Odpoveď na: Paradoxy reformy

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Paradoxy reformy Odpoveď na: Paradoxy reformy

#849
Anton Hanusin
Účastník (Participant)

P. minister určite odpovie, za seba Vám odpoviem nasledovné. Záleží na tom, či je nad Vami vyššia inštitúcia. Ak nejde v tomto príbehu o analógiu, tak jediné, čo sa dá spraviť je rezignácia na funkciu. Ak ide o analógiu, predostrite svoj projekt vyššej inštancii.

i tých 110 000 je číslo, ktoré mi vyráža dych. My na JIS máme podstatne horších pacientov a dostávame na pacienta 10 000. Nie je to klassická diskriminácia – výber, ktorí pacienti majú právo na serióznu zdravotnú starostlivosť a ktorí nie? Vybrakovali internú kliniku a teraz sa dištqancujú napr. od dlžob nemocnice. Tých dlžob, ktoré i oni nemocnici urobili.

Nielen za 10000, ale ani za 100000 paušálu sa nedá intenzívna medicína lege artis robiť. A to nevravím o tom, že je potrebné tvoriť fond obnovy. Jej „nevýhodou“ je, že je extrémne náročná na drahé prístroje a lieky, ceny za ne sú blízke svetovým. S trpkým úsmevom : z trhového hľadiska je pre JIS a OIM najvýhodnejší terminálny pacient, ktorý zomrie do 24 hodín Platbu dostanem (ak umrie, posťovňa akceptuje i hosp kratšiu ako 24 hodín) a veľa toho nestihnem minúť. Ale poteším Vás, aj od nás riaditeľ očakáva pri daných paušáloch (92000) ziskovosť. Z prostredia košického kardiocentra môžem potvrdiť skúsenosť, podobnú ej Vašej -vysmiaty kolega povie: príjmem na JIS akútnu fibriláciu predsiení, trochu ju poliečim a zisk je zaručený. Takto sa dá medicína robiť – medicína sa rozdeľuje na komerčnú a inú, ako vravieval môj primár.

Navigate