Máme zámer očkovania, ale nie plán

V stredu 16. decembra vláda schválila materiál, ktorý predložilo ministerstvo zdravotníctva pod názvom „Národná stratégia očkovania proti ochoreniu COVID-19 v podmienkach Slovenskej republiky“.

Materiál je kombinácia metodického usmernenia, ktoré má urobiť ministerstvo zdravotníctva a potom niečoho, čo by som nazval zámer očkovacieho plánu, ale určite nie očkovací plán. Skladá sa z viacerých častí, pričom pre občana je dôležite vedieť, aké poradie v očkovaní vláda navrhuje. Pre samotných zdravotníkov je dôležité zas to, aby vedeli, ako majú postupovať pri hromadnom očkovaní. Do prvej skupiny očkovaných sú navrhnutí, slovami ministra obrany Naďa, prvolínioví bojovníci proti covidu-19.  

To je v poriadku, naozaj na tých pracoviskách, kde sa starajú o covidových pacientov, je to maximálne potrebné. Ide o skupinu zdravotníkov, ktorí sú priamo v expozícii vírusu. Možno by sa dalo súhlasiť aj so zamestnancami, ktorí pracujú v kritickej infraštruktúre ako sú elektrárne, vodárne, plynárne, hromadná doprava, polícia v teréne a tiež armáda v teréne. 

Smrteľnou chybou je, že do prvej skupiny neboli zariadení seniori nad 65 rokov, najmä seniori, ktorí sú v domovoch dôchodcov a iných sociálnych zariadeniach, hoci vieme, že u nich je absolútne najväčšia úmrtnosť – až v desiatkach percent.

Naopak, v prvej vlne očkovania vôbec nemajú byť zamestnanci ministerstiev ani iných ústredných orgánov štátnej či verejnej správy, pretože, ako vidíme v týchto dňoch, odkedy je pár členov vlády v karanténe, Slovensko akosi lepšie funguje.

Na to, aby sa vôbec mohlo očkovať lege artis, vzhľadom na transportné a skladovacie podmienky očkovacích látok, je potrebné presne definovať celý postup. Nedávno bolo zverejnené, ako budú postupovať v Nemecku. Na svojom pláne pracovali niekoľko týždňov a dnes vedia, že budú existovať takzvané očkovacie kabínky, koľko ľudí v nich bude pracovať, aká bude priechodnosť  pacientov. Ako je u nich zvykom, idú až do takých detailov, že napríklad píšu: „Jeden pracovník pristúpi k občanovi a dezinfikuje kožu na ramene, odstúpi a druhý pristúpi, zaočkuje. Ten prvý potom potrie ranku.“ Všetko majú presne vymyslené a vyskúšané. 

Podobne popísali správanie občana, potrebné časy na sledovanie po očkovaní, atď. Naša vláda schválila materiál, ktorý je zjavne narýchlo spísaný kýmsi, kto v živote nevidel, ako to reálnom živote naozaj funguje. Máme detailne popísané materiálno-technické podmienky zabezpečenia očkovania: elektrické zásuvky, chladničky či mraziace boxy, hrúbku políc, personálne a priestorové zabezpečenie. Horšie je to s popisom filozofie samotného očkovania. Je tam viacero nezmyslov. 

Napríklad, že deň pred očkovaním musí občan ísť na testy (antigénové alebo PCR), ktoré nesmú byť staršie ako 24 hodín. Ak to preženieme, tak ak mi odoberú test o ôsmej hodine ráno, tak potom by som musel na druhý deň byť očkovaný pred ôsmou hodinou. No to chcem vidieť. Keď už dali povinnosť testov (podľa všetkého to ani netreba), tak potom by pokojne mohol byť občan otestovaný v rámci očkovania (na výsledok sa čaká u antigénových testov 10 minút). Najlepšie je, že už v ten deň večer tvrdili, že testy nebudú potrebné. Ďalším problémom je, že sa uvádzajú nereálne denné počty ľudí, ktorí môžu byť zaočkovaní na jednom pracovisku. Podľa schváleného materiálu je ambíciou očkovať 500 ľudí denne na jednom mieste. To by znamenalo, že v režime 24 hodín musí byť očkovaných 20 ľudí za hodinu.  

