Exodus

Z národného ústavu srdcových a cievnych chorôb hromadne odchádzajú ľudia z oddelenia intervenčnej rádiológie. Samozrejme, je to vážna situácia. Chod oddelenia, ktoré má nesmierne významnú úlohu pri riešení akútnych, život ohrozujúcich stavov, môže byť významne ohrozený. Horšie je, že Slovensko dosahuje, jemne povedané, chatrné výsledky v riešení odvrátiteľných úmrtí a tento exodus môže situáciu zhoršiť.
Je veľa príčin zlého stavu urgentnej medicíny, najmä pri riešení takzvaného kvintetu prvej hodiny. Bude potrebné príčinám tohto stavu venovať väčší priestor, ako má tento stĺpček. Avšak dovoľte pár postrehov.

Prečo zvolal tlačovú konferenciu minister?
Napríklad, prečo tlačovú konferenciu venovanú hromadnému odchodu viacerých lekárov z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb zvolá minister zdravotníctva Tomáš Drucker?
Je to naozaj neprimerané. Tým vedeniu Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb len skomplikoval hľadanie dobrého riešenia, ktoré napriek zbytočnej angažovanosti ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, našťastie, ako-tak našli. Ak navyše minister zdravotníctva avizuje na prvej tlačovej konferencii personálne zmeny, ktoré sa, našťastie, neudiali a na
ďalšej tlačovej konferencii okrem podpory vedeniu NÚSCH, ktorú mal vysloviť hneď na začiatku kauzy, ševelí niečo o karotídach. Nuž neviem, či boli karotídy v osnovách alebo na informatike.

Dobrá správa, že neodchádzajú do zahraničia
Dobrou správou je, že tí lekári neodchádzajú do zahraničia, ale v podstate len do inej štvrte. Vedenie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb musí analyzovať príčiny ich odchodu, najmä ak šéflekár intervenčnej rádiológie ústavu je kapacitou európskeho formátu. Okrem vnútorných príčin vieme, že platový automat bráni lepšiemu odmeňovaniu špičkových odborníkov v prospech rovnakých platov pre všetkých – priemerných a dokonca aj tých podpriemerných.
Rovnostárske platy zvyšované zo zákona, a nie na základe produktivity práce, sú hlúposť, ktorú schválila vláda Ivety Radičovej v čase, keď už bola podaná jej demisia, v podstate na to už nemala mandát a zjavne ani rozum.

Márnomyseľnosť a hlúpa rivalita
Ďalšou otázkou je, prečo napríklad v Bratislave nie sme schopní zabezpečiť pacientom súčinnosť pri liečbe akútnych lézií mozgových ciev, veď tu máme odborníkov aj prístroje, ale, žiaľ, aj márnomyseľnosť a hlúpu rivalitu.
Viem, že štátne zdravotníctvo nedokáže vytvoriť odborníkom také finančné podmienky ako súkromný sektor, najmä pre insitné hospodárenie, i keď sem-tam existujú výnimky, ale ide naozaj len o biele vrany. Poznám aj také štátne zariadenie, ktorého výsledky sú vďaka osvietenému vedeniu nemocnice skvelé, ale jedna lastovička leto nerobí.
Skôr platí, že výnimka potvrdzuje pravidlo.

MUDr. Rudolf Zajac,
exminister zdravotníctva

Zdroj:
Zdravotnícke noviny 32/2017

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: