O nás › Diskusné Fóra › Všeobecne o zdravotníctve › JPP
- This topic has 6 odpovedí, 3 hlasy, and was last updated pred 19 years, 11 months by imported_Rudolf Zajac.
-
AutorPríspevky
-
13 novembra, 2004 o 5:43 am #371imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)
Prisiel mi mail tohto znenia / autora neuvadzam/.
„““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““
Chcela by som upozornit na maly postreh zo svojho okolia.
Vsetci vieme, ze zivot je zmena …, ale kazdy reaguje inak.
Pozitivny stres nas motivuje, negativny „zabija“.
Ked sa zameriame na pacientov, snazime sa u nich minimalizovat stres. Je to pre ich dobro, ale aj pre lepsiu spolupracu.Jednou z moznosti je poskytnut im dostatok informacii.
Ked sa prenesiem do situacie, ktora vznikla tento tyzden v Bratislave, myslim si aj vidim, ze dotknuti zdravotnici su v riadnom strese…Mozno by pomohla ta ista metoda, poskytnut informacie. My sa dozvieme informacie z tlace, alebo JPP. A potom tu mame samozrejme jedincov, ktori ziju z katastrofickych scenarov a ako obycajne sa im dari. Myslim, ze vacsina rozumie potrebam zmien,ale po sokoch s hodnoteniami zdravotnickych zariadeni, teraz nahle zmeny bez informacii. Dost tazko sa motivuje k spolupraci pri budovani systemu manazersta kvality, certifikacii a pod. Neistota nie je dobra pre nas, ani pre pacienta.Pomohlo by mne a nielen mne,keby sme sa dozvedeli, co tieto zmeny znamenaju pre „obycajnych“ zdravotnikov.A co predstavuje pojem „univerzitna nemocnica“. Dakujem za trpezlivost a odpoved.
ôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôô
Moja odpoved je jednoducha: Kazda nemocnica ma doteraz svojho riditela, kazdy riaditel zopdoveda za svoju nemocncicu. Teda tu niekde je kluc k rieseniu problemu.13 novembra, 2004 o 5:01 pm #3285Mata HarriÚčastník (Participant)Nie som detailne informovaná, aká forma zjednotenia Bratislavských nemocníc sa predpokladá, ale dovolím si podotknúť, že podobný problém sme riešili pred 22 rokmi, kedy sme starú a novú nemocnicu nechali pod jedným administratívnym vedením, z ekonomických a medicínskych dôvodov.
Rozhodnutie viedlo k úspore redukciou administratívy, bola lepšia priepustnosť pacientov medzi oddeleniami, nemocničný komplex mal pod jednou strechou všetky klinické a paraklinické odbory.20 rokov sme doplácali na toto progresívne rozhodnutie, pretože zodpovedné inštitúcie nechceli akceptovať, že vyššie náklady znamenali úsporu, pretože nikdy nedosahovali výšku nákladov 2 nemocníc (Košice si nemocnice nezjednotili).
Pred 6 rokmi ekonomický tlak nás prinútil postupne rušiť pracoviská v starom nemocničnom areáli a presunúť ich do novej nemocnice, s postupnou redukciou cca 400 vtedy existujúcich lôžok a so zásadnou redukciou personálu z 4400 na 2400.
Vytvoril sa tlak na lôžka, zvýšil sa obrat pacientov, mnohé výkony , pre ktoré sa inde pacienti hospitalizujú, u nás sa urobia ambulantne. Celková obložnosť nemocnice je deformovaná nízkou obložnosťou psychiatrie a infekčného oddelenia v starej nemocnici, ktoré nám tam ešte zostali, v novej dosahuje úroveň 80 – 83 %.
Z 1200 postelí 550 slúži pre okres BB, 650 je trvale obsadených pacientami z iných okresov a krajov. Cost containement je u nás jednoznačne najefektívnejší.
Opäť doplácame na nepochopenie a žiada sa od nás zásadná redukcia nákladov, postelí, personálu. Je tu nepomer medzi nárokmi na našu nemocnicu v porovnaní s nárokmi, ktoré sa kladú na ostatné veľké nemocnice, v ktorých je podstatne nižšie spektrum a kvantita výkonov za ten istý peniaz.
