Strašenie pacientov nemá veľký význam

S ministrom zdravotníctva Slovenskej republiky Rudolfom Zajacom

Ste spokojný s tým, v akej podobe parlament schválil reformu zdravotníctva?

– Na túto otázku neexistuje iná odpoveď – je to skvelý výsledok. Z hľadiska filozofie zákonov nie sú zmeny, ktoré sme v nich urobili, zásadné. Nemali sme záujem predávať VšZP, mne je jedno, či v tejto chvíli má štát 100 percent alebo 51 percent, ale nie je mi jedno, či sú poisťovne verejnoprávnymi inštitúciami, alebo akciovými spoločnosťami.

Poslanec Smeru Pavol Paška však otvorene hovorí, že poisťovne budú mať možnosti podnikať a tvoriť zisk inde, hoci ste im to nakoniec neumožnili.

– Smer sa dostal do zvláštnej pozície a teraz bude tvrdiť čokoľvek. Hlasovanie ukázalo aj opozícii, že strašenie nemá veľký význam, skôr je kontraproduktívne. Parlament práve naopak preukázal vôlu zmeniť zdravotníctvo. Preto zo všetkých vyjadrení politikov, ktorí sa budú obviňovať z korupcie a kupovania hlasov, vyzdvihujem vyjadrenie poslanca Smeru Hanzela. Považujem ho za mimoriadne poctivé, aj keď preňho možno politicky nebezpečné: „Ležal som v nemocnici tri týždne, slovenské zdravotníctvo potrebuje zmenu.“ To nie je len titulok do novín, to je najstručnejší opis situácie.

Prekvapilo vás to?

– Áno, nečakal som to. Jeho vyjadrenie nie je o politike, to je o životoch ľudí.

Po záverečnom hlasovaní ste uviedli, že pacienti už viac u lekára platiť nebudú. Vláda však bude mať kompetenciu bez vôle parlamentu spoplatniť výkony zdravotnej starostlivosti a aj zvýšiť poplatky za služby…

– Funkciou poplatkov nie je zvyšovať príjem lekárov, lekár si má zarobiť na tom, že poskytuje zdravotnú starostlivosť.

Ale niektorým to tvorí podstatnú časť zisku…

– Áno, ale ich hlavnou funkciou to nie je. Cieľom týchto poznatkov je upozorniť, že zdravotníctvo nie je zadarmo. V tejto chvíli sa nebude nijaké dramatické nariadenie poplatkov chystať. Je to len inštrumentárium, ktoré umožní každej budúcej vláde regulovať spotrebu jednoduchých zdravotníckych služieb a inú funkciu to nemá. Naozaj – v tejto chvíli občan nebude platiť viac. Budeme radšej, aby pacient za rovnaké peniaze dostal viac muziky. Aby lepší lekár zarobil viac a slabší bol rád, že to vôbec prežije alebo svoje služby ponúkal niekde inde. To je veľmi významné. Systém je už na to teraz pripravený.

Môže pacient očakávať citeľnú zmenu už od januára, keď začnú zákony platiť?

– Niečo hneď, niečo postupne. Ak chcete otočiť tanker, ktorý má 200-tisíc ton ropy, tak polomer jeho obrátky je 40 kilometrov. Ak hovorím, že sme otočili Titanic a vzďaľujeme sa týmito zákonmi od ľadovca, neznamená to, že sme nahodili takú vrtuľu, že to celé praskne vo švíkoch. A síce budeme mať krásne zákony, ktoré nám bude závidieť Európa aj svet, súčasne však budú nevykonateľné. Prvé efekty sa objavia pomerne rýchlo – v oblasti primárnej starostlivosti. Každý občan bude mať právo uzavrieť zmluvu s lekárom a každý lekár bude rád, že takú zmluvu s občanom môže uzavrieť. Ale inak povedané: ak slovenské zdravotníctvo má efektivitu len 63 percent, každý krok, ktorý zvyšuje efektivitu, sa premietne v zlepšení zdravotnej starostlivosti. Keď nám zomierali traja zo šiestich pri akútnych infarktoch, dnes nám zomierajú už iba dvaja zo šiestich. V budúcnosti to bude jeden zo šiestich.

Aké rozhodnutie očakávate od prezidenta Gašparoviča? Myslíte si, že vráti zákony? Hovorili ste už s ním?

– Bol som s ním naposledy pred dvoma mesiacmi. Vtedy som mu povedal, že reforma je pripravená poriadne, je v súlade s ústavou aj so zákonmi EÚ. Stanovisko k tomu nezaujal, pretože jeho čas prišiel až teraz. Keďže médiá aj občania ho považujú za opozičného prezidenta, bude zaujímavé sledovať jeho postoj. Podľa mňa je prezident SR dostatočne skúsený politik, aby zvážil, či možno hazardovať s takto pripravenými, no hlavne skoro ústavnou väčšinou odsúhlasenými zákonmi. Má však aj ústavou stanovené kompetencie, proti ktorým nemá nikto právo nič povedať a každý z občanov SR vrátane ministra zdravotníctva musí jeho rozhodnutia rešpektovať. Očakávam, že zákony pôjdu ďalej bez akýchkoľvek problémov.

Marián Bubeník

Zdroj:
Národná obroda 24. 9. 2004

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: