Pacient nemôže byť súčasťou hier

Rudolf Zajac:

Keď človek trampoty so zdravím, potrebuje ohľaduplnosť a istotu, že sa oňho lekár dobre postará. Pacientovi je úplne jedno, aké peripetie rámcujú zmluvy medzi lekárom a poisťovňou. Nechce byť časťou žiadnych hier a platiť za to, za čo podľa zákona platiť nemá.

Kto pripravil súčasné medializované predstavenie? Scenár pripravila, ba dokonca aj režijnú taktovku prevzala Slovenská lekárska komora (SLK). Tá už dlhodobo protestuje proti všetkému, čo súvisí s reformou zdravotníctva, sťažuje sa, upozorňuje a vyzýva na zmeny – v mene pacienta, ktorý čaká nápravu. Otázkou je, či predstavitelia komory v mene pacienta vyzývali lekárov, aby nepodpísali zmluvy so VšZP. V mene Hippokratovej prísahy, v prospech pacienta alebo skôr voliča? Neupierame SLK právo na názor či predstavy, mali by však mať profesionálne základy.

Svoje profesionálne názory majú aj iní skutoční odborníci z Asociácie nemocníc Slovenska, Asociácie súkromných lekárov a Slovenskej únie špecialistov. Tí sa k takýmto praktikám nepridali. Nestrašili pacientov, nežiadali od nich platby a zachovali sa čestne. Realisticky.

Dobre vedia, že zdroje poisťovní sa nafúknuť nedajú. Je minimálne nenásytné, ak niekto od poisťovne žiada stále viac a viac, pričom vie, že finančné zdroje sú limitované.

Tento rok ide do systému viac peňazí ako vlani. Sú jasne a transparentne rozdelené. Lekári to veľmi dobre vedia. Vedia aj to, že pacient je ich chlebodarca a musia sa k nemu tak aj správať. Zaťahovať pacienta do vzťahu SLK verzus poisťovňa je minimálne neetické či rovno bezohľadné.

Prekračuje to rámec praktického riešenia problému a prechádza do roviny emócií. To už nie je debata partnerov -odborníkov o kvalite, o posune a o zmenách v prospech pacienta.

Nikdy sme sa netvárili, že vieme všetko najlepšie a poctivo sme povedali, že zákony sú len predpokladom na vytvorenie reálnych ekonomických vzťahov v zdravotníctve. Vnímame veľmi pozitívne, že po prvý raz sa rokovania medzi poskytovateľmi, poisťovňami a zástupcami lekárov a sestier vedú vážne a zodpovedne. Práve tieto rokovania ukážu, komu ide o dohodu a riešenie a komu o to, aby zneužíval postavenie pacienta na svoj politický prospech.

Vzťah medzi lekárom a pacientom je a vždy bude záležitosť tak zdravotná, ako aj etická. Je smutným poznaním, že SLK robí z pacienta rukojemníka proti jeho vôli, používa ho ako štít a vyhlasuje, že to robí preňho a v jeho mene. Pri všetkej úcte takáto rétorika vec nerieši, skôr pripomína jednofarebné časy nedávno minulé.

Autor je minister zdravotníctva SR

Zdroj:
Pravda 3. 3. 2006

Leave A Reply

Navigate