Re: Praktické skúsenosti s výberom 20 sk

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Vyberači pre poisťovne Re: Praktické skúsenosti s výberom 20 sk

#715
MUDr.Pavol LICHANEC
Účastník (Participant)

To čo som napísal 16.1.2003 je aktuálne i dnes po 17-tich dňoch účinnosti zákona 138/2003 Z.z. ako aj Vyhlášky 169 MZ SR zo 16.5.2003, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o platbách za služby súvisiace s posytovaním zdravotnej starostlivosti…
V zásade súhlasím s expresívnym príkladom kolegu MUDr.Gejzu Bányásza.
V mojej praxi sa zatiaľ nezmenilo absolútne nič. Pacienti ma napriek nezmyselnosti platby 20 Sk navštevujú rovnako ako do začiatku výberu tejto „reformnej čiastky“. Je to asi tým, že ku stomatológom chodia pacienti preto, lebo k nim chodiť musia. Simulovať orofaciálne a denogénne bolesti skúša málokto. Aspoň u mňa to pacienti nerobia.
Maximálne študent, keď ho pritlačí písomka. Až sa čudujem, s akou trpezlivosťou čakajú v mojej čakárni ľudia, kedy budú u mňa ošetrení.
Nezaháľame, napriek tomu nie je často čas ani na kávu.
S výberom poplatku 20 sk nemám žiaden problém i keď nie všetko sa dá označiť ako jednoznačné a domyslené, čoho sa v závere otázkou dotknem. Čo si o ňom myslím som napísal 16.1.2003 – je to absurdný poplatok, nerieši nič, akurát siaha hlbšie mojim pacientom do peňaženky a mne pridáva na byrokracii. Zákony sa snažím dodržiavať aj keď sa z mnohými absolútne nestotožňujem. Viem, že v stomatológii je dosť schopných ľudí, ktorí majú slušné právne vedomie a sú tiež zdatnými ekonómami a boli by iste prínosom pri tvorbe skutočných reformných počinov, ale to by ich musel niekto brať ako partnera. Zatiaľ však vidím, že pán minister radšej volí cestu živelných pohrôm (napr. Guľový blesk) ako seriózny dialóg so zástupcami zdravotníckej obce. Verím, že má svoje predstavy, len sa bojím, či aspoň trošku myslí na sebareflexiu a či je schopný pripustiť, že robí aj zbytočné chyby.
A ešte taká malá , predznačená otázka ohľadom vyberania 20 sk.
Dnes potreboval moje ošetrenie aj chlapec starší ako 6 rokov. Prišiel v sprievode svojej matky. Matka oznámila, že je v hmotnej núdzi. Nepreukázala to žiadnym dokladom.
Pýtam sa, pokiaľ by sa matka preukázala dokladom o hmotnej núdzi, je v tom prípade oslobodený jej syn starší ako 6 rokov v zmysle Čl.II § 3a odsek 10 bod b odstavec 4. 5f od poplatku 20sk? 🙄
MUDr.Pavol LICHANEC

Navigate