Odpoveď na: tak ako priatelia

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve tak ako priatelia Odpoveď na: tak ako priatelia

Mata Harri
Účastník (Participant)

@Rudolf Zajac wrote:

Podľa môjho nazoru, každe zdravotnictvop na svete sa vyzbačuzje nižšou efekjtivitou, ako ine odvetvia služieb. To je dane viacerymi faktormi ale dva považujeme za podstatne:
1: peniaze najmä v Europe idu do systemu zo zakona, teda spravaju sa ako cudzie a idu stale a garantovane.
2. Strach ludi z chortoby a smrti a aj strach poskytovatelov z vysokej zodpopvbednosti za neuspech, hopci obidvbe polohy su legalne, všteci raz umrieme a všetci robime chyby, vedie k nizkej efektivite. O tom možno poisat cele state a som rad , ze Mata Harri „obzivla“ a zacala opat komunikovat. Takze na zaver: chceme s Pazom dosiahnut spon taku efektivitu, aka je obvykla v krajinach EU.

Pán minister, vy dvaja s efektivitou neurobíte nič, pokial do reformy nezapojíte všetkých. Vy môžte (a mali by ste) iniciovať všetko to, čo som napísala, a v nemocniciach by sa mal konečne budovať dobre organizovaný systém. Vy ste „hore“ a do úbohosti systému nevidíte. Kde sa pohnete, tam všetci stoja v pozore a ukazujú vám, akí sú fantastickí. Kto Vám bude odkrývať vlastné nedostatky?

Kedysi dávno bolo zvykom, že na konci roka sa robil komplexný rozbor. Potom ho prednosta slávnostne prečítal a ja som žasla, akí sme super. Podotýkam, že v rozbore boli pravdivé údaje. Všetko, čo tam odoznelo, sme skutočne dosiahli a urobili. Ale v rozbore sa nehovorilo o tom, čo sme mali urobiť a neurobili sme, čo sme prešvihli, čo sa nám nechcelo. V slovenskom zdravotníctve existujú tímy a jednotlivci, ktorí dokážu sa blysnúť unikátnym výkonom. Ale chýba nám systematičnosť, ktorá by pozdvihla všetky výkony, nie iba tie ojedinelé .
Nosokomiálne infekcie nielenže zvyšujú náklady, ale najmä poškodzujú pacientov. V štátoch EU i inde sú vypracované preventívne postupy, my ich nepotrebujeme?

Navigate