedí v tej svojej novej kancelárii ,tak rozmýšľa ako vytvoriť nové „lajstro“. Skrátka
horlivý úradník, tzv. „úradník – hujer“.
Ale mňa skôr zaujímalo pri otvorení danej témy k čomu bude slúžiť
dispenzár pre ZP v budúcnosti? Skúste sa na to opýtať nejakého
revizného lekára hociktorej ZP? My zatiaľ nič nevieme, možno to
bude slúžiť … Takéto odpovede zvyčajne dostanete.25 júna, 2005 o 10:46 am #4320Dr. Poradovsky JurajÚčastník (Participant)Pretože sa pýtate na nesprávnom mieste. Tieto nové pravidlá dispenzarizácie predsa neboli zavedené pre potrebu zdravotných poisťovní.
Treba sa pýtať toho, kto ich vymyslel. My v zdravotných poisťovniach sa z toho môžeme akurát tak zblázniť :
1. prepisovať dáta z hlásení do IS, v tom lepšom prípade, ak už lekár má program, ktorý umožňuje vytvorenie dávky, len kontrolu a opravu chýb
2. kontrolovať všetko na duplicitné hlásenia jedného pacienta viacerými lekármi ( jeden lekár z Nitry hlási na pobočku Nitra, druhý z Bratislavy na bratislavskú… )
3. Za každého jedného dispenzarizovaného poslať pri zaradení 2 rozhodnutia – čiže dopisy ( pacientovi aj lekárovi ) a ďalšie 2 zas pri vyradení ( k tomu kópie na založenie do spisu, čo ak by niekedy neskôr prišiel Úrad na kontrolu )Koľko že to bude všetkých dispenzarizovaných?
Bude stačiť vyťažené drevo z Tatier na dopisy a bálky ?
Koľko sa vydá navyše za poštovné ? ( o toľko menej ostane pre PZS )
Na každom rozhodnutí musí byť podpis a pečiatka revízneho lekára. Ostatne celá táto agenda sa valí na nás. Kto a kedy má potom robiť revíznu činnosť?25 júna, 2005 o 12:00 pm #4321imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Klidek, nie vsetci uradnici sa zblaznia ale konecne budu pravidla hry.
25 júna, 2005 o 2:00 pm #4322Dr. Poradovsky JurajÚčastník (Participant)Veď keby sa už chcel zblázniť nejaký úradník…
Lenže tých sa to vôbec, ale vôbec netýka. Celý tento byrokratický papierový kolotoč si odtrpia len lekári. Jedni na ambulanciách a druhí v poisťovniach. Pritom to všetko mohlo byť organizované podobne ako kapitácia. Tam to už dávno funguje tak, že dohodu uzatvárajú lekár a pacient a komunikácia s poisťovňou sa deje len v elektronickej forme. Posielanie papierov sem a tam – to je predsa návrat do minulosti.26 júna, 2005 o 1:31 pm #4323imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Su dve rozne veci, komunikacia a papiere na jednej strane a dispenzarizacia ako iny problem.
Nikto nezakazuje lekarom komunikovat s poistovnou elektronicky, urad isiel zbytocne daleko tym ze zjednocoval formulare.27 júna, 2005 o 1:53 pm #4324Dr. Poradovsky JurajÚčastník (Participant)@Rudolf Zajac wrote:
Nikto nezakazuje lekarom komunikovat s poistovnou elektronicky.
V tom máte nepochybne pravdu, ale poisťovni je to papierovanie priamo nariadené zákonom:
Zákon 581, § 6, ods. 10:
Zdravotná poisťovňa pri zaradení poistenca na dispenzarizáciu [odsek 1 písm. h)] súčasne rozhodne o dĺžke dispenzarizácie. O zaradení poistenca na dispenzarizáciu zdravotná poisťovňa vydá potvrdenie, ktoré doručí poistencovi a poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti.
Budú to státisíce dopisov ( za každého dispenzarizovaného ) s príslušnými nákladmi na administráciu a poštovné. Pritom by stačilo, keby lekárovi potvrdila pacientov podľa predloženého zoznamu – ako pri kapitácii.31 júla, 2005 o 8:08 am #4325emedÚčastník (Participant)@Dr. Poradovský Juraj wrote:
Budú to státisíce dopisov ( za každého dispenzarizovaného ) s príslušnými nákladmi na administráciu a poštovné. Pritom by stačilo, keby lekárovi potvrdila pacientov podľa predloženého zoznamu – ako pri kapitácii.
A veru by nestačilo. Ja skutočne vnímam dispenzár menežovaný poisťovnou za krok dopredu. Ani ten list poistencovi nie je márny. A čo tak ho využiť na informáciu poistenca o povinnostiach vyplývajúcich per neho z dispenzár( o prípadných sankciách za vynechácanie dispen . kontrol a sebapoškodzovanie zdravia), o pohyboch na jeho zdr. účte, o .. o… o…
Dispenzár je síce trochu administratívne komplikovaný.Lekár každému musí vypísať aj stručnú epikrízu a zdôvodnenie návrhu, návrh musí poistenec podpísať, návrh musí poisťovni poskytovatel poslať,… ALE táto činnosť je jednorázová — a potom už len zbiera plody svojej tvrdej adm. práce (preplatenie dispn. poisťovňou, dobrý pocit- že nie je na pacienta sám – ale mu v menežovaní pomáha aj pacientova poisťovňa 😛
-
AutorPríspevky
- Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.