Prvé lastovičky na sociálnych lôžkach

Driemal som raz večer pri správach súkromnej televízie. Prebudila ma veta moderátorky: „Transformácia niektorých častí nemocníc na oddelenia sociálnej starostlivosti sa už začala. Nemocnica v Čadci zmenila pľúcne a infektologické oddelenie na dom ošetrovateľskej starostlivosti.“ A aby to bolo údernejšie, doložila: „Podľa analýzy ministerstva zdravotníctva je na Slovensku viac ako šesťtisíc nadbytočných lôžok. Stop zatváraniu nemocníc dal v minulosti premiér Robert Fico. Voľnú ruku však ponechal pri transformácii niektorých oddelení na sociálne. Prvá tak urobila nemocnica v Čadci, nasledovať by mal Stropkov.“

Tak to som už spozornel – žeby teraz prišlo niečo o lastovičkách? A vtom usmiaty Ivan Valentovič dodal: „Ako prvé lastovičky.“ Moderátorka kontruje: „Áno a ďalšie?“ A natešený minister pritakáva: „Čakáme, kto sa ponúkne a s akým dobrým projektom príde.“ Potom nasleduje anketa stopercentne spokojných pacientov a riaditeľove konštatovanie, ako to pomohlo nemocnici a že netvoria dlh. Je vraj otázka času, kedy začnú aj ďalšie nemocnice transformovať svoje časti na oddelenia sociálnej starostlivosti. Všetko bude závisieť od dohody zdravotníckych zariadení s vyššími územnými celkami.

Zamyslel som sa, čo vlastne chápu títo neomarxisti pod pojmom „sociálne lôžka“? Budú to asi znova tie dobré známe nanovo natreté hrdzavé kovové postele. Budú pekne vyrovnané po štyroch až desiatich v schátraných izbách bez sociálnych zariadení? Budú obsadené klientmi sociálneho systému a budú čakať? Na smrť, alebo na Ficovo sociálne spasenie?

Ľudia často rozumejú pojmu sociálny ako pojmu chudobný. Nie je to tak. Aj multimilionár môže byť „sociálny“ (správne sociálne odkázaný) človek. Tým je nakoniec aj jeden z autorov teórie veľkého tresku, alebo aj poslanec parlamentu a súčasne vozičkár, ktorý sa bez pomoci nedostane v podstate nikam. Podobne sem patria chronickí chorí, alebo aj psychiatrickí pacienti, mentálne postihnutí, seniori, ktorí potrebujú asistenciu. Chudobný, alebo správne človek v hmotnej núdzi, býva klientom sociálnej siete. Môže poberať dávky, podporu, ale určite sa tým nemyslí ubytovanie na posteli v nejakej bývalej nemocnici.

Pokusy prerábať nemocnice na sociálne lôžka nie sú nové. Už viacero ministrov sa snažilo zbaviť systém nadbytočných a málo efektívnych kapacít tým, že ich presunú do sociálneho rezortu. Tam však tieto postele nechcú, naozaj nevedia, čo by s nimi v tisícoch robili.

Čo sa týka tých prvých lastovičiek, tak je to pomerne jednoduché. Domy ošetrovateľstva sú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Spadajú pod paragrafy zákona o zdravotnej starostlivosti, konkrétne v odbore ošetrovateľstvo. Toto poskytovanie zdravotnej starostlivosti zabezpečujú vysokokvalifikované zdravotné sestry.

Nijaké sociálne lôžka. Ak by ornitológ nepoznal lastovičky a tvrdil, že sú to orly, bolo by to prinajmenšom čudné.

Podľa teórie Valentoviča by ho asi dali na sociálne lôžko. Ak minister nevie, čo hovorí, zdá sa, že prinajmenšom posledný rok je to normálne. A tak trochu aj asociálne.

Rudolf Zajac

Autor je bývalý minister zdravotníctva

Zdroj:
Pravda 27. 7. 2007

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: