Old Shatterhanda a Einsteina v jednom nemáme

Smer-SD mal problém ujasniť si, o aké zdravotníctvo mu vlastne ide. Pokiaľ je Smer-SD Robert Fico, tak je zjavné, že chcel akýsi odvar akože bezplatného socialistického systému, ktorý sme zažívali štyridsať rokov.

Odbory skôr príťažou

Klasický rozpor medzi slovami každý dostane všetko bezplatne a skutkami, pretože dnes sa v zdravotníctve platí hlava nehlava – a najmä mimo oficiálnych úhrad – je pomerne typický. Ale Smer-SD je aj zdravotníctvo podľa košického modelu, teda vysoko lukratívne pre pár ľudí, de facto sprivatizovaná najväčšia poisťovňa, ponižované sestry a najmä chudáci pacienti. Nemyslím si však, že sestry chceli svojou akciou s výpoveďami niečo systémové v zdravotníctve meniť. Chceli niečo oveľa jednoduchšie. Adekvátnu odmenu za svoju prácu.

Sestry doplatili na jeden faktor, a to je ich čudná organizovanosť. Najprv ani nemali vlastné odbory a skôr za sestry hovorila ich komora. Potom si síce založili odbory – a mzdy sú nepochybne odborárska, nie komorová téma, avšak veľké šťastie s nimi nemali. Ich predsedníčka sa vlani vyjadrila, že by kandidovala do parlamentu, a tým pokazila všetko, čo sa pokaziť dalo. Ani komora, ani odbory neboli schopné zásadným spôsobom hájiť sestry, dokonca ani vtedy, keď na podnet lekárskej komory ústavný súd pozastavil sesterský mzdový zákon 62/2012. Údajne preto, že na ich mzdy nie sú peniaze… Ako keby na mzdy nemocničných lekárov boli. A sankcionovať vlastné členky nejakými pokutami 3 300 eur, ak odstúpia od protestov iba ukazuje, že sesterské odbory sú zatiaľ skôr príťažou ako prospechom. Toto však určite nebude platiť navždy.

Reinkarnácia socializmu

Preferencie strán pred voľbami sú nepodstatné, pretože žiadna zo strán, ktoré sa uchádzajú vo voľbách o vstup do parlamentu, nemá nič v zdravotníckom programe, čo by dávalo akú-takú nádej na zmeny a reformy.

Výnimkou by asi malo byť KDH, ktoré v roku 2014 hovorilo o nominálnom poistnom, čo je istý modernizačný prvok. Nedá sa však presadiť, pokiaľ bude vo vláde Smer-SD, pretože zavádza spoluúčasť pacienta, čo je pre R. Fica vzhľadom na jeho komunistickú podstatu neprijateľné. Ak by vznikla vláda mimo Smeru-SD, tak to by chaos z čias premiérky Ivety Radičovej bol iba čajový piknik oproti záprahu Procházka – Matovič – Figeľ – Bugár- Sulík – (Danko?) a bohvie kto ešte… Smer-SD si bude musieť svoje pokusy reinkarnácie socializmu v zdravotníctve vychutnať až do konca.

Záujem o post ministra zdravotníctva určite nie je. Strany reálne nevedia, čo s tým, a to platí aj pre Smer-SD. Možno nejakí ambiciózni jednotlivci by také chute mali, ale ak bude Smer-SD vo vláde, iba ťažko „sa zbaví“ zdravotníctva. Ibaže by R. Fico zabudol, že je R. Fico. Samozrejme, problémom je aj pripravenosť kandidátov. Ak aj navrhujú nejaké kroky, ide vždy o jednoduché riešenia, ktoré nevyžadujú legislatívne zmeny a ktoré sa dajú zaviesť do mesiaca. To sa týka aj definície nároku poistenca na rozsah poisťovňou hradenej zdravotnej starostlivosti, bez ktorej sa nič nedá zmeniť. Ak by aj vedeli, že to treba spraviť, nenájdu na to odvahu čo len pomyslieť, nieto vykonať.

Povolebná realita…

Naďalej bude pokračovať chaos, zadlžovanie, korupcia, nespokojní budú lekári, sestry a najmä pacienti, takže nejaké podstatné zmeny sa nedajú čakať. Systém štátnej siete, ktorú vymyslel R. Fico, bude naďalej tvoriť dlhy.

Nepomôže ani slogan o znižovaní rastu dlhu, čo je iba nezmysel, niečo podobné, ako keby sme povedali, že žena je trochu tehotná. Naďalej budú potlačovaní ambulantní špecialisti, úplne v rozpore so zdravým rozumom, pretože dokážu razantne znižovať hospitalizácie, a tým aj šetriť zdroje. Naďalej sa budú otvárať nožnice medzi sesterskými a lekárskymi platmi, čo bude vyvolávať mimoriadne napätie. Budú sa objavovať ďalšie a ďalšie kauzy, kreativita ich aktérov bude skoro bezhraničná. Inovácie budú zaťažené najvyššími cenami v Európe, pretože sa do cien musia zmestiť aj nelegálne odvody jednotlivým bosom.

Bude sa naďalej zhoršovať pomer medzi vynaloženými prostriedkami na dosiahnutý efekt poskytovanej starostlivosti. Dnes máme viac zdrojov na hlavu ako v Česku, ale kvalita zdravotníctva sa určite nedá porovnávať. A je možné, že do roku 2020 asi „porazíme“ aj také Nemecko. Minister, ktorý by dokázal rozumne riadiť rezort, by pri súčasnej dominancii Smeru-SD musel byť asi iba kríženec Old Shatterhanda a Einsteina.

MUDr. Rudolf Zajac,

exminister zdravotníctva

Zdroj:
Zdravotnícke noviny 5/2016

 

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: