Odpoveď na: kolektivna vina

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve kolektivna vina Odpoveď na: kolektivna vina

cernak
Účastník (Participant)

Pan minister chcel by som vratit diskusiu a odpovedat na Vasu otazku. Ak doslo k postupu non lege artis, zodpovednost musi niest lekar, ktory tento postup aplikoval. Nemoze predsa nemocnica niest zodpovednost za postup jednotlivca, ktory napriek tomu, ze mal vsetky predpoklady aby postup vykonal lege artis tak nekonal. Zadrhel v odpovedi je v tom, co je vlastne postup lege artis. Pri jednoduchych zakrokoch to je dost jednoduche, avsak pri zlozitejsich uz to tak jednoduche nie je. Napriklad, postup lege artis v pripade zavadzania CVK a to je relativne jednoduchy vykon, sa zda, ze je kontrolne Rtg . Existuje velmi vela pracovisk ( aj renomovanych zahranicnych), ktore tuto snimku v pripade nekomplikovaneho zavadzania nerobia, napriek tomu, nemozem povedat jednoducho, ze to robia non lege artis.Takze maju asi ine kriteria, napriklad sledovanie pacienta. Ak by sa nieco stalo a bol by som z nemocnice, kde sa kontrolna Rtg snimka robi a stalo by sa nieco, tak jednoducho ich postup oznacim za non lege artis. Kedy vsak robit snimku po zavedeni CVK. Ak ho vykonam hned po zavedeni, tak na nom nemusim este zistit pneumothorax, ak ho vsak vykonam cca o 3 hod pacient mohol vykrvacat lpre hemothorax, takze naco vobec robit Rtg. Najlepsie urobit hned po zavedeni CT, to by odhalilo aj maly PNO alebo hemothorax, to vsak je absurdne. Chcel som len naznacit ze postup lege artis je niekedy dost zlozity problem a v podstate moze byt meritorny.
Otazka je aj ci mal moznost lekar vykonavajuci dany zakrok oboznamit sa s postupom lege artis. Absolvoval niake skolenie? Ak to vykonaval, tak ako sa u nich bezne vykonava, zodpovednost, podla mna jednoznacne pada na primara tohto oddelenia.
Ak chcem nieco vykonavat musim sa niakom akreditovanom pracovisku to naucit a samozrejme to budem platit ( alebo nemocnica, ktora chce aby som sa to naucil). Potom ocakavam kvalitu vyucby, kedze to platim. Zatial to funguje tak, ze ak mam II. atestaciu mozem robit vsetko aj ked som to v zivote nevidel!!! Myslim si, za postup non lege artis moze niest aj ministerstvo ak nevytvori system, kde je jasny postup tvorby lege artis postupov a postgraduálneho vzdelávania, nemocnica ak nezabezpecila aby sa jej lekari dany postup lege artis nenaucili, primar, ak postup, ktory sa na jeho oddeleni vykonava je cely non lege artis a lekar a to pred tym je splnene napriek tomu lekar napr. z pohodlnosti to tak neurobil. A sme sa dostali z chvosta k hlave. S touto logikou by som mohol ocakava t aj Vasu demisiu 😀 a nakoniec aj premiera.

Navigate