Tento nápad spoľahlivo zvýši paniku a ľudia budú zase brať obchody útokom

Veronika Folentová

Exminister zdravotníctva Rudolf Zajac pripravoval v roku 2005 za druhej vlády Mikuláša Dzurindu Slovensko na možnú pandémiu vtáčej chrípky. „Zatiaľ nehodnotím, na to je skoro, avšak počas pandémie dvakrát viacej platí, že úspech budú mať iba pripravení. Na nejaké učenie nie je čas,“ hovorí.

Aké zásadné opatrenia by malo Slovensko zaviesť v nasledujúcich týždňoch, aby sme sa vysporiadali s koronavírusom?

Slovensko nebolo dobré pripravené, zdravotníkom, lekárnikom aj bežným občanom chýbali ochranné prostriedky, dezinfekcia, oblečenie, masky alebo aspoň rúško. Vlády ani netušili, že existuje od roku 2005 niečo ako pandemický plán, že hneď pri prvej zmienke o možnej pandémii ešte niekedy začiatkom roku 2020 sa mali dopĺňať zásoby v štátnych hmotných rezervách. Že bude nesmierne dôležité masovo testovať ľudí.

Toto všetko je potrebné dobiehať takpovediac za pochodu a na to treba využiť každú minútu. Až teraz začínajú pripravovať nemocnice na nápor pacientov a až teraz tam začínajú cvičenia a tréningy.

Viete si predstaviť vypnutie krajiny, ktoré spomenul predseda vlády?

Nie, pretože vôbec neviem, čo tým myslel a myslím si, že okrem neho to nevie ani nik iný. Jediné, čo tento nápad urobí je, že spoľahlivo zvýši paniku a ľudia budú zase brať obchody útokom, čo je naozaj veľmi zlé.

Majú dnešné obmedzenia trvať ďalej, majú byť prísnejšie a ak áno, na ako dlho, aké prísne majú byť nové zákazy a príkazy, má prísť uvoľnenie, v čom?

Predpokladajme, že pandémia na Slovensku bude vrcholiť naozaj niekedy v júni alebo júli. Všetky tieto opatrenia majú viesť k tomu, aby sa spomalil jej rozvoj, a tak sme získali čas na prípadný nápor na intenzívnu nemocničnú liečbu a aby sa navŕšili zásoby ochranných pomôcok, pretože v júli ešte nič neskončí a ten vírus tu bude aj naďalej.

Ochranné pomôcky sú dôležité, aby sa ľudia čím skôr mohli bezpečne vrátiť do práce, do služieb, deti a študenti do škôl a aj všetko ostatné, čo patrilo k bežnému životu. Jednoducho, ten vírus tu bude istú dobu a my sa musíme naučiť pri ňom čo najbezpečnejšie žiť.

Viete si predstaviť, že dnešné opatrenia zvládnu ľudia dodržiavať až do budúceho roka? 

Zvládnu, ak budú vidieť, že majú zmysel a že fungujú. Možno to bude aj oveľa viac.

Bolo dobré tak rýchlo zaviesť také prísne opatrenia?

Mali sa zaviesť ešte rýchlejšie a dôslednejšie. Viem o tom, ako spočiatku individuálni repatrianti prechádzali pešo hranice a nik ich ani neevidoval, hoci tam už boli aj vojaci, aj policajti.

Malo by sa zmeniť testovanie?

V žiadnom prípade. Využiť testy na rané štádia infekcie a potom tie nešťastné sérologické testy (takzvané rýchle z krvi) na kontrolu imunitnej reakcie u dokázaných infikovaných.

Mali by sme testovať viac?

Je potrebné testovať čo najviac. Premiér opakovane hovoril o 3-tisíc testovaných denne, ale testujeme zatiaľ v stovkách. Musí platiť „testuj a izoluj“ , teda žiadne horné číslo, ideálne by bolo, aby sa testovalo denne viac ako 10-tisíc ľudí. Zoberte si Nemecko, má 80 miliónov obyvateľov a robia denne 200-tisíc testov. Analogicky, na Slovensku by sme mali robiť viac ako desaťtisíc denne.

Vy ste boli vo funkcii v čase pandémie vtáčej chrípky z roku 2005. Je situácia s koronavírusom podobná?

