Druhá vlna koronavírusu zasiahla Slovensko v plnej sile a už dnes (pondelok 28. septembra), by mal krízový štáb rozhodovať o prijatí nových opatrení. Zlý vývoj situácie a každým dňom rastúce čísla nakazených pozorne sleduje aj exminister zdravotníctva Rudolf Zajac (69)!
V Českej republike, kde ste pôsobil ako poradca ministra financií, niektorí odborníci otvorene hovoria o možnom kolapse zdravotníctva. Hrozí niečo podobné aj na Slovensku?
Áno, najmä preto, že u nás stačí výrazne menší tlak na intenzívnu starostlivosť a nepochybne v porovnaní s Českom sme významne slabší. Pritom naši politici rovnako nekvalifikovane zasahujú do odborných vecí ako českí. Navyše naša epidemiologická služba, alebo ak chcete v širšom slova zmysle hygienici, sú o dve triedy slabší ako českí a ani oni nie sú prvá liga. Tá je dnes niekde vo Švédsku a v iných severských krajinách.
Trúfnete si odhadnúť kedy by ku kolapsu mohlo reálne dôjsť?
Keď počet pacientov, ktorým zlyhávajú základné životné funkcie, presiahne kapacity a schopnosti našich intenzivistických kapacít. Treba vedieť, že nejde iba o prístroje, tých od jari máme vari dosť, ale ide o ľudí, ktorí vedia pracovať s tými prístrojmi.
Hrozí nám taliansky scenár? Mám na mysli situáciu, kedy by sa ľudia skutočne nedokázali dostať do nemocníc…
Ak neurobíme dostatočne razantné preventívne kroky, tak áno. Ak nevesty zvíťazia nad zdravým epidemiologickým rozumom a premiér bude hľadať voličov tam, kde nie sú. Totiž ak sa systém zrúti, bude to jednoznačne jeho chyba a má po voličoch. Tí ostatní, akože odborníci vrátane ministra Krajčiho, stále sú iba „pricmrndávači.“
Veľa sa hovorí o prichádzajúcom období chrípok. Skutočne sa tým situácia natoľko zhorší?
Bude potrebné odlíšiť ochorenie COVID od bežnej chrípky. Zatiaľ také testy nemáme, preto je dôležité očkovanie proti chrípke, aby sa dalo eliminovať podozrenie na chrípku (u zaočkovaného je výrazne menšie) od podozrenia na COVID, pretože inak príznaky môžu byť navonok rovnaké.
Čo Slovensko teda čaká v najbližších týždňoch, možno mesiacoch?
Pokiaľ by sme sa riadili rozumom, tak bude stále viac platiť ROR (rúško-odstup-ruky). Musíme vedieť, ktorí sú pozitívni a musíme ich izolovať, karanténa na úrovni byt, chodba, vchod, ulica a nie republika a adekvátne aj na dedinách. Eliminovať zbytočné kontakty, nezabiť ekonomiku.
Bude potrebné obetovať kultúrne a športové podujatia s tým, že im prednostne dáme finančné kompenzácie, aby prežili. Menej byrokracie a viacej empatie. Osveta. Všimnite si, že doteraz nik vo verejnoprávnej televízii nenatočil krátku inštruktáž, ako si nasadiť správne rúško, čo je odstup a čo je to sanácia rúk. Ako správne používať ochranné pomôcky. To by mali hrať každú hodinu, miesto nekonečných repríz. Prakticky nič by to nestálo a malo by to naozaj veľký efekt. Pokiaľ to bude riadiť falošný magister manažmentu s ukradnutým titulom, hygienici sa budú servilne hrbiť a baptistický agitátor sa bude hrať na odborníka, nevidím to dobre. Hnusoba nás bude zbytočne viacej trápiť.
Zdroj:
Plus Jeden Deň, 28. 9. 2020