Čislákov námestník je spoločník firmy, jeho meno je na zmluvách so štátnou poisťovňou

Štátny tajomník na ministerstve zdravotníctva dostal aj vďaka zmluvám so štátnou poisťovňou svoju firmu do zisku. Na konflikt záujmov upozornil poslanec Siete Miroslav Beblavý.

Aj štátny tajomník ministra zdravotníctva Mario Mikloši v čase služby pre štát pomohol vlastnej zdravotníckej firme. Zmluvy, na ktoré upozornil opozičný poslanec Miroslav Beblavý (Sieť), ukazujú, že Miklošiho meno, ako druhého najmocnejšieho muža ministerstva, je na zmluvách a dodatkoch medzi jeho firmou Uroflexx a štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou.

Poisťovňu vlastní ministerstvo zdravotníctva. To isté ministerstvo, kde je Mikloši fakticky námestníkom ministra Viliama Čisláka, rozhoduje aj o tom, kto bude šéfovať poisťovni, ktorá ročne rozdelí takmer 2,6 miliardy eur z poistenia.

Video: Prestrelka s ministrom zdravotníctva. Nie je už tých škandálov priveľa?

autor: Martina Pažitková

Mikloši a Čislák sú tak priami nadriadení šéfovi poisťovne. „Bez ohľadu na právnu kvalifikáciu by však štátny tajomník po takomto flagrantnom konflikte záujmov mal byť okamžite odvolaný,“ hovorí Beblavý, ktorý na Miklošiho podáva aj podnet na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.

Za podobné zmluvy odišiel pred mesiacom z čela štátnej poisťovne Marcel Forai. Ten podpisoval zmluvy so svojou 77-ročnou tetou Annou Sučkovou.

Po strate zisk

Mikloši bol do funkcie štátneho tajomníka menovaný v novembri minulého roka. Okrem práce na ministerstve má s manželkou aj spoločnosť Uroflexx, ktorá okrem iného vlastní urologickú ambulanciu v Bratislave.

Aj napriek tomu, že Mikloši pôsobil na ministerstve najprv ako šéf sekcie zdravia a od novembra 2014 ako štátny tajomník, podpisoval viacero dodatkov za firmu Uroflexx so štátnou poisťovňou. Za štátnu poisťovňu ich podpisovala riaditeľka krajskej pobočky Melánia Baroková. V dodatkoch zvyšovali napríklad cenu za jednotlivé výkony.

Dodatky pomohli Miklošiho firme prilepšiť si. Uroflexx dosiahol v roku 2014 po troch rokoch v strate zisk pred zdanením a úrokmi 21-tisíc eur. Naopak, v roku 2013 to bolo mínus 17-tisíc eur a rok predtým mínus 10-tisíc eur.

Mikloši: Ako štátny tajomník som už nič nepodpisoval 

autor: Martina Pažitková

„Zisk vytvorila preto, že napriek rovnakým nákladom tejto firmy zrazu narástli tržby oproti roku 2013 o 113 percent,“ dodáva Beblavý.

Pripomína, že za prvej vlády Roberta Fica odvolával premiér ministrov z funkcií za nižšie sumy. Napríklad v roku 2008 dal Fico odvolať ministra životného prostredia Izáka pre dotáciu vo výške menej ako 7 000 eur.

Dostala ju svokra vedúcej služobného úradu ministerstva. Fico vtedy povedal: „Dotácie boli síce poskytnuté v súlade so zákonom, ale v rozpore s etickými pravidlami.“

Mikloši: Nie som konateľom

“Nepočul som vyjadrenia pána Beblavého, takže si pozriem tú tlačovku. Čo sa týka Uroflexxu, prevádzkuje urologickú ambulanciu od roku 2006, respektíve 2007 a idem teraz zavolať do Všeobecnej zdravotnej poisťovne, nech mi pripravia podklady, kedy mi naposledy navyšovali limity,” povedal štátny tajomník Mario Mikloši tesne po tlačovej konferencii Beblavého.

Mikloši predpokladá že limity jeho firme poisťovňa zvyšovala v roku 2010. Podľa dodatkov na stránke Všeobecnej poisťovne však jeho firma získala zvýšenie cien za jednotlivé výkony ešte aj v tomto roku.

“Čo sa týka konfliktu záujmov, nie som konateľom tejto spoločnosti, je to moja manželka a ako vždy hovorím, kreslo štátneho úradníka už v takej pozícii, ako je štátny tajomník alebo minister alebo generálny riaditeľ nie je definitívne. Ja som bol vždy lekár a musím vykonávať aj svoju lekársku prax, aby som si uchoval vrámci vzdelávania tieto veci. Ja keď raz skončím na ministerstve, pôjdem robiť radového lekára, ak s tým má poslanec Beblavý problém, nech sa páči,” dodal Mikloši.

Podľa obchodného registra je Mikloši vo firme spoločníkom, od roku 2006 do 2012 bol aj konateľom. Teraz je konateľkou jeho manželka Dagmar Miklošiová.

Mikloši sa obhajuje, že ak Beblavý hovorí o lepších hospodárskych výsledkoch firmy, je to za rok 2014 a vo funkcii je od novembra 2014. “Tak neviem ako som za mesiac vo funkcii mohol niečo ovplyvniť. Dodatky podpisuje konateľ, to je moja manželka,” hovorí Mikloši. Na zmluvách je však aj Miklošiho meno, rovnako tak jeho manželky. “Nie som si vedomý, že by som podpisoval nejaké zmluvy, keď nie som konateľ.” Hovorí, že v Uroflexxe pôsobí ako ambulantný lekár každý štvrtok popoludní a čím viac pracuje, tým viac vykáže každý mesiac zdravotnej poisťovni.

Ministerstvo ho bráni

Ministerstvo zdravotníctva neodpovedalo na otázku, či Miklošiho odvolá. “Mario Mikloši vo funkcii štátneho tajomníka nepodpísal so VšZP žiadnu zmluvu, ani dodatok k zmluve,” tvrdí hovorca ministerstva Peter Bubla.

Nie je jasné, či je na zmluvách podpis, sú zverejnené bez podpisov, ale je na nich Miklošiho meno. Ministerstvo to vysvetľuje tak, že je predtlačené.

“Je to len administratívnou chybou – jednoducho konateľ spoločnosti nenahlásil zmenu. V každom prípade podpis štátneho tajomníka nefiguruje na žiadnej zmluve,” tvrdí ministerstvo. Mikloši bol konateľom tejto firmy do roku 2012, zmenu by tak Miklošiho žena nenahlásila dva roky. Zo zákona im pritom vyplýva povinnosť takúto zmenu poisťovni nahlásiť.

“Odmietame medializované tvrdenia poslanca Beblavého o finančných zmenách v prospech spoločnosti Uroflexx, ktoré majú údajne vyplývať z dodatkov k zmluvám. Uvádzanými dodatkami zmlúv nebol navýšený celkový finančný objem v prospech spoločnosti Uroflexx. Paušálne sa menili hodnoty bodu tak ako i u ostatných poskytovateľov špecializovanej ambulantnej starostlivosti v odbore urológia,”dodalo ministerstvo zdravotníctva.

Požiadali sme o stanovisko úrad vlády, ten nás odkázal na ministerstvo zdravotnícvta.

Miklošiho sa zastala aj štátna poisťovňa, ktorá rovnako ako ministerstvo tvrdí, že zmluvy nepodpísal. Podpis vraj na zmluvách nie je. Požiadali sme ich o poslanie originálnych zmlúv aj s podpismi, zatiaľ nám ich nedali. Na webe sú zverejnené len zmluvy bez podpisov.

“Na dodatkoch k zmluvám figuruje len podpis pani Miklošiovej. Nakoľko spoločnosť Uroflexx neoznámila poisťovni, že pán Mikloši skončil ako konateľ spoločnosti, krajská pobočka ho uvádzala na dodatkoch k zmluvám naďalej spolu s pani Miklošiovou, čo však nemá právny dopad na zmluvný vzťah,” dodala poisťovňa.