Zásadný rozdiel je v tom, že vtedy to bola hrozba (a predtým hrozba SARS), teraz je to naozaj pandémia. Vtedy sme spočiatku vôbec neboli pripravení, išlo o totálne zlyhanie hygienikov. Takže v podstate za pochodu sme museli vytvoriť celý systém od pandemickej komisie vlády, ktorej členmi boli ministri obrany, vnútra a dopravy, a viedol ju minister zdravotníctva.

Museli sa začať nákupy do štátnych hmotných rezerv. Museli sme vypracovať jednoznačnú metodiku a nastaviť procesy od hlavy (vláda) až po najnižšie články štátnej, verejnej správy zdravotníctva a ostatných segmentov. Inak povedané, nastavili sme procesy tak, aby doslova každý vedel vždy, čo má robiť.

Čo je najdôležitejšie pri zvládnutí pandémie?

Jasné a jednoznačné procesy, ktoré sú dopredu natrénované, jasné kompetencie všetkých článkov riadenia. Napríklad, spýtajte sa, ako a kedy sa robili cvičenia v používaní ochranných oblekov a masiek. Zistíte, že v niektorých nemocniciach s tým iba teraz začali. Platí kutuzovské, „ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku“. Za ostatných 15 rokov, odkedy sme vypracovali systém, nedošlo k jeho modernizácii ani precvičovaniu situácií. Ukázalo sa, že Smer bol dobrý iba na to, aby vládol v dobrom počasí.

Kritizovali ste model Inštitútu zdravotnej politiky, že zvýšil paniku. Na druhej strane, nepomohlo to podľa vás, aby ľudia dodržiavali opatrenia?

Celý ten inštitút možno prirovnať k streľbe z brokovnice. Malá presnosť a veľký rozptyl. Svet je zaplavený zúfalými správami o Taliansku, Španielsku, USA. Naozaj  netreba ľudí zbytočne strašiť. Som za každé analýzy, ale premyslené a dobre odôvodnené, nie za partizánsku streľbu hlavanehlava.

Nie len ja som kritizoval tie analýzy, veľmi jasne to povedali napríklad Fero Múčka v Postoji alebo aj Martin Mojžiš. Ak boli zle nastavené vstupné parametre, museli byť aj odhady veľmi nepresné. Ľuďom stačilo povedať, že nech vidia, čo sa deje inde a nehádzať ciframi hlavanehlava.

Darí sa podľa vás bojovať s koronavírusom?

Skôr či neskôr ľudstvo zvládne túto pandémiu, som optimista, či už liekom, alebo očkovaním – ak má infekcia dostatočné silnú imunitnú odpoveď, to zatiaľ nik nepovedal. Napríklad vírusy HIV nemajú imunitnú odpoveď, napádajú samotný imunitný systém. Preto sa zatiaľ nedá akosi „vymyslieť“ očkovaciu látku, ale dnes vírus HIV vieme držať na uzde.

Nákupy materiálov, techniky a ďalších vecí stoja veľa peňazí, očakáva sa aj kríza, bude možné napríklad stavať nemocnice, ako chce minister Krajčí?

Nepochybne sa všeličo tak skoro stavať nebude a isto ani nemocnice.

Ako zatiaľ hodnotíte nového ministra? 

Zatiaľ nehodnotím, na to je skoro, avšak počas pandémie dvakrát viacej platí, že úspech budú mať iba pripravení. Na nejaké učenie nie je čas.

A Igora Matoviča? Nastúpil vo veľmi vážnej situácii, zvláda to? 

Dúfam, že sa učí rýchlo. Byť premiérom nie je byť aktivistom, musí byť štátnik a musí mať dobrý tím. Niektoré jeho kroky a výroky sú ťažko pochopiteľné, ale to možno iba pre mňa, som už iná generácia.

Na svojej stránke ste zverejnili materiály k pandémii vtáčej chrípky. Sú tieto materiály možné použiť aj v dnešnej situácii?

Určite áno, žiaľ, neboli 15 rokov modernizované. Myslím si dokonca, že ani nevedeli, že niečo také existuje.

Ako váš osobný život ovplyvnil koronavírus?

Mám to šťastie, že aj po 45 rokoch manželstva spolu s manželkou veľmi dobre fungujeme. Zatiaľ sme my inde a vírus inde a urobíme všetko preto, aby to tak ostalo.

Zdroj:
Denník N, 2. 4. 2020

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: