Primalex

Zo smeráckych ministrov zdravotníctva sa zdá Peter Pellegrini najlepší. Zabezpečil toaletný papier pacientom v štátnych nemocniciach.

Potom podporil investície do štátnych nemocníc zo štátneho rozpočtu. Nevadí, že idú na úkor pracujúcich, veď štát na rok 2019 znížil úhradu na poistné za poistencov o 300 miliónov eur.

Stúpla zamestnanosť aj mzdy, vrátane minimálnej, a tak sa tento výpadok nahradil odvodmi zamestnancov. Nevadí, že práve pre odvody a dane máme v porovnaní s okolitými krajinami skoro najvyššiu cenu práce. Pán premiér vrelo podporuje stratifikáciu nemocníc, ktorú má urobiť štát. Rôznymi zmenami nariadení vlády a azda aj zákonov chce zmeniť podmienky pre nemocnice, že akosi niektoré zaniknú. Háčik je v tom, že toto má prebehnúť do roku 2030. A, nedajbože, ak tu ešte nejaké torzo Smeru bude a niečo sa bude meniť, chcem vidieť okresných tajomníkov strany, ako súhlasia s rušením ich nemocníc.

Keď chcela Penta zrušiť pôrodnicu vo Svidníku, čo pokladám za správny krok, lebo tam bolo málo pôrodov, miestni lokálpatrioti zatlačili na pílu, aby ostala. Argumenty, ktoré zazneli pre jej zachovanie, boli druhoradé, išlo iba o to, aby novorodení Svidníčania nemali v rodnom liste napísaný napríklad Stropkov. Exminister Drucker žiadal Pentu, aby pôrodnicu ponechala. Mimochodom, Penta.

Penta začala konečne stavať nemocnicu v Bratislave na Boroch. S výstavbou nemocnice už má skúsenosti, v Michalovciach postavili vskutku výbornú a modernú nemocnicu. Flexibilné lôžka, ba celé oddelenia, optimálne využitie priestorov, pre pacientov aj personál je príjemná. Svoju zaťažkávaciu skúšku prežila pri epidémii osýpok, keď sa stovky ľudí z osád v rámci návštev príbuzných sprchovalo, pilo čaj a inak sa v nej zdržovalo. Nemocnica na Boroch má mať 400 lôžok a bude formálne všeobecná. Reálne zameraná na špičkovú a excelentnú medicínu. Nepochybne tam bude neurochirurgia, intervenčná rádiológia, určite onkológia a asi aj kardiologické pracoviská. Reálna je najmodernejšia očná mikrochirurgia, a tá ani nepotrebuje lôžka. Penta potrebuje takú nemocnicu aj preto, lebo vlastní a prevádzkuje pomerne veľa regionálnych a mestských nemocníc. V komplikovanejších prípadoch musí pacientov prekladať do štátnych, takzvaných koncových. Vybudovaním vlastnej koncovej nemocnice sa kruh uzavrel. Dá sa očakávať, že neskôr bude Penta budovať koncové nemocnice aj inde na Slovensku.

A do toho Pellegrini vyhlási, že chce rokovať s Pentou o odkúpení začínajúcej stavby nemocnice na Boroch. Smer máta jediné: že štát musí prevádzkovať zdravotníctvo vo vlastnej poisťovni a vlastných nemocniciach. Za naše peniaze, samozrejme. Aby túto svoju mantru napĺňal, neurobil nič. Nepostavil jedinú novú nemocnicu, ak opomenieme predraženú malú Nemocnicu svätého Michala pre policajtov. Nový Východoslovenský ústav srdcových chorôb totiž zafinancovala a začala stavať ešte druhá Dzurindova vláda.

O čo menej urobili, o to viac o tom politici Smeru rozprávali. Rázsochy už najmenej trikrát chceli dostavať a dvakrát zbúrať. No stoja tam nedotknuté a ešte dlho budú, veď zatiaľ ani neukončili výberové konanie na búranie. Raz idú rozdeľovať Univerzitnú nemocnicu v Bratislave, inokedy nie. Ružinovská nemocnica potrebuje iba dve veľké veci. Veľkú prestavbu existujúcich budov a veľkú dostavbu ďalšieho monobloku. Táto jedna z najlepších nemocníc na Slovensku už počula veľa navzájom si odporujúcich plánov a koncepcií, no to je tak všetko.

Zjednodušene, Pellegrini chce kupovať stavbu, zväčšiť ju a chce z toho štátnu, národnú a bohvie ešte akú nemocnicu, len aby bola mega. Celé to čpie neuveriteľným amatérstvom, okoreneným totálnym nepochopením funkcie štátu. V zmysle príslovia „keď zdochla koza mne, nech zdochne aj tebe“ ráčil pán premiér povedať aj čosi také, že nedovolí, aby si Penta vyberala hrozienka z koláča, čím hovoril, že nedovolí, aby angažovali špičkových odborníkov z dnešných štátnych nemocníc.

Samozrejme, iba oni, a nie politické frázy môžu robiť excelentnú medicínu. To ich chce prikovať? Nehovoriac o tom, že ľahko sem prídu špičkoví odborníci zo zahraničia. Aby svoje názory podporil, oprel sa o lekárske odbory a komoru. Je to, ako keby ste sa pýtali kaprov, aký chcú rybník. Gigantický, plný žrádla, bez rybárov a šťúk. Mimochodom , ako by to štát chcel kupovať? Išlo by o pozemok a základy stavby, pretože by chceli hneď na začiatku stavbu zväčšovať na dva a pol krát väčšiu, súdiac z uvažovaných štátnych lôžok. Podľa zákona je však povinné výberové konanie, výnimka zo zákona platí iba pre dokončené a skolaudované stavby, čo nie je tento prípad. Výberové konanie na vopred jasnú vec? Čo iné než amaterizmus dokáže toto vymyslieť?

Aby tápanie sem a tam aspoň trochu zamaskoval, ukáže pán premiér istú formu akčnosti. K toaletnému papieru pribudla aj jeho žiadosť riaditeľom štátnych nemocníc: aby pretierali plesnivé rohy nemocníc Primalexom. Nech kúpia farbu, netreba ani výberové konanie, veď je lacná a nech natierajú plesnivé múry do roztrhania tela. Zatrite pleseň, svet bude krajší. Žiaľ, iba v hlavách tých, ktorí hovoria veľa a pekne o tom, čomu ani zbla nerozumejú.

Zdroj:
.týždeň 28. 4. 2019

Leave A Reply

Navigate