Ak musia ľudia čakať po zaočkovaní 30 minút, tak nemôžu byť zhromaždení v jednej alebo dvoch miestnostiach, ale musí byť pripravený priestor 15 metrov štvorcových na človeka, pretože pri vyššej koncentrácií ľudí hrozí prenos infekcie po zaočkovaní, keďže imunitný efekt nie je okamžitý. Predkladatelia však uvažujú s prevádzkou 12 hodín, teda bude potrebné zabezpečiť dvojnásobne viac priestorov. Uvažujú iba o jednom lekárovi na očkovacie miesto, čo je vyslovene zle, keďže lekár musí byť pri každom podaní látky priamo na mieste podania látky, pre prípad nežiaducej reakcie. Nesmie sa stať, že pri dvoch nežiaducich reakciách naraz by bol iba pri jednej z nich. Úplným nezmyslom je očakávať, že seniori budú vypisovať nejaký zdravotný dotazník.  

V rámci očkovania budú musieť byť zapojení do spolupráce všeobecní lekári, ktorí pripravia potrebné údaje zo zdravotnej dokumentácie svojich pacientov. Samozrejme, mali by to uložiť do databázy e-health, či však na to niekto myslel a či e-health bude v takejto modalite fungovať, nevie nik. A nepochybne ich bude treba za túto prácu zaplatiť, aby nakoniec nerobili, ako je to u nás zvykom, za vatikánske doláre – čo je zaplať Pán Boh.

Vieme, že ak má byť pandémia úspešne potlačená, malo by sa zaočkovať aspoň 60 percent populácie. Z prieskumov vyplýva, že najväčšiu skupinu tvoria nerozhodnutí. V materiáli nie je ani slovo o tom, ako bude vláda pôsobiť na obyvateľstvo, aby sa dalo očkovať. Nikde ani slovko o tom, že v princípe sú dva typy očkovacích látok, že obidve skupiny sú náročné na transport a jedna tiež na skladovanie pri extrémne nízkych teplotách. Nie je ani slovko o tom, že na to, aby očkovanie bolo úspešné, bude treba dobre zvládnuť logistiku prepravy, skladovania a podávania látok.

Vláda, resp. koalícia sa môže vyhovárať, že pandémia ju zaskočila a že Pellegrini sa na to v podstate vykašľal a bude mať pravdu. Ale pravdu majú pomaly stovky odborníkov, ktorí hovoria, že taký chaos, ako tu vládne, je katastrofou. Ak sa pozriete na pôsobenie „verchušky“ ministerstva zdravotníctva, vidieť, že vôbec nevedia, ako ten rezort riadiť. O ministrovi  to vieme hneď od počiatku, štátna tajomníčka Ježíková sa vybíja v antireforme a štátny tajomník Stachura, ktorý bol 16 rokov v Nemecku alebo Rakúsku, nemá ani toľko „chochmesu“, aby odkopíroval nemeckú stratégiu očkovania. A ak si hlavný odborník pre infektológiu myslí, že nejaké inotaje o tom, koho chcú prvého zaočkovať (vraj nejaký zaslúžilý lekár, ktorý ma už vek a aj rizikové faktory) sú zaujímavé, svedčí iba o tom, že si pletie pojmy a dojmy. Pretože, či to bude Vladimír Krčméry, alebo hoc aj kríženec Ensteina a Old Shatterhanda, je jedno, ale nie je jedno, či dokážeme rýchlo, efektívne a v dostatočnom počte zaočkovať populáciu.

Zdroj: .týždeň 21. 12. 2020

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: