Straty fikcie

V zdravotníctve bolo v poslednom období veselo. Udialo sa viacero vecí, ktoré si zaslúžia komentár. Od plesní cez riešenie odvrátiteľných úmrtí až po dominanciu jednej poisťovne. No osobitne stojí za zmienku slávna stratifikácia nemocníc.

Medici vydali Knihu plesní. Je to vtipný názov na nevtipnú vec, naše nemocnice naozaj plesnivejú. Radu premiéra, aby riaditelia kúpili Primalex a zatierali plesne ostošesť, by bolo možné zaradiť medzi vtipy sezóny, keby to nebolo smutné.

Údajne sa idú búrať Rázsochy za údajne 16 miliónov eur. Bez poriadneho výberového konania. Nik nevie prečo, lebo to, že by sa naozaj stavala na tomto mieste nová nemocnica, je čisté sci-fi.

V Košiciach štátna akciová nemocnica za vlastné peniaze pristavala k existujúcej modernej budove ďalšiu budovu slúžiacu diagnostike a liečbe. Dokonca tam vzniklo pracovisko intervenčnej rádiológie, pretože niekedy je komplikáciou operácie srdca stav, keď sa krvná zrazenina zo srdca dostane do mozgových alebo pľúcnych ciev. Vtedy sa hrá o minúty, čím skôr sa zrazeninu (trombus) podarí odstrániť, tým lepší výsledok. Do hodiny môže byť pacient bez následkov. Ak to trvá viac než šesť hodín, môže pacient ochrnutý skončiť na vozíku alebo bude trvale ležiaci s preležaninami, plienkami a podobne. Samozrejme, pracovisko má slúžiť aj iným pacientom s mozgovými príhodami, v podstate najmenej tretine Slovenska. Konečne, hovorím si, takto treba pristupovať k odvrátiteľným úmrtiam. Pracovisko v hodnote státisícov eur: sú to ľudia, ktorí majú nevyčísliteľnú hodnotu, keď sa to naučia robiť, a to je úžasné. Až na najväčšiu štátnu poisťovňu, v ktorej sedí nejaký idiot, zodpovedný za nákup zdravotnej starostlivosti. Nenakúpi, preto nebude.

Je pohodlnejšie míňať peniaze v zbytočných nemocniciach, ktoré však majú politické krytie, raz Maďarom, inokedy Slovákom a takmer vždy smerákom. Darmo ide o neodkladnú starostlivosť, darmo o najťažšie, ale aj najefektívnejšie výkony, víťazmi sú hlúposť a neschopnosť. A keď sa k najväčšej poisťovni pridá ďalšia, súkromná, svedčí to iba o tom, že parazitovať na monopolnom postavení štátnej poisťovne sa opláca viac, než efektívne nakupovať zdravotnú starostlivosť.

Mimochodom, dominantné postavenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne: kedysi v roku 2008 som napísal podanie na Protimonopolný úrad, či takto poisťovňa nemá výrazne dominantné postavenie na trhu, čo trh deformuje. Odpoveď úradu bola, že nie, že tu nie je trh. Ak by platil slávny výrok o hlúposti, ktorá keby lietala, tak tento úrad odletí. A nebol by jediný.

Európsky súdny dvor o pár rokov neskoršie rozhodol, že tu trh je. Objavil tým síce práškový cukor, ale fajn. No aj tak sa nič nedeje. Monopol sem, monopol tam, všetko ide po starom. Stretol som sa nedávno s bývalou predsedníčkou tohto úradu, na vláde kedysi sedela o dve stoličky vedľa. Tak jej o tom hovorím a ona, „že to Brusel, že sa tam pýtali“. Nuž, asi si poplietla Brusel s Ficom. Keď horí, každý hasiaci prístroj je malý, keď je úraz, každá sanitka príde neskoro.

V roku 2005 začal v rámci veľkej reformy zdravotníctva platiť nový systém rýchlej pomoci. Za dva roky sme posunuli záchranky o 20 rokov dopredu, dokonca sme preskočili aj Česko. Nedávno som na vlastné oči videl čakanie na úrazovku: vyše 50 minút. Nie niekde na lazoch, ale v Bratislave a v centre. Mladému cyklistovi sa pri jazde z kopca na Palisádach skrížili riadidlá a spadol skokom rovno na hlavu. Hanbil som sa ako pes. Prednemocničná urgentná starostlivosť je znova v zúfalom stave, na český systém môžeme iba závistlivo pozerať. Myslia si, že rozšírením o ďalších 48 bodov, spolu ich bude vyše tristo, niečo vyriešia. Ešte nie je ani vypísaná súťaž a už máme víťaza, inak by nekvákal čosi o operatívnom lízingu. Alebo člen vlády, ktorý patrí do východnej družiny a je silno podpísaný na kauzách typu „Teta Anka“ či „Masér“ a množstva iných, menej viditeľných, ktoré viedli k neuveriteľnému drancovaniu a devastácii zdravotníctva. Tento člen vlády slávnostne oznámi, že štát bude za naše peniaze, veď iné nemá, budovať parkovacie domy pred nemocnicou Ružinov. Nie modernú nemocničnú budovu – dvojičku, ktorú by nemocnica potrebovala ako soľ, aby sa mohla stará budova modernizovať –, ale parkovací dom! Jedno miesto má stáť odhadom viac ako 30-tisíc eur. Za túto cenu by developeri nepredali nič, nieto, aby na tom zarobili. Predražené garáže zdravotníctvo nespasia, ale bude to pekná rozlúčka tejto kamarily s verejným biznisom.

Ministerka Kalavská oznámila, že slávna stratifikácia nemocníc, údajne projekt najväčšej reformy zdravotníctva od prvopočiatku ľudstva, nebude, lebo mu chýba politická podpora. Pravda je, že iba ukázali číry politický amatérizmus a že sú doslova zaočkovaní proti politike. To však na tom nie je to najhoršie. Megaproblémom je neodbornosť, nakoniec, v .týždni som o tom viackrát písal. Jediným plusom je, že som konečne odhalil, ako dospeli k pojmu stratifikácia. Nejde o nijakú optimalizáciu siete poskytovateľov, ale iba o straty fikcie, ktorou strana Smer trinásť rokov kamufluje, že okrem devastácie a drancovania zdravotníctva preň aj niečo robí.

Zdroj:
.týždeň 7. 7. 2019

Leave A Reply

Navigate