Re: Re: Reprodukčná medicína

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Reprodukčná medicína Re: Re: Reprodukčná medicína

#623
Ing. Lubomir Mihalik
Účastník (Participant)

Plne sa stotožňujem s názorom autorky predošlého článku. Keď pre štát nie je priorita, aby mal zdravých, ale aj mladých ľudí…, budeme musieť za to pykať my všetci v budúcnosti. Potom zábavné reči prejdú aj pána ministra, hlavne keď zistí, že tu nemá kto pracovať a celé obyvateľstvo bude totálne zostarnuté. Toto by naopak mala byť priorita štátu! Pôrodnosť všade vo vyspelých krajiných klesá, s výnimkou určitých etník. Nie je potrebné serióznych ľudí odstrašovať ešte aj rečami a potrebe hradiť si operácie takéhoto charakteru. Myslím si, že keby sa tento problém týkal pána ministra osobne, rozmýšlal by úplne ináč.

@pacientka wrote:

Vážený pán minister.

Podľa dokumentu – Reforma zdravotníctva, sa nebude zo spoločného balíka zadravotného poistenia hradiť žiadny výkon spojený s reprodukčnou medicínou. Uvedomujete si dôsledky? Je tam síce písané, že sa majú vyvoriť iné formy pripoistenia a pod. Ale toto asi nebude možné vytvoriť z dňa na deň. Uvedomujete si, že každý 5. pár má problémy s počatím? Štatistiky o tom určite máte a nebudem ich tu vypisovať. Ak nastane situácia, že od určitého dátumu nebude hradené zo zdravotného poistenia nič, tak aspoň 3-4 roky sa Slovensko bude „plácať“ v takom stave, že nebudú rozbehnuté žiadne pripoistenia, prípadne iný systém hradenia a roky bežia (tak ako to bolo po rozdelení Československa). Veľmi ma ranilo Vaše vyjadrenie, že veď aj tak si to mladí spôsobujú sami svoji správaním, nosením minisukní a potratmi. Akým správaním? S manželom sa už 4 roky márne pokúšame o dieťa. Mám 34 rokov, nikdy som nemala žiadny zápal vaječníkov, mini som nikdy nenosila, a potrat som nikdy nemala, som skoro vegetariánka, manžel je v poriadku, všetky naše vyšetrenia sú ukážkové, len to proste nejde. Vyštudovala som vysokú školu, snažila sa vybudovať nejaké zázemie, manžela som spoznala po vysokej škole, bytovú otázku sme vyriešili vlastným úsilím (čo nie je nič ľachké). Vaše ďalšie vyjadrenie, ktoré som počula v rozhlase zas „vtipne“ hovorilo o tom, že si nemajú mladí kúpiť hi-fi vežu, ale zaplatiť si reprodukčnú medicínu. Ale dovoľujem si Vám pripomenúť, že vežu kúpite 20 tisíc a pokus IVF (lieky obyčajné IVF bez nadštandardov) vyjde v primere na 80000, pričom priemerná úspešnosť je 25%, priemerne treba asi 3 pokusy na úspešné otehotnenie, čo je asi 240000, ak máte nejaké nadštandardy (napr. ICSI, mrazenie, darované spermie, darované vajíčka) suma sa ešte zvýši.V súčasnosti sú čiastočne hradené 2 až 3 pokusy, pričom pokus s čiastočným hradením poisťovní stojí asi 18000 (bez nadštandardov). Tak to mi povedzte, koľko párov si to bude môcť po zrušení aspoň súčastného priplácania dovoliť? Stále sa všade bije na poplach, že na Slovensku pôrodnosť klesá a vy chcete pristúpiť k tomuto kroku. To si naozaj myslíte, že náz z toho vytrhne pôrodnosť cigánskeho obyvateľstva? Toto je téma, s ktorou väčšina párov nejde na verejnosť a preto mi pripadá dosť smiešne, že celá verejnosť je „pobúrená“, že sa bude platiť za lôžko v nemocnici a o to, že reprodukčná medicína sa bude hradiť plne pacientom nie je počuť nič. Ja viem, že je to hlavne pre to, že páry (tak ako aj ja) nie sú vždy schopné to zverejniť pre všetkých, nielen v okruhu známych a bohužiaľ na Slovensku je ešte taká situácia, že sa na takto počaté dieťa stále pozerá cez prsty a rodičia aj deti majú často problémy v svojom okolí.

Bohužiaľ ani ja nie som v súčasnosti schopná zverejniť svoje meno na internete, lebo o tomto mojom boji o dieťa v práci nevedia a mám vážne obavy, že by ma to diskriminovalo pri zaraďovaní na projekty. A veľmi by ma zaujímali aj názory iných lekárov na túto problematiku.

S pozdravom pacientka.

Navigate