Odpoveď na: Ako najst dobreho postytovatela zdravotnickej sluzby?

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Ako najst dobreho postytovatela zdravotnickej sluzby? Odpoveď na: Ako najst dobreho postytovatela zdravotnickej sluzby?

#908
Mata Harri
Účastník (Participant)

@Rudolf Zajac wrote:

Infirmacnz hidnotenie a vyber poskytovatela.
Znova trebna povedat, ak hovorime o verejnom, teda povinnom poisteni, tak pootom bude slobodna vbolba poskytovatela, v ramci zmluvnych poskytovatelov tej ktorej poistovne. Odovzdali sme zakon, kde jasne hovoime o verejnej sieti o minimalnej sitei a o poskytovateloch. Ina otazka je, kto ma hjodnotit kvalitu, tak na to su styria
1. Pacient – ale zväčša len servis a hotelovu čast
2. Poistovne = pretože budu vidiet ceny a počet nekvalitnych cvykonov
3. Komora – ale ta bude naozaj viac menej chranit svojich
4. Úrad pre dohlad avsak väčšinou pri problemoch
Nič nebude braniť poskytobvateľom ukazovať svoje data / vysledky/ najmä ak budu dobre.

To je stav, ktorý je teraz.
1. Pacient ešte naviac, ak sa nemá dobre, tak rodina mu vybaví preklad na pracovisko, o ktorom vie, že by mu mohli pomôcť. Keďže to nie je zohľadnené v sieti, ani v platbách poisťovne, je to príležitosť ku korupcii.
2. Poisťovňa robí tvrdú kontrolu administratívnu. Posunutý kód, nesprávny kód, nevyplnená rubrika v chorobopise, nesprávny zápis ,to všetko škrtá a neprepláca. Ale neviem si predstaviť, ako poisťovňa rozozná vykázaný kvalitný od nekvalitného výkonu To sú vážne veci, kvalita výkonu sa nemôže posudzovať na základe subjektívnych pocitov. A tu je diera. Chýbajú koncepcie, akreditácie, štandardy.
Poisťovňa má k dispozícii jedine štandardy, ako má vyzerať dokumentácia a to i kontroluje.
3. lekárska komora chráni svojich.
4. Úrad pre dohľad. Ak má učinkovať iba pri sťažnostiach, tak bude zbytočný. To si pacienti časom vytvoria nezávislú inštitúciu na ich ochranu.

Stále sa točíme okolo deravého sita. Koncepcie, akreditácie, sieť. Nie sieť hotelových postelí, ale sieť typizovaných postelí, čo sa má na nich robiť. Staviame dom bez projektu, čo má byť na prízemí, čo na poschodí, aká má byť kvalita materiálu. Staviame systémom- každý niečo zoberie, preloží, odnesie, prinesie. Každý, kto chce účinne kontrolovať, musí mať v rukách projekt so štandardnými parametrami. Prečo sme zriadili štvrté transplantačné centrum pre obličky, keď na troch sa spolu oddtransplantuje cca 100 obličiek ročne, teda ani jedno v Európe nie je hodnotené ako štandardné transplantačné pracovisko. Transplantačný support je drahý. nemáme finančné prostriedky, preto lekárom okrešeme platy, aby sme ušetrené peniaže vrazili do nákladného pracoviska, ktoré bude rovnako nevyužité, ako už existujúce tri.

Navigate