Ťažko kontrolovať

Problém by bola aj prípadná kontrola Miklošiho firmy. Práve štátny tajomník je vedený na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ako jeden z dvoch štatutárnych zástupcov a jediný odborný zástupca tejto spoločnosti.

„Keby kontrolóri úradu chceli podľa zákona kontrolovať tohto poskytovateľa, musia zavolať na ministerstvo človeku, ktorý spolu s ministrom ako jediní môžu navrhnúť vláde menovanie a odvolanie predsedníčky úradu, ako aj napríklad členky správnej rady Olívie Mancovej, ktorá je šéfkou sekcie pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ hovorí Beblavý.

Olívia Mancová je pritom blízka poslancovi Smeru Jozefovi Valockému, túto informáciu zverejnilo v minulosti Sme. Čisláka Smer navrhol do funkcie ministra.

Bol na ministerstve už za Zajaca

Mikloši pôsobí v zdravotníctve už dlho, pracoval v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, v rokoch 2003 a 2004 šéfoval nemocnici v Malackách. Potom už prešiel na ministerstvo zdravotníctva, kde bol za Rudolfa Zajaca hovorcom a neskôr dva roky riaditeľom sekcie zdravia.

“Ako urológ som ho poznal sťa kolegu. Už si nepamätám presne, ako ku mne prišiel, avšak má ideálnu povahu pre rezort zdravotníctva. Je absolútne nekonfliktný, dokonca tak, že v situáciách, kde by už Včielka Maja zúrila, je pokojný,” hovorí o Miklošim bývalý minister Zajac.

Podľa neho Mikloši nič od nikoho nechcel a nikomu nič nevybavil. Týmto spôsobom stúpal, pretože ak vznikol personálny problém na otázku: koho tam dáme? sa ponúkla odpoveď: Mária, ten je OK, tvrdí.

“Takto sa postupne doplavil až na štátneho tajomníka, čo je vo Ficovej vláde úplne jedno, pretože o všetkom rozhoduje Fico a ministri sú iba lepší referenti, tým pádom Mário je lepší podreferent. Nemá dosah na Všeobecnú poisťovňu a košická družina ho určite nemusela lepšími zmluvami korumpovať. To, že má vlastnú prax vo forme s.r.o a že spolu podpisoval zmluvu ako odborný garant je tiež v poriadku, pretože manželka, ktorá je konateľka, nie je lekárom. Celé to zapadá do obrazu:
Jednoducho Mário! ,” dodal Zajac.

Šéfom sekcie zdravia bol opäť od roku 2011, teda na ministerstvo nastúpil za Ivana Uhliarika z KDH. Pracoval aj na úrade pre dohľad.

Mikloši sa pôvodne nemal stať štátnym tajomníkom. Najskôr chcel Čislák vymenovať do tejto funkcie riaditeľa prešovskej fakultnej nemocnice Radoslava Čuhu. Ten bol však známy z kauzy bielenia zdravotnej dokumentácie.

Aj so súkromnými

Firma, kde je Mikloši spoločníkom a kde je jeho žena konateľkou, má zmluvy aj so súkromnými poisťovňami Dôvera a Union. “Zmluva a dodatky o poskytovaní zdravotnej starostlivosti sú podpísané zástupcom spoločnosti Uroflexx. Podpisy však nie sú natoľko čitateľné, aby bolo možné uviesť, kto ich podpísal,” tvrdí Dôvera. Posledný dodatok uzatvorili s touto firmou 25. septembra tohto roku.

Union má zmluvu s firmou Uroflexx od septembra 2008, posledný dodatok podpísali v auguste tohto roku. Na dodatkoch podpis Miklošiho nie je. “Dodatky k zmluve sú podpísané konateľkou spoločnosti Dagmar Miklošiovou,” tvrdí poisťovňa.

Zdroj:
Denník N 26. 10. 2005

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: