Odpoveď na: genericka substitucia – pokr.

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve genericka substitucia – pokr. Odpoveď na: genericka substitucia – pokr.

Mata Harri
Účastník (Participant)

@Rudolf Zajac wrote:

My dnes ku kategorizácii pristupujeme viacej ako ku regulacii a menej ako ku selekcii. H ackoce lieky / do nemocnice/ nema vyznam regulovat inak ako maximalnymi cenami, inak by nmasi riaditelia nakupovali acylpyrin za tisice korun. Preto u hacok nie je kategorizacia, sakor by sa tu ziadali napriklad u inf. liecby guide lines.

K H-čkovým liekom – Budem hovoriť iba o infúznych roztokoch, tých je cca 1400. Sú špecifické v tom, že každý z nich obsahuje veľa rôznych účinných molekúl, že z názvu nevyplýva zloženie.

V našej ATC klasifikácii infúznych roztokov je značný neporiadok. V jednej skupine sú pomiešané roztoky s odlišnými účinnými molekulami. Keď je skupina aminokyseliny (AK), tak tam nemôžu byť AK s cukrami, alebo AK s elektrolytmi, v skupine Darrow nemôže byť Hartman, atd. Pretože
a) vzniká príležitosť cenovej deformácie,
b) vzniká riziko nesprávnej terapeutickej indikácie (lekár sa spoľahne, že ide o porovnateľné prípravky),
c) neprofesionálnosť nás nectí.

Pred niekoľkými rokmi som odovzdala v rámci kategorizačnej komisie kompletne pretriedené skupiny infúznych roztokov, odložili sa ad acta, pretože nikomu sa nechcelo tak veľkú zostavu prípravkov prepísať.

Praktický pohľad:

Chcem vybrať potrebné infúzne roztoky pre liekový formulár nemocnice. Z čoho si mám vybrať, keď nie je k dispozícii kompletný katalóg Hačkových prípravkov, resp. ich ATC klasifikácia? Navštívi ma firma X – ktorá ma presvedčí o výhodnosti nákupu ich infúznych roztokov, pritom firmy Y – a Z- majú to isté, ale podstatne lacnejšie, ibaže ma nenavštívili, takže o tom neviem.

To isté platí o ŠZM. Potrebujem priesvitnú membránu na krytie Hickmanovho katétra. Kde sa dá zistiť, ktoré firmy u nás registrovali uvedené membrány, aký majú kód a čo stoja? Používajú sa niekde na Slovensku venózne porty? Údajne sú u nás nejaké registrované. Ale nikto nevie ktorá firma ich registrovala, aké typy a čo stoja. Ja kúpim prvý, na ktorý natrafím. V rámci zákona schválnosti to bude ten najdrahší.

NEMOCNICE MUSIA MAŤ K DISPOZÍCII KOMPLETNÉ ZOZNAMY REGISTROVANÝCH H – LIEČÍV I ŠZM.

Manuál pre nemocničnú infúznu liečbu(guidelines) je vypracovaný, 7 kópií som poslala i na MZ [-( . U nás sa používa už 2 roky.

Navigate