Majstri sveta

My Slováci máme sklon hneď, ako sa nám trošku darí, byť majstrami sveta. Ak sa nám nedarí, sme tiež majstri sveta, ale v komentovaní neúspechu iných. Je to ako vo vtipe, keď Kennedy vyzval Chruščova na preteky v behu na 100 metrov. Chruščov prehral. Americké noviny písali, že Chruščov prehral, a noviny sovietskeho bloku napísali, že súdruh Chruščov získal krásnu striebornú medailu.

Podobne, keď sme prežili prvú vlnu covidu, sme ústami I. Matoviča a Česi ústami A. Babiša poučovali Európu, čo a ako. V ďalších vlnách sme boli úplne na konci a naši šéfovia hovorili, ako zle to je inde. Ešte v polovici januára sme čítali, že máme preto málo omikronu, lebo bol prísnejší lockdown (haha) a ešte tu dominuje delta. Ibaže všade inde bol už iba omikron. Nie sme pre covid extra krajina, mimoriadnou je iba v skoro najmenšom počte zaočkovaných v EÚ a skoro najvyššom počte úmrtí na UPV v EÚ. Možno si naši odborníci predstavovali, že omikron, ktorý prichádza na Slovensko z okolitých krajín, si všimne našu výnimočnosť, na hranici urobí čelom vzad a príde neskôr, až koncom januára?

Pátral som, ktorí odborníci toto novinárom nakukali, až som v jednom denníku našiel vyjadrenie prof. Krčméryho, ktorý to tvrdil. Pán profesor však nepovedal, že nevieme na Slovensku testovať v dostatočnom objeme PCR senzitívne testy na variant omikron. Svet zmenil prístup, ukazuje sa, že omikron má menej hospitalizácií a zatiaľ neútočí na pľúca, len na HCD. Uvidíme, ako to dopadne u nás, pretože dokázateľne najlepšou ochranou pred omikronom je očkovanie 3 dávkami. A tu sme slabí ako lipové té. Na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, ktorej zriaďovateľom je profesor Krčméry, vznikol Ústav zdravotníckeho manažmentu. Vedie ho T. Drucker a vysokoškolskými učiteľmi sú okrem neho ešte I. Belohorská, A. Rakus T. Šagát a I. Uhliarik. Už iba Marek Krajčí tam chýba. A bude dobre.

Zdroj:
Zdravotnícke noviny č. 5/2022

Leave A Reply

Navigate