Odpoveď na: genericka substitucia – pokr.

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve genericka substitucia – pokr. Odpoveď na: genericka substitucia – pokr.

Marian Svirloch
Účastník (Participant)

😀 jedna patina je sila,to by som bral.Ale ono to v skutocnosti je trochu inak,nie tak ako sa to medializuje.Ak si vezmeme,ze hruby zisk lekarne z predaja lieku je rozdiel mezdi nakupnou a predajnou cenou,tak to vyzera tak na cca 15percent. A nemyslim si, ze cena ma odrazat to ci je ten liek na sklade alebo nie je. Ono je to trochu zlozitejsie: ak by som nemal na sklade nic,aj tak musim platit vsetky platby rovnako,ako ked mam na sklade pripravkov za miliony.Pravda je taka,ze najviac z celkovej ceny lieky sa vrati do statnej kasy formou 19 percentnej DPH a dani subjektov liekoveho retazca…..Ale to len na dokreslenie.
Este sa vratim k doplatkom. Predpokladam,ze system je potrebne nastavit tak, aby nevytvaral dlhy, pacienti mali k dispozicii modernu liecbu a aby sa vydavky na lieky pohybovali na rozumnej urovni.Takze ak maju poistovne k dispozicii A korun na vydavky,kategorizacia by mala byt nastavena na A-rezerva.Zvysok doplaca pacient.Takze pre toto sa mi nepozdava riesenie s fixnymi percentualnymi doplatkami (hoci osobne by som sa mal vlastne tesit,nie, 😀 ).tam vidim tu moznost znizenia ucasti pacienta na „ukor“ vyrobcov,preto by som im nechal moznost doplatky znizovat.Nikoho by to nic nestalo,ani obcana ani solidarny balik.Musi byt ale splnena jedna podmienka,na ktoru poistovne kaslu zvysoka: paciet na nárok z tohto balika len na taky pocet kusov lieciva,kolko je potrebnych na dane casove obdobie,t.tj. nema narok na „indukovanie“ preskripcie….
A k lobingu farmfiriem len tolko,je to ich prirodzene chovanie,takze je to LEN na ludoch zodpovednych za kategorizacie a cenotvorbu,ako tento lobing dostat do rozumnych kolaji..
Ale musim priznat,dama a páni, ze tato debata ma „smrnc“.Este tak vediet aky bude z nej osoh..
#-o #-o #-o #-o

Navigate