Zachráň sa kto môžeš!

Slovensko znova láme rekordy v covide. Máme druhú alebo tretiu najhoršiu zaočkovanosť v EÚ, lámeme rekordy v počte infikovaných, a žiaľ, aj zomretých. Sme vari jediná krajina v civilizovanej časti sveta, kde vláda zložená z triapol koaličných strán, pretože Za ľudia už ťažko nejakou celou stranou sú, pôsobí tak chaoticky, nejednotne, ako by povedali Rusi, „prosto glupo“.

Navyše sme asi jediná krajina na svete, kde opozícia pandémiu používa ako nástroj politického boja. Akoby si neuvedomovala, že antivaxerský postoj, ktorý zjavne jedinci typu Fico a Blaha a čiastočne aj Pellegrini zastávajú, zjavne vyhovuje pandémii a jej najsilnejšej zbrani, smrti.

Pandémii vyhovujú aj nekonečné rozpory v koalícii o tom, ako postupovať. Výsledkom je, že postupujeme asi najhlúpejšie v Európe. Nevieme si nijako predstaviť, ako vodcovia štyroch koaličných strán riešia medicínsky postup pri operácii slepého čreva, alebo pri konzervatívnej liečbe ulceróznej kolitídy. Zrazu pri covide-19 akoby pobrali všetku múdrosť sveta. To môže byť dôvod, že  iba preto dodnes nevyhodili celú suitu Úradu pre verejné zdravotníctvo na čele s Jánom  Mikasom. Asi preto môžu byť ministrami zdravotníctva ľudia ako Marek Krajčí a Vladimír Lengvarský, jeden za osemnásť a druhý za dvadsať bez dvoch. A vrcholom je, že práve preto môže človek, ako je Igor Matovič, robiť ministra financií.

Cena za covid

Zdravotníctvo, ako verejná služba, je nesmierne citlivé na zdroje, ktoré kryjú jeho náklady. Aj v normálnych časom pred covidom-19 sa štát nijako veľmi nesnažil platiť za svojich poistencov. V tabuľke č. 1 vidieť, koľko štát platil v percentách z priemernej mzdy dosiahnutej v národnom hospodárstve za predchádzajúce dva roky.

Tabuľka č.1.

Posledná vláda Smeru a  terajšia vláda však začali prudko uberať na úhrade poistného za svojich poistencov. Navyše pripočítajme fakt, že pre rok 2021 v podstate zrušili ročné zúčtovanie poistného. V budúcom roku, ak bude schválený štátny rozpočet tak, ako bol poslaný vládou do parlamentu, padne rekord v minimálnej úhrade. V Slovenskej republike bol podiel štátu na celkovom príjme zdravotných poisťovní v roku 2015 32 percent a v roku 2022 to bude iba 20  percent. V Českej republike to v roku 2015 bolo 25 percent a v roku 2022 to bude 34 percent. Vyjadrené v eurách na hlavu a mesiac, na Slovensku za rok 2021 to je ledva 30 eur a v Českej republike vyše 80 eur.

Pomerne zložitým problémom je zistiť výšku nákladov na ústavnú liečbu pacientov s covidom-19. Existujú rôzne odhady a výpočty. Znie to neuveriteľne, ale pravda je, že nemocnice dodnes nevedia vykazovať náklady na jednotlivých pacientov. Existuje síce nejaký odhad Útvaru hodnoty za peniaze, podľa nich je to zhruba 11-tisíc eur. Existujú dáta  poisťovní, podľa nich pacient na ÚPV (umelej pľúcnej  ventilácii) stál v priemere osemtisíc eur . TOP 5 najdrahších pacientov jednej súkromnej poisťovne stálo od 56- do 106-tisíc eur. Určite sa dá povedať, že covid-19 stojí na priamych bezprostredných nákladoch stovky miliónov eur. Ak k tomu pripočítame náklady na odloženú zdravotnú strarostlivosť, o ktorých už vieme a ktoré skôr či neskôr prídu, dostaneme sa vysoko nad miliardu eur. A to nevieme ani vyčísliť, koľko stojí zhoršenie zdravotného stavu tých, ktorí sa dostali neskoro, ak vôbec, k zdravotnej  starostlivosti.

Na takomto drastickom znížení úhrad štátu za svojich poistencov sa podieľal Eduard Heger ako bývalý minister financií, Igor Matovič, bývalý premiér a súčasný minister financií, za prispenia celej vládnej koalície. Koalícia zvolila prazvláštnu taktiku. Čím väčšia spotreba zdravotnej strarostlivosti, tým menej peňazí do zdravotných poisťovní. A naopak, presadila tým väčšie až neprimerané zásahy do systému zdravotníctva. Sem patria novely zákonov, ktoré určujú, že nejaká komisia bude určovať poisťovniam, koľko prostriedkov majú míňať na rôzne typy starostlivosti. Alebo večný pokus zakazovať poisťovniam zisk, keď nie priamo, pretože o tom rozhodol Ústavný súd, že je to protiústavné, tak nepriamo, no rovnako hlúpo.

