Nepotreboval som premiéra ako dodávateľa toaletného papiera

Hoci kreslo ministra zdravotníctva opustil už pred rokmi, jeho meno stále vzbudzuje veľké vášne. Ako jediný človek na tomto poste si totiž dovolil zaviesť poplatky. Dnes ale hovorí, že podstata jeho reformy bola niekde úplne inde. Hosťom relácie Fair Play Michala Kovačiča bol niekdajší šéf rezortu zdravotníctva Rudolf Zajac.

V najnovšom vydaní relácie Fair Play Michala Kovačiča sa dozviete:

  • V čom je zásadný problém slovenského zdravotníctva
  • Prečo je Nemocnica na Rázsochách podľa neho zbytočná
  • Či Penta škodí slovenskému zdravotníctvu
  • Ako dnes vidí tzv. Zajacovky
  • Čo považuje za najväčšiu hanbu nášho zdravotníctva
  • Čo hovorí na to, čo sa o ňom a jeho reforme píše v Gorile a vo Wikileaks
  • Kto má podľa neho najlepší program pre zdravotníctvo

Napriek tomu, že Rudolf Zajac sa z vysokej politike vytratil, je v nej stále istým spôsobom prítomný. Ako poradca sa totiž podieľa na zdravotníckom programe SaS.

„Pomohli sme im naformulovať víziu toho, ako má Slovensko vyzerať. Počúvali, diskutovali. Dnes mám na stole 44-stranový návrh elaborátu,“ naznačil svoju terajšiu úlohu.

Má teda SaS podľa neho aj najlepší recept, ako vyliečiť boľačky slovenského zdravotníctva? „Dobrá otázka,“ zareagoval. 

Rady však má nielen pre Sulíkovcov, ale aj pre predsedu vlády Petra Pellegriniho, ktorý zvažuje dostavbu nemocnice na bratislavských Rázsochách.

„Rázsochy ako nemocnica sú nepotrebné.  (…) Vždy tam tiekli len zbytočné peniaze,” upozorňuje.

Rudolf Zajac sa v relácii vrátil aj k svojej reforme, ktorej symbolom sa stali tzv. Zajacovky, poplatky vo výške dvadsať a päťdesiat korún. Odmieta, že by jeho reforma bola práve o týchto poplatkoch. Označuje to len za mýtus.

„Tie poplatky len bránili nadmernej spotrebe. Učili pacientov, aby zbytočne nechodili k lekárom. A po druhé, keď už niečo zaplatí, je to legálne a môže niečo za to pýtať. Nepotreboval som potom, aby mi premiér robil veľkododávateľa toaletného papiera,” odkázal kritikom.

Zdroj:
Aktuality.sk 14. 5. 2019

Leave A Reply

Navigate