Blackout

Spomínam si na celkom dobrý, trochu šťavnatý vtip, z obdobia socializmu. Na otázku, kto prvý prišiel na to, že Zem je guľatá, bola správna odpoveď, že Československo. Na otázku prečo, odpoveď: „Na Západ sme sa vy… a z Východu nám ho… prišlo.“

Trochu to pripomína začiatok roku 2009. Plyn prestal k nám prúdiť vinou Ukrajiny či Ruska. Stali sme sa rukojemníkmi ich vzájomných sporov. Niekto však ten kohútik zavrel a ten na seba zobral najväčšiu mieru zodpovednosti. To je fakt, ktorý žiadny rusofil, hoc aj bývalý premiér, nezmaže. Dôležité pre občana bolo sledovať pôsobenie Fica a jeho družiny počas plynovej krízy.

Podobne ako pri finančnej kríze iba ťažko maskovali neschopnosť hľadať riešenia. Základná ekonomická poučka hovorí, že jednou z hlavných úloh vlády v ekonomike je zabezpečiť také podmienky, ktoré zabezpečia sústavný ekonomický rast. Teda podmienky, nie operatívne a navyše zmätočné činy. Nedávno ešte Fico nekompetentne útočil na Slovenský plynárenský priemysel, pretože sa mu páčilo bojovať s nimi o cenu plynu pre domácnosti. Dokonca útočil tak, že účelovo zmenil zákony, čo nakoniec nemusí celkom beztrestne prejsť Slovensku, najmä ak hrozí arbitráž a poškodenie investície privatizérov.

Je preň horká pilulka, že práve akcionári SPP k nám priviedli plyn v čase, keď oba jeho východné vzory nás a seba navzájom klamali. Jeho hodinový monológ v STV o tom, že ten plyn je aj tak z Ruska, je už iba očividná hlúposť, pretože je kúpený nemeckými a francúzskymi plynármi a nech mi Fico dokáže, že ten, čo teraz prichádza, nie je práve z Nórska. Fico aj ten nešťastník, ktorý má riadiť hospodárstvo a ktorý tu doslova šíril poplašné správy o „black oute“ miesto toho, aby verejne a vehementne klamali, sa mali spýtať svojho koaličného partnera, ako to vlastne bolo s privatizáciou zásobníkov. Pri nej totiž zohrali významnú úlohu páni Ducký a Poór a podľa Mečiara dokonca aj dnešný prezident Gašparovič. A títo ľudia určite neboli žiadnymi hráčmi Dzurindovej prvej vlády.

„Pacta sunt servanda“ (lat. „zmluvy sa majú dodržiavať“) je jedno zo základných pravidiel prirodzeného práva, práva, ktoré vyplýva z ľudskej prirodzenosti a zo vzťahov medzi ľuďmi, dokonca nezávisle od akéhokoľvek zákonodarstva. Dá sa to povedať aj tak, že dodržiavanie týchto zmlúv posvätné. Kategorickou podmienkou zmluvy o vstupe do EÚ bolo odstavenie Bohuníc. Ak sme tam nechceli, nemali sme vstupovať. Ja osobne by som sa ani nehneval. Ale keď sme už vstúpili, musíme zmluvy dodržiavať.

Mekotanie o black oute napríklad nesprevádzala žiadna informácia o tom, Slovenské elektrárne rokovali o kúpe elektrickej energie a že nik im ju nechce predať. Ani keby naozaj nechceli, čo určite nie je pravda, by totiž nikoho neoprávňovalo čo len poškuľovať po flagrantnom porušení prístupovej zmluvy. A to, že ani jedna vláda, ani tá, ktorej som bol členom, nič konkrétne pre diverzifikáciu energetických zdrojov neurobila okrem koncepcií na papieri, je škoda hovoriť. Ostane potom totiž iba zápach plynu.

Rudolf Zajac

autor je bývalý minister zdravotníctva

Zdroj:
Pravda 20. 1. 2009

Leave A Reply

Navigate