Odpoveď na: Reakcia na článok – kde je vlastne začiatok kruhu

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Reakcia na článok – kde je vlastne začiatok kruhu Odpoveď na: Reakcia na článok – kde je vlastne začiatok kruhu

Anton Hanusin
Účastník (Participant)

MORIBUNDNÉHO som pochopil ako pacienta, ktorý je de iure živý, ale šanca na prežitie je veľmi malá, v podstate už hľadá mince pre Chárona.
Jasné, že s KPR nie je až taký problém – etické kritéria nezapočatia (= ukončenia – i keď nezapočať je ľahšie ako ukončiť) KPR sú viac menej jasné. Tu by som doporučil uvedomiť si, že sa nemajú resuscitovať pacienti v terminálnom štádiu ochorenia, kde po úspešnej KPR nie je šanca ďalšou liečbou ochorenie vyliečiť či zvrátiť jeho priebeh. Mnohí lekári pod pojmom terminálny stav ochorenia chápu onkologické ochorenia – tu ale patria chronické srdcové zlyhávania, obličkové zlyhávania ak sa neplánuje transplantácia ai. Mnohokrát chodíme ako aristi k takto „zresuscitovaným “ pacientom na iné oddelenia – títo pacienti väčšinou umierajú na OAIM za niekoľko dní, ale predtým ho ešte zaťažia zbytočnými nákladmi. S dg smrti mozgu je to jasné, na mŕtvole by sa nemali okrem odberu orgánov vykonávať žiadne liečebné výkony.
Z vlastnej skúsenosti ešte môžem povedať, že u nás sú jedným z najväčších odsávačov financií pacienti, ktorí vďaka temer neexistujúcej laickej BLS sú RZPčkou zresuscitovaní, ale prežívajú ako apalici, tu sa dá veľa získať investíciou do vzdelávania laikov – vidím to však skôr na regionálne iniciatívy než na celoštátne.
Cost/benefit diskusie sú legitímne i keď ťažké, etikou sme stále ovplyvňovaní. Na území ČS som ako prvý vcelku jasne povedaný názor na túto tému zaznamenal v polovici 90 rokov od doc. Drábkovej na tému prežívania gerontov po ťažkých traumách. Ide mi o to, že pokiaľ takýchto otvorených stanovísk, o ktoré sa dá relatívne dobre oprieť pri argumentácii, nebude viac, dovtedy sa bude v inteznívnej medicíne diať farizejský prístup – i liečim (drahý parenterál, antiibiotiká) i neliečim (rezignácia na kauzálne riešenie) a čakám na „prirodzený“ koniec. Prebrať odvahu za rozhodnutie u tohto pacienta už len bazálna terapia – je ťažké. Sám v tom jasno nemám. Čakám na Váš názor.

P.S. Iný pohľad na moribundného pacienta – američania zistili, že 90 percent vojakov zomierajúcich na bojisku zomiera na vykrvácanie z čistých penetračných poranenení. Keďže dostať ich včas do poľnej nemocnice a ošetriť poranenie, (ktoré má pri rýchlom riešení dobrú prognózu) nie je možné, prof. Safar sa dal na výskum suspended animation – ide o výskum, ktorý chce nájsť spôsob ochrany mozgu (regionálna hypotermia) mŕtveho vojaka až do doby, keď sa ošetrí poranenie a potom ho „oživia“. Život vojaka má pre US army svoju cenu.

Navigate