Čudné dane a metály

V lete 2010 sa vymenila vládna garnitúra. Namiesto sľubov o veľkopekárňach pečených holubov mala prísť vláda, ktorá ozdraví verejné financie, rozvrátené zväzákmi.

Jej ďalšou úlohou bolo pokračovať v reformách. A nemala vyhlasovať boj korupcii a kriminalite, ale ho začať. Ako sa jej to darilo?

Samotná Iveta Radičová zatiaľ v otázke korupcie napĺňa to, čomu kuloáre hovoria „ešte na ňu nenašla cestu“. To je dobrá správa. Horšie je to so zlepšovaním podnikateľského prostredia. Čoskoro ľudia prídu na to, z čoho všetkého musia nanovo platiť do sociálnej či zdravotnej poisťovne. Odvody do sociálnej poisťovne budú aj z odstupného, nové sú aj odvody za používanie služobného vozidla na súkromné účely. Príjmy sociálnej poisťovne to nezvýši, zvýši sa len počet fingovaných služobných ciest. Ani nová povinnosť platiť zdravotné poistenie z výnosov z prenájmov nehnuteľnosti nepovedie k zlepšeniu finančnej situácie zdravotných poisťovní. Ak doteraz existoval čierny trh s prenájmom, odteraz bude ešte černejší. Viac nájomníkov bude platiť priamo na ruku prenajímateľom.

Vláda, ako vždy, keď zavádza nové dane, nakoniec z mnohých zinkasuje menej. Mimochodom, štátnej zdravotnej poisťovni by skôr pomohlo, keby jej Úrad pre dohľad, ktorý našťastie znova nadobudol nezávislosť, nariadil v súlade s platnými zákonmi ozdravný plán, možno aj likvidáciu časti kmeňa.

Cieľom vlády mala byť zásadná zmena, spočívajúca v jednotnom vymeriavacom základe pre výpočet daní a odvodov. Či tam budú okrem bežných príjmov započítané aj príjmy z úrokov, dividend či výnosov z prenájmov, bude vždy politické rozhodnutie. Významné zjednodušenie celého systému však výrazne zníži nevýrobné náklady firiem. Do vzniku jednotného vymeriavacieho základu sa každá zmena odvodov bude správať kontraproduktívne, najmä ak je nepremyslená.

Dobrú prácu treba, samozrejme, oceniť. Napríklad metálmi. Vždy začiatkom roka prezident na návrh vlády a iných organizácii udeľuje vyznamenania. Nie je však možné, aby slušnejšia vláda navrhla na metály niektorých ľudí ako teraz. Tým nemyslím športovcov, ktorí naozaj dokážu reprezentovať Slovensko lepšie ako drahé agentúry. Oceňovaní nemali byť podivní strážcovia čistoty jazyka, básnici pejúci ódy na pionierske šatky alebo bývalí internacionalisti, dnes nacionalisti. Dve tretiny ocenených lekárov tiež horlivo slúžili najmä minulému režimu. Vydávať za svoje odpisy cudzích kníh je vo svete garancia celoživotnej diskvalifikácie. Vybudovať si kariéru výhradne nadprácou cez komunistov nie je síce trestný čin, ale metál to neznesie. Iba v krajine, v ktorej Gašparovič môže byť prezidentom a Labaš dekanom.

Zdroj: .týždeň 1/2011

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: