Odpoveď na: Kto je plagiator?

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Kto je plagiator? Odpoveď na: Kto je plagiator?

#985
Mata Harri
Účastník (Participant)

@Rudolf Zajac wrote:

Tak si tu kavu osladime. WHO vzhlasila v roku 2000 za najlepsie zdravotnictvo Francuzske, Dnes sa tvrdi ze uzomrelo na teplo a zlyhanie systemu 10.000 ludi vo Frnacuzku a ide skoro padnut vlada.

V politike sa dá použiť všetko. Fr. humanitné organizácie kritizovali snobstvo a bezohľadnosť detí , ktorí odišli na dovolenku a starých rodičov nechali na pospas horúčavám. Pred niekoľkými rokmi , cca v priebehu týždňa extrémnych letných horúčav hynuli pacienti i u nás. Starý človek s pneumoniou z horúčav, vysoko febrilný, do hyperosmolárnej komy sa dostal za 24 – 48 hod. Keď ho priviezli na JIS, stav bol už nezvládnuteľný a nebola to chyba zdravotníkov.

Hodnotit system len podla toho co poskytuje bez dovetku za aku cenu a tym myslim dosledky rozmarneho poskytovania, nie je mozne. Ano skoro cele zdravotnictvo je v srabe, nemecke nevynimajuc. Ak si pozrieme parametre nam najblizsieho, tak hodnotme ceske, maju o 1.57x viacej zdrojov na hlavu ale nie su o 1,57 krat lepsi.

Súhlasím, že kvalita zdravotníctva nie je iba otázkou financií. Západoeurópske (nie všetky) zdravotnícke systémy sa vyznačujú výborným organizačným systémom medicínskych činností a vysokými finančnými nárokmi, istá časť je neodôvodnená, to je to, čo vytvára politické trenie. Ale to, že im useknú neodôvodnené, prehnané finančné požiadavky neznamená, že im krachuje systém, že nemocnice sú zadlžené, nemajú na obnovu prístrojov, na lieky, že resterilizujú jednorazový materiál atd.
U nás odborný a výkonnostný úpadok tlmia medicínski blázni, fanatici, osobným entusiasmom, nikto to od nich nechce a oni sa usilujú o posun dopredu. vedia, že keby to nerobili, nikomu by to nechýbalo. Funguje to tak celé desaťročia, iba posledné roky sa čoraz ťažšie presadzujú, pre väčšinu ich aktivity nie sú žiadúce.

A ta poznama o medzinarodnej slusnosti. Nuz… Nikto nech si nemysli, ze je jednoduche ci doma ci v zahranici sa postavit pred ludi a ôpovedat im, toto a toto uz nebude gratis. To je problem ciernych dier, ktor vdaka Bismarckovi je typicke pre solidarne europske zdravotnictvo

A nie je to skôr vďaka Hippokratovi?

Navigate