Som zvedavá, aký bude ďalší vývoj „Univerzitných nemocníc“ z ekonomického a personálneho hľadiska, seriózne si myslím, že v Bratislave dôjde k oživeniu medicínskych činností, konkurencia a odborná rivalita vyburcuje jedincov, ktorí stagnovali na teplých miestečkách.
14 novembra, 2004 o 8:44 am #3286emedÚčastník (Participant)Spájanie nemocníc jedného mesta pod jedno adm. vedenie je jednoznačne krokom dopredu.Veď to bol holý nezmysel, aby každá z nemocníc prevádzakovala napr. samostatné labáky ,.. aby v každej fungovali obdobné oddelenia etc. Tento krok umožní nielen ekonomizáciu činnosti, ale aj – a to pokladám za dôležité — medicínsky rozvoj … ALE… tieto kroky vyžadujú kvalitný manažment, ktorý sa vie na situáciu pozrieť z nadhľadu a vidí tak trochu aj za roh. Bude tu silný lobistický tlak — doterajších štruktúr, ktoré sa budú cítiť ohrozené vyhodením zo sediel doterajších pozícií…
Sledoval som v minulosti spojenie 2 subjektov do 1 celku ( navyše spojenom s presťahovaním a uvolnením budov). Výsledok ? Nelogické ponechanie paralelne vedľa seba rovnakých oddelení…… len aby niekto nestratil svoje prednostovské a primárske fleky,….
Jednoducha spájanie je šanca, ktorá sa môže , ale aj numusí využiť.14 novembra, 2004 o 9:27 am #3287Mata HarriÚčastník (Participant)Absolútne súhlasím. Bratislavský centralizmus na rozdiel od Pražského, nebol vyvážený s kvalitou a intenzitou odborných aktivít, spojenie vytvorí konkurenčný tlak, ktorý zaistí pozitívny medicínsky pohyb. Vysoká medicínska aktivita a produktivita práce v Rooseveltke nie je podmienená fenomenálnosťou stredoslovákov (pretransformovaných Bratislavčanov 😀 , ale iba zvýšeným tlakom na lôžko a koncentráciou všetkých odborov pod jednu strechu). Transformačný proces pri zjednotení si bude vyžadovať veľmi kvalitný a kvalifikovaný manažment.
14 novembra, 2004 o 11:28 am #3288imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Autorka mailu nespochybnovala spojenie nemocnic, ale sposob informovania lekqarov a sestier, ktori dostali strach. To len tak mimochodom.
14 novembra, 2004 o 1:16 pm #3289emedÚčastník (Participant)Čo sa týka informovania…. No, no…Spôsob, ktorý ste zvolili – pripomína skôr radikálny rez bez anestézy, než dlhodobú konzervatívnu liečbu… A asi viete – dôvody.Čím dlhšie by sa siahodlho diskutovalo o zámeroch, tým viac času by mali lobistické štruktúry na sebazáchovné procesy… A že v tejto chvíli má určitú povinnosť informovať ten , kto píše scenár spájania ( urite je kreovaný „trasf. tím “ )- — než riaditel , s ktorým sa už neráta- a kt. asi ani nevie čo bude — je logické. Pravdou je, že lekár potrebuje k práci pokoj , a tak ukludnovanie a chodenie medzi ľudí je psia povinnosť toho, kto o procese niečo vie…
Iné ma zaujíma , ako ste dosiahli, že riaditelia, s kt .sa už akosi neráta sú zázračne ticho ?
A ešte jedna poznámka. Ako super je v tejto dobe byť reformátorom — až neuveritelne malý odpor, nepočuť odbory, protireformní lekári sú ako „leklé ryby..“14 novembra, 2004 o 1:59 pm #3290imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Recept je jednoduchy: Dva roky otvoreneho boja, tri roky pripravy nan, ale a to myslim vyzne, snaha nikdy nehovorit inak. Mam pocit, ze toto sa nam darilo, 5 rokov sme hovorili a aj konali rovnako.
-
AutorPríspevky
- Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.