Počas pandémie vláda financovala niečo aj sama. Je len veľmi ťažko možné dopátrať sa, koľko zdrojov štát vynaložil priamo, mimo zdravotného poistenia. Odhadujeme, že to bolo to zhruba 120 miliónov eur na dotácie pre nemocnice na oblečenie a ochranné pomôcky, dezinfekciu a prístrojové vybavenie typu ventilátory. Zbytočné celoplošné testovanie z novembra 2020 stálo cca pol miliardy eur. Dvadsať miliónov eur na ešte zbytočnejšiu lotériu. Vyše 700 miliónov eur na očkovacie látky vrátane presláveného Sputnika V. No a navrch prirátajme pár sto miliónov eur, ktorými chce Igor Matovič motivovať seniorov vo veku 60+ aby sa dali zaočkovať. Aby to bolo spravodlivé, tak odmení aj tých seniorov, ktorí sú zaočkovaní. Oni sa však neočkovali kvôli peniazom, ale preto, že chcú pandémiu prežiť. Opakujem, tieto čísla môžeme iba odhadovať, štát sa nijako nenamáha transparentne zverejňovať výšku prostriedkov, ktoré premrhal pod hlavičkou pandémie a ktoré kade-tade rozdával. Ak k tomu pridáme nespravodlivé a pre 1,8 milióna občanov štátu aj diskriminačné jednostranné oddlženie Všeobecnej zdravotnej poisťovne v sume 200 miliónov eur v roku 2020, už aj vrabce na streche čvirikajú, že Všeobecná poisťovňa aj v roku 2021 musí dostať ďalšiu finančnú injekciu vo výške minimálne 150 miliónov eur. Pritom solventnosť Všeobecnej zdravotnej poisťovne musí  kontrolovať Úrad pre dohľad. Pani predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zjavne pchá nos, kam nemá, mám na mysli napríklad legislatívny návrh na obmedzenie zisku zdravotných poisťovní, a nepchá ho, kam má a za čo je platená. Na zhoršenú solventnosť sa v zákone pamätá. Napríklad ozdravným programom, predajom časti kmeňa alebo dokonca likvidáciou. Určite však nikde v zákone nie je nejaké oddlžovanie štátnej poisťovne štátom, na ktoré používa dane všetkých občanov.

S Petrom Pažitným sme na jeseň tohto roku vydali tretiu knihu Slovenské zdravotníctvo v postcovidovej dobe 2020-2025.2030“, takzvanú Zelenú knihu. Kniha bude o chvíľu okrem tlačenej podoby k dispozícii aj na internete. Upravili sme náš postoj k navyšovaniu financií pre zdravotníctvo. V roku 2001 sme hovorili „najprv upchajme diery, kde sa peniaze strácajú, a potom pridajme. Teraz hovoríme tú istú vetu, ale zostavenú tak, že sme vypustili dve slovíčka, „najprv a potom“.

Je zle, bude horšie

Je dobré si pripomenúť, že podľa článku 40 Ústavy Slovenskej republiky sa zdravotná starostlivosť výhradne hradí cestou zdravotného poistenia. Ani žiadne núdzové stavy, ani pandémie, ani rozmary bláznivého Matoviča nie sú dôvodom, aby sa Ústava porušovala a peniaze sa odkláňali mimo zdravotných poisťovní. Ak chcú Igor Matovič a jeho kamarila takto naplniť ideu o jednej, samozrejme,  štátnej poisťovni tým, že zdravotné poisťovne a následne aj poskytovateľov doslova vyhladujú, tak nerobia nič iné, iba sa hrajú s ohňom. A výsledky sú dnes už  úplne jasné,  je zle a bude horšie. O tom svedčí aj druhá tabuľka, ktorá ani nepotrebuje nejaký komentár.  

Tabuľka č. 2

Ak sa politici nespamätajú, Slovensko čakajú krušné časy. Vlastne správne, ak sa voliči nespamätajú. Človek ako Igor Matovič nemôže riadiť ani financie vlastnej rodiny (preto Paulínka), tobôž štátne. Potomkom zanecháme zadlženú krajinu, pretože zadlžíme generáciu prinajmenšom do tretieho kolena. Navyše krajinu, kde sa sfalšované diplomovky považujú za niečo normálne. Krajinu, v ktorej rozhodujú o výsostne medicínskych veciach politici. Krajinu bábkového premiéra, s ktorým si dobre rozumie bábkoherečka, ktorá má riadiť európske peniaze pre Slovensko. Krajinu, v  ktorej sa opoziční politici hrajú s ohňom, pretože  antivaxerstvo povýšili na politický program. Zachráň sa, kto môžeš!

Zdroj:
.týždeň 12. 12. 2021

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: