Srdce v gatiach

Určite ste zažili situáciu, keď ste prišli k lekárovi a pán doktor sa zatvári vážne. Pozrie si vaše snímky alebo nálezy, výsledky alebo hocičo a povie: „Ježišmária!“

Garantujem, že aj tým najodolnejším od strachu padne srdce do gatí. Pacient visí očami na ústach lekára a sleduje jeho verbálne i neverbálne prejavy. To platí pre stav jeden na jedného či dvoch – ak tam prípadne je ešte príbuzný. Čo sa môže stať, ak takto hrá jeden (vláda) na 5,5 miliónov obyvateľov Slovenska? 

Naša vláda je všetko, iba nie jeden celok, každý hrá na seba, nik nehrá spolu. Situácia je o to horšia, že šéf vlády hrá úplne sám na seba, a navyše hlúpo.

Exponenciálnym spôsobom začal narastať počet infikovaných ľudí na covid 19. Trvalo začali zasadať zoskupenia s názvami krízový štáb či konzílium, pričom nie je dodnes jasné, kto všetko sú ich členovia a aké majú kompetencie.

Iba pandemická komisia vlády, ako jej poradný orgán, má akési ukotvenie v legislatíve. Vznikla v roku 2005 a jej činnosť sa ťarbavo obnovila niekedy v lete 2020. Jej hovorcom sa stal premiér, ktorý opakovane hovorí, že nie je jej členom a nehlasuje. O to čulejšie mení jej rozhodnutia. V tých spolkoch sú aj ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť, a naopak nie sú tam ľudia, ktorí by tam mali byť. 

Neviem, načo tam vysedáva taký predseda Lekárskeho odborového združenia, ktorého hlavnou náplňou práce doteraz bolo mzdové výpalníctvo. Alebo terajší predseda lekárskej komory, ktorý bol predtým tiež mzdový výpalník. Ani jeden nemá kvalifikáciu na pandémie ani na riadenie zdravotníctva. Bývalý lekársky odborár kedysi v roku 2006 vyvolal neúspešný štrajk lekárov, no počas štrajku chcel ísť na dovolenku do Brazílie. Inokedy vymýšľal zamestnaneckú akciovku, aby získal lukratívnu budovu. 

Za Radičovej vlády Lekársky odborový zväz protestoval tak, že hrozil odchodom lekárov formou hromadných výpovedí (odkopírované české protesty „Děkujeme, odcházíme.“). 

Keď boli českí lekári v prípade splnenia hrozby výpovedí slovenských lekárov ochotní prísť na Slovensko vypomôcť, nazval to zasahovaním do vnútorných záležitosti Slovenskej republiky (sic!) A teraz so slzami v očiach prosí slovenských lekárov pôsobiacich v zahraničí, aby prišli pomôcť Slovensku. Zasadajú desiatky hodín, čo jasne ukazuje, že nie sú pripravení na riešenia, iba ich až tam, akoby v ľudovej tvorivosti, kreujú.

Výstupy z nich sú nejasné a popletené aj preto, že za hlavného hovorcu, autora zásadných myšlienok aj vykonávateľa, sa pasoval Igor Matovič. Už dávno vieme, že neplatia jeho vety, „ja tam nehlasujem, som tam hosť a poprosil som pandemickú komisiu či krízový štáb, konzílium atď. o toto či ono. Je zjavné, že sa rozhoduje svojvoľne, veľmi neerudovane. 

Prípad ohlásenia plošného testovania kancelárke Merkelovej, bez konzultácie s kýmkoľvek doma, iba ukazuje, že si kolektívne vedenie štátu predstavuje ako vlastný happening niekde na trnavskom jarmoku. Ak sa mu niekto vzoprie, pozri prípad Sulíka, obviní ho, že mu pichol nôž do chrbta, a nabudúce to bude určite už nejaká velezrada. 

Richard Sulík sa naozaj správa ako slon v porceláne a opakovane sa stalo, že mal predčasný výron – myšlienky, samozrejme. Sulík je určite zaočkovaný proti politike, napriek tomu spolu s ministrom Korčekom a trochu aj ministerkou Kolíkovou vyčnievajú – oni dvaja o dve hlavy, ministerka iba o jednu, pretože tých protiústavností, ktoré jej prechádzajú rukami, je akosi veľa. 

Mám vážne problémy chápať to, čo Matovič a spol. hovoria. Napríklad o znižovaní mobility, pričom cieľom nie je obmedzovať pohyb ľudí, ale ich koncentráciu. Znižovanie mobility je jedným z prostriedkov, ako to dosiahnuť. Napríklad hromadná doprava je jeden z hlavných spôsobov dopravy ľudí do práce a naopak. Nesmie sa obmedziť jej pohyb (mobilita). 

Naopak, musí sa zvýšiť počet prostriedkov za každú cenu, aby sa zvýšila ich hustota a znížila koncentrácia ľudí v nich. Podobných príkladov sa dá nájsť veľa. Ukazujú, že vážnejším problémom než covid 19 je neistota a chaos, ktoré zapríčiňujú protichodné, nejasné a neraz si odporujúce informácie. 

Čo si pomyslieť o vete, že hromadné testovanie bude nepovinné, ale kto ho nebude mať, bude pokutovaný? Alebo bez akéhokoľvek vysvetlenia, že von sa môže vychádzať od jednej v noci do piatej rána bez obmedzenia, v spojení s vetou o nákupoch v lekárni. Alebo o tom, že môžeme chodiť do prírody v rámci okresu? Ako nájdem v Bratislave v Starom Meste extravilán, kam sa môže ísť? Vraj seniori nad 65 sa nemusia testovať, lebo sú v dobrovoľnej karanténe. Inak, to masové testovanie, ktoré vymyslel Matovič, keď začína kolabovať nemocničná starostlivosť, pripomína situáciu, ako keby počas obrany nejakej kóty poslal vojakov na pedikúru, a to skoro všetkých. Nenariadili zavrieť obchody, iba do nich nemôžeme chodiť. A čo minister zdravotníctva? Stále nie je o čom písať. Možno ako väčšina z nás má srdce v gatiach. Iba z iného dôvodu ako my.

Zdroj:
.týždeň 24. 10. 2020

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: