Postavené na hlavu

Predstavte si, že pacient ide na operáciu a za operatérom stojí medicínsky laik a nariaďuje, ako má chirurg rezať. Aj ten operatér nie je kvalitný, mentálne na úrovni akoby 50. rokov. Že sa to nedá predstaviť? Ako potom hodnotiť pôsobenia premiéra, nedoučeného absolventa manažmentu na filozofii či kde. A pod tým slabým chirurgom myslím verejných zdravotníkov na čele s otitulovaným Mikasom. Je nemožné operovať v takej zostave, ale pre COVID-19 to asi neplatí. Naši verejní zdravotníci sú tradične slabí ako čaj, pretože ani omylom nezachytili to, čo pod pojem verejného zdravotníctva v modernej Európe spadá. O čo viac sú slabí, o to viac sú poddajní. Pristúpili na Matovičovu hru, že dobré veci, ako napríklad 150 hostí na svadbe, sú zásluha premiéra, a zlé veci, 30 ľudí, sú výsledkom pandemickej komisie a bohviekoho. Pritom všetky tieto spolky sú poradným orgánom vlády, ktorá by mala rozhodovať kolektívne väčšinou, nie iba insitným hlasom premiéra. A minister? Myslím, že taký nevýrazný minister tu ešte nebol, a to už bol ministrom naozaj kdekto…

Viete si predstaviť, že niekto zakazuje firme vyplácať dobré mzdy zamestnancom, hoci na to má výsledky? Nuž, ako potom hodnotiť pôsobenie vedúceho úradu MZ, ktorý strká nos tam, kam nemá, zakazuje vyplácať slušné mzdy, hoci ministerstvo to nestojí ani cent. Jeho jediná kvalifikácia v štátnej správe je, že pred 10 rokmi krátko pôsobil na ministerstve dopravy a pre nejaké ekonomické problémy bol odídený.

Do spamu mi zapadla otázka ZdN, ako hodnotím svoje pôsobenie ako ministra. Našiel som ju až dva dni po uzávierke, preto som neodpovedal. Nebol by som však odpovedal, pretože na to musia odpovedať iní. Ak si pozriete odpovede exministrov, tak vlastne všetko bolo prima. Aký význam má anketa, nech posúdia čitatelia. Podľa ich odpovedí by zdravotníctvo malo už dávno byť jedno z najlepších na svete. Naozaj?

Zdroj:
Zdravotnícke noviny č. 35/2020 (30. 9. 2020)

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: