Keď to isté nie je to isté

Spomínam si na vtip: „Aký a ich dlhodobých vyhodnotení. je rozdiel medzi Trabantom Najrozšírenejšie podávanie látky a Mercedesom. Žiadny, obidve auta majú štyri kolesá, dva reflektory vpredu, dvere, volant a brzdové svetlá.“ Teraz vážne. Koalícia štyroch strán je v kríze. V podstate od začiatku to trochu škrípalo. Novinárskou floskulou sa stala veta, že Matovič si nerozumie so Sulíkom. No je to možné, obaja majú problémy s EQ (tzv. emočná inteligencia). Pandémia iba akcelerovala ich nezhody, ktoré sú medzi nimi vari od roku 2010. Vyvrcholilo to dovozom 200-tisíc dávok očkovacích látok Sputnik V, ktorý Igor Matovič urobil spôsobom krajne čudesným. Najmä preto, že Sputnik V doteraz, s výnimkou Maďarska, nie je registrovaný, teda schválený na používanie v krajinách EÚ. Dôvody, prečo Maďarsko schválilo používanie Sputnika V a aj nejakej čínskej vakcíny, sú skôr politické ako medicínske. Sputnik V patrí medzi vektorové očkovacie látky, je pripravený pravdepodobne buď z neaktívneho vírusu covidu alebo jeho častí, pretože zatiaľ nik poriadne nevie, ako je pripravená táto očkovacia látka.
Výrobca údajne iba teraz požiadal o registráciu lieku v Európskej liekovej agentúre (EMA). V rámci konania, ktoré je s tým spojené, musí predložiť množstvo dokladov, výsledky testov na zvieratách, predklinického a klinického skúšania, kontroly bezpečnosti podávania, výsledku imunitnej odpovede a ešte veľa iných. Musí sa overiť deklarovaná správna výrobná prax a jej trvalé udržanie. Tejto tortúre sa museli podrobiť všetky už schválené očkovacie látky, jedna z nich AstraZeneca podobne ako Sputnik V je tiež vektorová. 
Objavili sa správy o tom, že podávanie AstraZenecy zapríčinilo úmrtia pacientov na tromboembolické komplikácie. To je vážna vec. Dnes vieme, že Covid II v tých malígnejších prejavoch poškodzuje cievny systém. Zdanlivo vyliečení pacienti sa vracajú naspäť do nemocníc s embolickými príhodami, pravdepodobne sa im vytvárajú krvné zrazeniny na poškodených cievnych stenách. Pri tomto poznatku sa dá ľahko odvodiť úvaha, že očkovanie umŕtveným vírusom, resp. jeho časťou môže vyvolať podobne ako živý pravý vírus tieto komplikácie. Ak by sme túto premisu akceptovali, platila by aj pre Sputnik V.
S istotou to nik nevie, pretože ruský výrobca doteraz nepredložil potrebné doklady a výsledky klinických skúšok a ich dlhodobých vyhodnotení. Najrozšírenejšie podávanie látky AstraZeneca je vo Veľkej Británii. Pri skúmaní tejto komplikácie sa ukázalo, že pri 11 miliónoch zaočkovaných ľudí AstraZenecou bolo zhruba 30 prípadov tromboembolických príhod. Avšak či ide o komplikácie z očkovania, sa nezdá. Veľká Británia má trinásťkrát viacej obyvateľov ako Slovensko. U nás bežná denná úmrtnosť v predcovidovej dobe bola 150 ľudí, vo Veľkej Británii ich bude zhruba 2 000 denne. Samozrejme, že ľudia umierajú aj na ochorenia cievneho systému, z tohto hľadiska je 31 takýchto komplikácií pri miliónových počtoch zaočkovaných hlboko pod šesť núl za desatinnou čiarou. A to by sa navyše musela dokázať príčinná súvislosť s očkovacou látkou, pretože u tých 2 000 mŕtvych denne je tam minimálne 6 – 10 percent ľudí, ktorí zomreli na cievne ochorenia rôznej patogenézy aj bez covidu. Na základe hĺbkových analýz nakoniec EMA rozhodla, že sa naďalej môže AstraZeneca podávať ako bezpečná očkovacia látka. Na druhej strane momentálne nikto nevie, aké údaje predložil Sputnik. Vie sa iba, že o registráciu požiadal v prvej marcovej dekáde, ak všetky údaje, ktoré predložil výrobca, budú pravdivé a reálne, tak by registrácia mohla byť v rozumnej dobe, určite to bude však trvať najmenej tri mesiace.
Priebežné informácie z registrácie sa zásadne neposkytujú, nateraz musíme vychádzať z informácií z verejného priestoru. Objavilo sa v tlači, že zo šarží Sputnik V, ktoré prišli z Ruska na Slovensko, sa podalo pár dávok morčatám a pár myšiam, v oboch prípadoch menej ako desiatim zvieratám. Akože kontroluje sa šarža (sic). To je taká hlúposť, ako keby sa záťažové testy mosta robili detskými autíčkami z pieskoviska. Tú látku tiež vyšetrujú niekde v SAV a vraj naši kontrolóri buď boli fyzicky na kontrole výrobcu, alebo požiadali o nejaké výsledky a dokumenty z výrobného procesu. Treba jasne povedať, že Slovensko nemá reálne žiadne možnosti, aby dokázalo komplexne skontrolovať túto očkovaciu látku. To nemá byť dehonestácia našich schopností, iba jednoducho nie sme na to vybavení.
Ak celý tento cirkus má zakryť úlet Igora Matoviča, tak prosím, ale dá sa to urobiť aj lacnejšie a inteligentnejšie, pretože netreba kontrolovať Sputnik V, ale Igora Matoviča. Na to máme viacero vhodných ústavov. Zaujímavé je, že udávané problémy s AstraZenecou sa objavili v čase, keď sa Sputnik dostal na maďarský trh a jednou nohou aj na náš. Vie niekto garantovať, že nejde o operáciu v rámci hybridnej vojny? Kým nebude mať Sputnik súhlas EMA, bude stále iba Trabantom. I keď to nie je celkom dobrý príklad, pretože aj autá, ak sa majú predávať na trhu krajín EÚ, musia mať takzvaný CE certifikát (z francúzskeho conformité européenne) a COC certifikát (z anglického certificat of compliance). Sputnik V má zatiaľ iba schopnosť rozložiť našu vládu. 

Zdroj:
Zdravotnícke noviny č. 12/2021

Leave A Reply

Navigate