Re: Ešte nie sme v EU

#666
MUDr.Pavol LICHANEC
Účastník (Participant)

Aspoň malá poznámka na príspevok k tejto téme od pána ministra z 12.01.2002:
Pán minister, musím Vám pripomenúť že Slovenská republika ukončila prístupové rokovania do EÚ, ale v EU sa má podľa dostupných informácií dostať po máji 2004, a Euro sa u nás zavedie asi tak 2 alebo viac rokov po našom vstupe.
👿 Nežiadajte prosím preto po medikovi, ktorý je zrejme autorom tejto témy
aby Vám ukázal chudobného lekára v EU.
( Viem však o prípadoch samovrážd zubných lekárov z ekonomických dôvodov )
Neviem ktorý poradca Vám poskytuje informácie o stomatologickej starostlivosti(a vôvec mám pochybnosti o vašich poradcoch) v krajinách EU, ale ja mám takpovediac informácie z prvej ruky o poskytovaní stomatologickej starostlivosti v SRN, z jednoduchého dôvodu. Mám tam priateľov manželov stomatológov, ktorí študovali na LF-UK v Bratislave, pochádzali totiž z NDR a teraz už sú aj oni, i keď o sebe tvrdia, že sú pre tzv. západných nemcov 2.triednymi nemcami ale predsa len západným nemcami.
Model v súčasnosti bežiacej stomatologickej starostlivosti v neštátnej praxi bol prebratý práve z tejto krajiny, žiaľ ekonomika nie.
Je to ten istý bodový systém ako u nás, ZP preplácajú sumu bodov po prepočtoch koefcientami. Čistá „keš“ platba je zastúpená vo vyššom percente ako u nás, ale hlavne na území bývalého západného nemecka.
Pacienti si presne tak ako u slovenských stomatológov, doplácajú za jednotlivé úkony podľa použitého materiálu, či nadštandardnej metodiky.
Čo tam ale na 100% funguje, a uvítal by som to aj na Slovensku iste spolu s mnohými kolegami, to je skutočnosť, že protetické ošetrenie navrhnuté pacientovi je zaslané do jeho ZP, ktorá sa obratom vyjadrí, akou mierou sa bude „mimo limit“ podieľať na financovaní relizácie stomatologickej protetickej práce. Za bezdomovca, nezamestnaného a pod. zdravotná poisťovňa protetickú prácu hradí v zanedbateľnej miere. Tak či onak, písomne sa musí k finančnej úhrade za protetické ošetrenie svojho poistenca ZP vyjadriť. A to je ten moment, ktorý by som uvítal. Nie ja rozhodujem, ktorému pacientovi tento mesiac urobím napríklad totálnu náhradu. Ale jeho poisťovňa. Nie ja budem ten zlý. Ja by som zvládol urobiť proteticé ošetrenie, hádam všetkým pacientom, ktorý to odomňa žiadajú. Ide o to kto zaplatí prácu moju a môjho subdodávateľa, ktorým je zubný technik, ktorý realizuje technickú časť stomatoprotetikej zubnej náhrady.
Ako Ste si všimli aj v Nemecku má stomatológ limit pre jednotlivé ZP.
Moji kolegovia ordinujú aj po 21 hodine, ale limt ešte nikdy nenaplnili.
Boli však už aj „na koberci v ZP“, keď jeden z výkonov (pre zaujímavosť išlo o nepriame prekrytie zubnej drene) mali frekventovaný viac ako štatistický priemer, ktorý sledovala príslušná ZP a povedali mi, že to bolo ako pred trestným tribunálom. Od vtedy už „preventívne“ takýto úkon ak aj urobia, nežiadajú preplatiť od ZP v takej miere ako dovtedy.
(Čo tak preskrypcia liekov našich praktických lekárov?!?)
Pomer financií z ktorých vedú svoju prax je od ZP a od pacientov vyjadriteľná číslami 3/1. Vedel by som Vám predložiť aj absolútne čísla, ale nakoľko na tomto fóre nevystupujem anonymne a oni tiež sledujú reformu na Slovensku, nebolo by to etické. Ilustrovať však môže asi takto: Majú úplne novozariadené ordinácie, 2 autá (nie prvé a začínali s Trabantom), minimálne 1 x ročne absolvujú letecky dovolenku najbližšie Fuerteventura, najďalej Kréta…) Majú dve deti.
Slovenskí stomatológovia majú s týmito mojimi priateľmi porovnateľné všetky vstupy: Energie, voda, telefon-drahšie ako nemci, prístrojové a nástrojové vybavenie, tie isté materiály, postupy, … mnohí tú istú LF.

A ešte jedna poznámka na vaše slová pán minister: mladého budúceho kolegu nabádate (ale robíte to už ako zlozvykom aj v médiách) aby si vybral: „zdravé zuby, alebo liečba infarktov a onkologikých ochorení“.
Žiaľ tu vždy cítiť, že Ste porušili kontinuitu zdravotníckeho života.
Viete, ja si myslím a asi mi väčšina zdravotníkov dá za pravdu, myslím tých zdravotníkov, ktorí nielen menežujú a nielen sa ekonomickými pravidlami riadia, ale hlavne denodenne hľadajú riešenia pre pacientov-ľudí, ktorí so svojim problémami za nimi denodenne prichádzajú, že ľudské zdravie sa nedá ponímať len z jedného aspektu. Aj medik vie, že fajčenie vedie tak ku kardiovaskulánym chorobám ako aj ku nádorovým ochoreniam napr. spinocelulárny Ca pery, bronchogény Ca pľúc…
( Tuším Vá ktosi kritizoval, že Vy fajčíte aj na miestach, ktoré zakazuje zákon 😳 )
Doc.Jenča zo stomatologickej kliniky v Košiciach by Vás vedel informovať veľmi detajlne ako je možné že 72% myokarditíd (údaj z kongresu v Kodani ak sa nemýlim) má dentogénnu etiológiu .
Životný štíl, životné prostredie – to sú etiologické agens, ktoré spôsobujú problém, ktorý Vy vypichujete v zdravotníctve a trúfate si ho riešiť.
To je Váš ďalší omyl. Skúste prehodnotiť svoje priority v tomto Vašom zameraní. Minister by mal pristupovať podľa mňa ku zdravotníctvu komplexne. Alebo krčiar je menej ako urológ ? Kto má vyššiu úroveň v rebríčku hodnôt zdravia o ktoré sa starajú ? A takto by sa dalo pokračovať, ale to predsa nie je možné. Ale Vy to tak začínate: x a y je na 1.mieste. Naozaj? A kde je patológ? ………
Prosím teda tak takto už radšej nie.
Skúste sa vžiť do problémov všetkých , ktorý chcú pomôcť soluobčanovi, torý to od nich očakáva a je zúčastnený na tom, čo sa volá zdravotné poistenie. Dali Ste sa na to a my Vám v tom chceme pomôcť i keď naše slová sa Vám iste často nepáčia. Ale to iste len na prvý pohľad.
My naozaj chceme reformu v zdravotníctve, ktoré je našim životným údelom. 😆

Navigate