Covid nie je chrípočka

Opak tvrdil opakovane na začiatku pandémie Igor Matovič. Zaradil sa tak k neprebernému množstvu karpatských géniov typu A. Danko či I. Gašparovič.

Covid je veľká hrozba, jedna z najväčších od čias pandémie španielskej chrípky v rokoch 1918 – 1920. Je potrebné pripomenúť si, že názov španielska dostala nie preto, že by sa začala v Španielsku, ale preto, že Španieli o nej prví otvorene informovali. Zabila možno viac ako 50 miliónov ľudí a infikovala tretinu ľudstva. Predpokladá sa, že išlo o vírus typu H1N1. a jeho potomkovia, mutanti, dodnes spôsobujú chrípku vo forme každoročných epidémií. Zato tretí rok trvajúca pandémia koronavirózy sa nepochybne začala na jeseň roku 2019 v Číne, o čom súdruhovia pomlčali. Svoje zohrala aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá počas pandémie opakovane odporúčala presne opak toho, čo bolo treba naozaj robiť. Nuž, vplyv Číny na WHO je v nepriamej úmere k peniazom, ktoré tam posiela. Suverénne najviac platia Američania, ale najviac do WHO kecá Čína.

Postupne sme sa zoznámili najmenej s troma variantmi koronavírusu. Pôvodný čínsky, potom delta,, a teraz omikron. Zasiahli celý svet v štyroch či piatich vlnách pandémie a množstve rôznych podvĺn. Prvá vlna zaskočila najmä Taliansko a Španielsko. Dopadli zle, vysoká smrtnosť, tlak na nemocnice a najmä na intenzivistické lôžka, nutnosť, aby lekári rozhodovali, kto sa dostane a kto nie na umelú pľúcnu ventiláciu (ÚPV). Táto jarná vlna z roku 2020 bola jediná, v ktorej Slovensko obstálo na výbornú. Z nejakých neznámych dôvodov nás aj susedné krajiny vírus viac-menej obišiel. Boli zavreté obchody, neposkytovali sa služby, nefungovala kultúra, platil zákaz vychádzania, ľudia boli prinútení byť v karanténe, dokonca navrátilci zo zahraničia boli viac-menej internovaní formou takzvanej štátnej karantény.

Mimoriadne ekonomické škody a menej ako tridsať mŕtvych. Jediným spestrením boli prakticky denne tlačovky Igora Matoviča, ktorý hovoril, čo mu slina na jazyk priniesla, často úplné hlúposti. Všetky ostatné vlny, ktoré sme zažili, dopadli čo do smrtnosti úplne katastrofálne, a tak Slovensko sa z premianta stalo jedným z trojice štátov v Európe s najhoršími výsledkami. Nevyužilo prestávku medzi jarou 2020 a jeseňou toho istého roku na to, aby sa lepšie pripravilo. Doslova sme vybuchli. Boli sme zaplavení voluntaristickými opatreniami, ktoré navrhoval a aj realizoval Igor Matovič, príkladom môže byť celoštátne testovanie všetkých občanov v novembri 2020, ktoré stálo pol miliardy eur. Odborníci nepretržite rokovali nekonečné hodiny, navrhovali vláde všelijaké opatrenia, ale vláda si robila po svojom. Menila ich rozhodnutia, až nakoniec vymenila aj odborníkov a ostali iba tí, ktorí boli lojálni vláde. 

V roku 2021 bolo najdôležitejšou celospoločenskou témou očkovanie. Absolútne nezvládnutá informačná kampaň viedla k dvom dôsledkom. Prvým je, že patríme k najhoršie zaočkovaným krajinám Európy a druhým, že opozícia si antivaxerstvo zvolila za politický program. Nik dnes neporáta, koľko ľudí zbytočne zomrelo, pretože uverili rôznym hoaxom a falošným správam, neraz šíreným aj Ficom, Kotlebom a spol.

Ďalšou témou, ktorá pretrváva dodnes, je otázka povinného očkovania. Vedú sa jalové diskusie namiesto toho, aby vláda predložila jasnú predstavu. Jeden z lojálnych odborníkov, profesor V. Krčméry, v rozhovore pre denník Plus 1 deň hovorí, že povinné očkovanie máme, stačí iba, aby Ministerstvo zdravotníctva uviedlo indikáciu v očkovacej vyhláške. Ale to nie sú detičky do 15 rokov bez právnej subjektivity. Bude potrebný zákon, no zatiaľ nepoznáme ani len legislatívny zámer, nieto ešte návrh zákona. Bude potrebné jasne vymedziť to, čo v každom zákone má byť.

Práva a povinnosti dotknutých a ďalej, ako sa bude postupovať u tých, čo povinné očkovanie odmietajú. Pôjdu do basy, alebo ich nejako označíme, dostanú pokutu, alebo si zaplatia liečbu alebo jej časť? Zbytočne hovorí napríklad poslanec Dostál, že povinné očkovanie je v súlade s Ústavou, to si môže myslieť  ako emeritný novinár alebo ako  člen Ústavnoprávneho výboru  parlamentu, ale do času,  kým nebude návrh zákona, bude každá diskusia jalová. Nedávno som zachytil, že má vzniknúť nejaká komisia, ktorá posúdi, ako by sa dala čiastočne spoplatniť liečba u neočkovaných. Komisiu netreba, treba poznať štyri zo šiestich reformných zákonov, kde to je čierne na bielom napísane a zajtra môžu začať spoplatňovať. Hovoríme o tom vyše roka, že je to možná cesta. Inou možnosťou bolo obmedzovať neočkovaných pri rôznych aktivitách, niektoré chabé pokusy zaviesť obmedzenia skôr či neskôr vykapali.

Trpíme velikášstvom a sme často majstrami sveta, pozri naše správanie sa po prvej vlne. Účinný postup v boji s pandémiou vyžaduje odhodlanie a disciplínu u všetkých bez výnimky. Vláda aj opozícia majú ísť príkladom, u nás je to naopak. Mikasove výnimky členom vlády a parlamentu, rôzne rozpory medzi koaličnými stranami panovali aj vo výsostne odborných medicínskych otázkach. Aké zaujímavé musia byť rozhovory napríklad troch plagiátorov o  tom, ako sa bude postupovať v školách, ako sa to bude financovať a čo na to parlament. Ryba smrdí od hlavy a autorita sa nedá nariadiť zákonom, tú treba mať.

Na záver chcem citovať profesora Krčméry z toho rozhovoru v Pluske: „Ďalšia vec je, že Slovensko mešká (s omikronom, pozn. autora), ale to je dobre, pretože sme sa mohli nadýchnuť. Keby prišiel omikron ešte pred Vianocami, ako napríklad v USA a v Británii, tak si vôbec nevydýchneme. Z toho dôvodu sme ešte začiatkom decembra tlačili na dosť tvrdé opatrenia, aby tá zostupná vlna delty nesplývala so vzostupnou vlnou omikronu, a to sa podarilo“.  Takže vlastne sme postupovali vynikajúco, iba výsledky máme chabé. 

A dôvetok autora k týmto tvrdým opatrenia. Napríklad na Tenerife je zaočkovanosť seniorov troma dávkami na úrovni 99%, celej populácie skoro 80%, napriek tomu v žiadnej reštaurácii, kaviarni, na podujatí neprejdete bez covid pasu, platí iba očkovanie. Tvrdé opatrenia začiatkom decembra na Slovensku v reálnom živote vieme, ako fungovali. Všelijako, iba nie ako tvrdé.

Zdroj: .týždeň 30. 1. 2022

Leave A Reply

Navigate