Zajacovi ľudia?

Predseda KDH Ján Figeľ sa v Pravde vyjadril k zdravotníctvu. Prihlásil sa k odkazu Alojza Rakúsa, ktorý „zabezpečil slobodnú voľbu lekára“.

Je fakt, že Alojz Rakús nebol ako minister nikdy docenený. Ale neviem, či sa Rakús hlási ku KDH, ktoré už bez Palkovcov koketovalo so Smerom. Navyše, KDH sa ako Smer občas aj vyjadruje. Ján Figeľ povedal: „Žiadni Zajacovi ľudia na ministerstvo zdravotníctva neprídu“. Ak by to povedal Pavol Paška, dá sa tomu rozumieť. Bral reformu zdravotníctva ako čosi, čo bránilo kšeftovaniu a vysielaniu rôznych kreatúr na inkasovanie provízii. Ale Figeľ?
KDH stojí pred problémom, ako dokáže zabezpečiť proklamované efektívne a dostupné zdravotníctvo pre každého. Aby aj Róm v osade dostal to, čo mu patrí. Aby zdravotníctvo prestalo tvoriť dlhy. Aby si minister slobodnú voľbu lekára nezamieňal za voľbu ľudí, ktorých bude všade dosadzovať. Podľa Figeľa nebude mať Uhliarik Zajacových ľudí, ale „bude mať svoj autonómny tím a považujem to za súčasť celkovej zodpovednosti. To nemôže byť sólista, alebo v úvodzovkách majster sveta“. Hoci sa ma tie výroky osobne dotýkajú, súhlasím. Pán predseda KDH si však akosi neuvedomuje, že jediná cesta, ako dosiahnuť zmenu k lepšiemu, je prihlásiť sa k „Zajacovej“ reforme.
„Zajacovi ľudia“ po uplynutí obligátnych sto dní povedia, ako úspech vládneho snaženia vidia. Aj preto, že o zdravotníctve vedia dosť na to, aby latka bola nasadená čo najvyššie. Základný predpoklad na možnosť úspešných zmien je pritom hotový. Zákony, schválené ako výsledok reformy zdravotníctva v roku 2004, umožňujú každej vláde realizovať svoju zdravotnú politiku prakticky okamžite. Tak ako Fico realizoval svoje kvázi sociálne predstavy bez väčších legislatívnych zásahov, môže aj Radičovej vláda bez toho, že by musela absolvovať nekonečné tortúry v parlamente, ukázať, ako chápe moderné zdravotníctvo. Bude potrebná vari iba jediná novela, ktorá odstráni všetky nezmysly inkorporované Ficom, a môže sa ísť do riešení problémov. To by väčšina v prvom období vládnutia mala zvládnuť.
Čo bude neskôr, uvidíme. Otázkou krátkej budúcnosti je, že nielen „obyčajní ľudia“, ale všetci mali vedieť, že dva a dva sú štyri. Práve táto elementárna matematika by mala byť najlepším liekom proti vyjadreniam, ktoré sú v rozpore s kresťanskou pokorou. Neexistujú predsa „Zajacovi ľudia“, existujú len ľudia, schopní napomáhať reálne zmeny k lepšiemu.
Nová vláda má šancu pohnúť Slovensko dopredu. To je záväzok. Sila koalície bude v spoločnom postupe, a nie vo verbálnych excesoch. Tak to nepokazte.

Zdroj: .týždeň 28/2010

Leave A Reply

Navigate