Odpoveď na: Prečo zvýšeniu odvodov ÁNO a priamym platbám NIE

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Prečo zvýšeniu odvodov ÁNO a priamym platbám NIE Odpoveď na: Prečo zvýšeniu odvodov ÁNO a priamym platbám NIE

mosko
Účastník (Participant)

Ak sa ma odstranit zneuzivanie systemu zavedenim doplatkov – tak mne to vychadza takto

Samozrejme je predpoklad urcitej uspory a to aj okrem mnou dalej uvedenych pripadov – len ci ta uspora vyvazi nevyhody doplatkov.

1. Simulanti prestanu chodit k lekarovi
2. Lahsie ochorenie – chripka a pod – kde uhrada pacienta za plnu cenu lieku bude nizsia ako doplatok za tento liek predpisany lekarom + doplatok za diagnozu.
Ak suma doplatku za diagnozu bude nizsia ako uhrada poistovne za takyto liek predpisany lekarom – bude vyhodnejsie a urcite aj spravnejsie lekara navstivit.
Pozn. – ekonomicky cinni pacienti, ziaci, ucni a studenti MUSIA navstivit lekara pre odvovodnenie nepritomnosti v praci ci v skole aj u tychto lahkych diagnoz v KAZDOM pripade.
3. Uspora vznikne u socialne slabych – ti budu odkladat navstevu lekara z ekonomickych dovodov
Ale takato uspora sa v konecnom dosledku moze stat velmi drahou – Pacientami sa stanu az vtedy ked ich stav bude vazny. A je naozaj mozne ze pacient na tom usetri – v pripade ze jeho diagnoza uz bude taka vazna a jej liecba financne narocna – za bude spadat do kategorie plne hradenych. V takomto pripade vsak bude uspora pre zdravotnictvo velmi DRAHA.
Taka ista „USPORA“ hrozi v socialne slabych skupinach s minimalnymi hygienickymi navykmi obyvajucimi osady – potencionalne zdroje nakazlivych chorob. Tazko sa bude v romskej osade vysvetlovat ze nie za kazdu diagnozu sa plati. Tazko sa bude v romskej osade vyvetlovat ze maju navstevovat pravidelne lekara kvoli preventivnej prehliadke a ta je zdarma.
Takze vznikne moznost rozsirenia niektorych chorob v omnoho vacsej miere ako je tomu teraz.
V pripade navysenia odvodov je vhodne si uvedomit ze je to cena aj za to aby na mna na kazdom verejne pristupnom mieste necihala zltacka, tuberkuloza, a ina nakazliva choroba.

Ak teda chceme zdvihnut odvody, musime ich dvihnut iba ekonomicky aktivnym alebo statu. V prvom pripade predrazime cenu prace a to ma nedozierne dosledky, v druhom budeme iba viacej zdierat vsetkych obcanov.

Nikde som nepostrehla kvantifikaciu vplyvu narastu odvodov na cenu prace…
Ale aj bez narastu percenta odvodov budu odvody na zdravotne poistenie rast –

– je nastartovana ekonomicka reforma
    – nezamestnanost klesa,
    – investicie pribudaju.
    – mzdova uroven bude po vstupe do EU mierne rast,
    – sprisnuje sa konecne kontrola vyberu odvodov,
    – vyska odvodu statu za svojich poistencov uz konecne nebude prostriedkom na znizovanie deficitu statneho rozpoctu

takze neostava nic ine len ocakavat narast vyberu odvodov. A to dokonca aj bez navysovania percenta odvodovej povinnosti.

Materialove naklady su teraz uz aj v zdravotnictve uplne porovnatelne s urovnov v EU. Co sa tyka ceny prace – ta je aj v tomto rezorte podhodnotena. Narast platov sa da vsak ciastocne vykryt po ocakavanom znizeni poctu lekarov, sestier. A klesne aj pocet obsluzneho personalu v zrusenych nemocnicniciach. Cize do zdravotnictva potecie z ekonomiky viac financii a materialove naklady s reziou narastu v omnoho nizsej miere. Cize aj bez navysenia ceny prace sa da ocakavat urcite navysenie zdrojov pre zdravotnictvo

P.S.
Vazim si, ze aj ako minister si najdete cez weekend chvilku casu a dokazete reagovat aj na laicke otazky a pripomienky.
Takze ak sa Vas niektore vety dotkli ako osoby – tak ma to mrzi.

Nie som 100% presvedcena ze doplatky za diagnozy su absolutne vylucene – skorze mi chyba zmysluplna argumentacia ako odovodnenie ich zavedenia.
A preto som sa na to skusila pozriet ocami DRUHEJ strany.

Navigate