Múdrosti Rádia Jerevan

Kedysi za socializmu boli obľúbené vtipy pod spoločným názvom Rádio Jerevan.

Jeden z nich bol takýto – spýtali sa Rádia Jerevan, či je pravda, že v Moskve na Červenom námestí dávajú zadarmo autá značky Moskvič. Rádio Jerevan tri dni rozmýšľalo a nakoniec odvetilo – v zásade je to pravda, iba sú tam tri maličké zmeny. Prvá, nie je to v Moskve na Červenom námestí, ale v Leningrade na Palácovom námestí. Druhá zmena, nie sú to autá, ale bicykle. A tretia, nedávajú ich tam zadarmo, ale ich tam kradnú…

Trucpodnik?

Vláda schválila materiál o výstavbe novej bratislavskej univerzitnej nemocnice. Na tom by nič nebolo, prečo nie? V materiáli boli pomerne veľké chyby, miestami až nezmysly, ktoré sčasti po kritike zmizli, ale často aj zostali.

Je to iba jeden z množstva impotentných materiálov, akých ficovci nepochybne schválili už hromady a ktorých realizácia je prinajmenšom vo hviezdach, pretože z nezmyslu nebude nič iné, iba nezmysel.

Materiál nedáva odpoveď na kruciálnu otázku, koľko čoho vlastne potrebuje Bratislava v lôžkovej ústavnej starostlivosti. Dokonca ani nie je jasné, či nejde o trucpodnik, keďže finančná skupina Penta tiež avizovala výstavbu novej modernej nemocnice v Bratislave. Že to tak môže byť, ukazuje aj rezort školstva, ktorý sa tvári, akoby sa ho toto celé vôbec netýkalo.

Celkom chutné bolo sledovanie pripomienok, vznesených v rámci medzirezortného pripomienkového konania. S ich vyhodnotením si však rezort nerobil ťažkú hlavu.

Na potvoru Protimonopolný úrad SR a ministerstvo financií akosi spochybnili Ficovu doktrínu o bezplatnom zdravotníctve, údajne bez podnikateľskej súťaže (sic!) a o efektivite financovania bez vážnych a kritických analýz. Takže sme skončili s informáciou, že to bude stáť zhruba 384 mil. eur.

Keď je vo vládnom projekte napísané 384 mil. eur, tak reálne budeme radi, keď to bude menej ako 750 mil. eur, aj to za predpokladu, že firmy napojené na vládne koryto budú viac ako zdržanlivé, čo takmer isto nebudú.

Ale aj keby iba tých 384 mil. eur plus zhruba 600 mil. eur dlhov štátnych nemocníc a 200 mil. eur dlhov štátnej poisťovne, čo dáva vyše miliardu eur, bola pravda, tak nik ani netuší, kde by sa tie peniaze dali zobrať, pretože ani náš karpatský génius ich zatiaľ, našťastie, tlačiť nemôže.

Smerácky rukopis

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker hovoril o 26 projektoch, ktoré bude rezort robiť. O mnohých z nich dodnes však nenájdeme nikde žiadnu konkrétnu zmienku.

Čo sa týka definovania nároku poistenca na úhradu zdravotnej starostlivosti zo zdravotného poistenia, po extempore Roberta Fica s ozdravným plánom štátnej poisťovne sa do tejto témy nepustí ani japonský kamikadze, nieto otrasený minister.

Riešenie pohotovostí spí, postupne sa menia ich počty, pričom systémové riešenie nepotrebuje zmenu zákona, ale to, aby si Úrad pre dohľad začal konečne plniť svoje povinnosti. A ambulantné poplatky, to je ako s tým Rádiom Jerevan.

Na otázku, či je pravda, že ľudia budú platiť za objednanie na vyšetrenie na presnú hodinu by Rádio Jerevan po troch dňoch odpovedalo – v zásade je to pravda, ale s troma malými zmenami. Nebudú to poplatky za objednanie na čas, ktoré budú pacienti platiť, ale budú to pokuty lekárom za ich vybratie, ktoré budú v nejakom zákone. A naopak, pacienti poplatky za parkoviská pred štátnymi nemocnicami nebudú platiť, budú im odpustené.

Rukopis je zjavný… Asi nie darmo sa povráva, že novým ministrom zdravotníctva bude budúci žilinský exžupan a silný muž Smeru-SD. To sa budú ešte ľahšie používať vtipy zo socíku.

Zdroj: Zdravotnícke noviny, 20. 4. 2017

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: