Minister zdravotníctva: Pripravujem sa na boj

Barbora Tancerová:

Na Zajacovu reformu zdravotníctva sa čaká už od volieb. Opozícia ministrovi zdravotníctva vyčíta, že ju sľuboval dodať hotovú hneď po voľbách, zdravotníci sú unavení a znechutení, verejnosť má strach, že si ošetrenie bude musieť platiť. Minister RUDOLF ZAJAC meškanie vysvetľuje zložitosťou veci – do parlamentu predkladá šesť veľkých zákonov. „Reforma je pripravená tak, ako je mentálne pripravené Slovensko,“ hovorí. Tvrdí, že nečaká na lepšiu situáciu v koalícii. „Reforma prejde a parlament ju schváli, lebo Slovensko ju potrebuje.“ Ľudia sa podľa neho nemusia ničoho báť. „Nebudú platiť nič viac, ako už platia,“ opakuje.

Pred rokom, keď sme robili rozhovor, ste otvorene hovorili, že Liečebný poriadok sa bude meniť a že občania si budú musieť priplácať za „manikúry a pedikúry“, ako ste to nazvali – menej závažné, jednoduché ochorenia a zákroky, spomenuli ste chrípku, angínu. Dnes tvrdíte, že ľudia nebudú viac platiť, že sa stále bude platiť len za interrupcie a zuby, na čo sú > podstate ľudia už zvyknutí. Kde zostali angíny a chrípky? Prečo dnes hovoríte niečo iné?

„Nehovorím nič iné, od roku 2000 tvrdíme to isté. Vysvetlím to obšírnejšie: existuje tu verejný balík, ktorý je základom solidárneho systému. Ekonomicky aktívni doň prispievajú 10 a 4 percentami a vykrývajú náklady z dvoch tretín, štát platí jednu tretinu za ekonomicky neaktívnych. Tento rok má tento balík hodnotu 62 miliárd, v budúcom roku to bude možno 68 – 70 miliárd. Musíme sa rozhodnúť, kam tieto peniaze nasmerovať. Predovšetkým musia ísť tam, kde musíme občanom zabezpečiť kritické riziko – kritické v dôsledku financií alebo pre ohrozenie života. Ochorenia kritické pre ohrozenie života – onkologické, srdcovocievne, ochorenia pohybového aparátu – sú väčšinou kritické aj finančne, pretože sú drahé. Vyčerpávajú zdroje a na to, čo som nazval ‚manikúry a pedikúry‘, zostáva menej. Sú to ochorenia a situácie, kde môžeme od občana žiadať, aby prispel. Inak povedané – ak neprispeje, tak ho tá choroba ani nezabije ani nezhorší jeho zdravie.“

Tak bude sa platiť za angínu?

„Je hlúpe, keď to niekto hovorí takto. Mám hovoriť, niekto bude, niekto nie? Môžeme pýtať len za to, čo je zdravotná starostlivosť, ale nesúvisí s ochoreniami – napríklad interrupcie, čo je vážny zdravotný výkon, ale nemá s ochorením nič spoločné. Pripravujeme príslušné zoznamy chorôb a kreslíme tú pomyslenú deliacu čiaru. Nad ňou budú diagnózy, kde nikdy a od nikoho nemôžeme žiadať spoluúčasť a kde môžeme uvažovať – opakujem, uvažovať – o úhradách.“

Napríklad?

„Dobrý príklad je tzv. pigmentový névus, po slovensky materské znamienko. Prídete s ním k lekárovi, ktorý ho vyšetrí a prezrie mikroskopom na koži. Za vyšetrenie sa platiť nebude, pretože dopredu nikdy na 100 percent neviete, čo zistíte. Ak lekár povie: vážený, vážená, toto je pigmentový névus, netreba ho vybrať, je to len kozmetická záležitosť; môžete ísť na plastickú chirurgiu, kde vám ho vyberú tak, že nezostane ani stopa, a stojí to tisíc korún. Ak si ho nedáte vybrať, nič sa vám nestane.

Ak však pri vyšetrení lekár zistí, že je to dysplastický névus, teda je možnosť, že z neho vznikne rakovina, takéto znamienko sa už musí vybrať ako prevencia pred vznikom zhubného ochorenia – a to bez doplatku. Takýchto prípadov sú stovky – v očnej, kožnej, krčnej, jednodňovej medicíne, skoro všetky v plastickej chirurgii.“

Toto ste mysleli pod „manikúrami a pedikúrami“?

„Toto sú veci, kde záleží na vás, či si ich dáte, alebo nedáte ošetriť. Povinnosťou lekára bude informovať. Musí dať možnosť voľby. Ale nesmie to nikdy urobiť, ak hrozí nejaké ochorenie. Diagnostika ochorenia bude vždy hradená z verejných zdrojov. Vynikajúce je, že budeme mať pri každom ochorení vypracované diagnostické a terapeutické štandardy, čo veľmi pomôže poisťovniam pri spätnej kontrole a zároveň nám to pomôže zlepšiť kvalitu zdravotnej starostlivosti. Budeme preferovať prevenciu. Kto sa dá zaočkovať proti chrípke, ten bude mať znížené náklady na liečbu. Liečená či neliečená chrípka trvá 7 dní, a kvapky a tabletky si ľudia dnes už aj tak platia. Maximálne by si mohol prispieť na lekára za to, že ho vyšetrí, ale to nebudú žiadne veľké náklady.“

Kde pôjde tá deliaca čiara?

„Nedá sa urobiť plošne. Pôjde po jednotlivých medicínskych odboroch. Dokončili sme prvý návrh pre 18 základných disciplín a dávame si ho oponovať odborníkom, ktorí denne robia s pacientmi. Pri tom, čo zostane nad čiarou, sa nikdy nebude uvažovať, že by tam bola úhrada pacienta. S tým, čo zostane pod čiarou, sa bude ďalej pracovať.“

Ako?

„Dostane to kategorizačná komisia, ktorá určí, či za to budeme pýtať peniaze, alebo nie. Ak áno, tak koľko. Budú v nej poisťovne, ktoré budú mať peniaze, odborníci, ktorí s tými chorobami pracujú, a ministerstvo, ktoré musí celý balík držať pokope. Bude to podobne ako pri liekoch. Máme lieky, na ktoré sa nedopláca – sú nad čiarou. A sú lieky, kde sa dopláca tie sú pod čiarou.“

V októbri ste zverejnili návrh zákona, v ktorom ste už mali zoznam diagnóz a návrhy percentuálnych úhrad pacientov. Pacienti mali platiť aj za zlomeniny, žlčník a iné. Čo to teda malo znamenať?

„Poslanci aj novinári si všimli zoznam, ale už sa im nechcelo čítať paragrafy. Zoznam bol iba názornou ukážkou finálneho stavu, teda toho, ako by to mohlo vyzerať, keby sa to všetko zbehlo. Ale to je proces, ktorý bude trvať desať rokov, kým Slovensko nedostane odvahu pomenovať veci správnym menom. My dnes naozaj nie sme schopní plne liečiť všetkých, ktorí to potrebujú – onkologických pacientov, len trom zo šiestich pacientov dávame plnú kardiologickú starostlivosť, podotýkam, že vlani to boli len jeden a pol zo šiestich. Stále nedávame každému, kto ho potrebuje, pacemaker s defibrilátorom. Ani diabetikovi stále nedávame všetko to, čo by mal dostať. A stále nad tým prižmurujeme oči.“

Lekári však najčastejšie namietajú, že zlepšenie stavu sa nedá dosiahnuť bez toho, aby v celom systéme nebolo viac peňazí.

„Majú pravdu – ale keď nemáme dosť z verejných zdrojov, musíme zapojiť súkromné. Otázka je, na čo tie súkromné zdroje dáme. Celý minulý rok som kričal, že netreba tak veľa poľnohospodárom, aby dali do zdravotníctva. Viac peňazí príde aj od štátu. Na budúci rok máme naplánovaných asi o 9 miliárd viac. Ale prejaví sa to vtedy, keď ten deravý sud – celý systém – trochu zaplátame.“

O čom rozhodne parlament?

„Parlament rozhodne, za čo pacient v nijakom prípade nebude platiť ani korunu. Bude mať podobnú úlohu ako pri liekoch, kde rozhoduje, ktoré skupiny účinných látok sú vždy plne hradené.“

Nebojíte sa, že poslanci nebudú mať odvahu odhlasovať túto čiaru?

„Nie. Oni vedia, že to musia urobiť. Zdravotnícky výbor je veľmi dobre odborne zostavený, a vedia, že ak to ‚prepísknu‘, peniaze nebudú stačiť a systém sa bude zadlžovať. Kritériom bude, koľko zdrojov mám v ktorom roku. Systém sme nastavili na rast. Prvý raz hovoríme, že štát musí dať isté percento z priemernej mzdy, nie nejaké ‚zvyškové‘ peniaze, o ktorých rozhoduje každý rok parlament.“

Je šanca, že „čiara“ sa znova posunie, teda, že sa vrátia diagnózy bez doplatku?

„Po zlepšení ekonomickej situácie sa ľahko môže stať, že čiaru posunieme. Vývoj vo svete však ide skôr smerom zlepšovania diagnostických a liečebných metód a ani ekonomika najsilnejších krajín nestíha sledovať vývoj v medicíne. Ja nedokážem byť ministrom zdravotníctva, ktorý povie ľudom: Sme chudobní a adekvátne chudobnú budeme mať aj zdravotnú starostlivosť. Ja si stále myslím, že zdravie je to najdrahšie, čo máme, a preto občanom poctivo hovorím, že ak si budú platiť ošetrenie zubného kážu, zostane viac peňazí na liečenie chorôb, ktoré ich môžu zabiť. Dnes však chcenie nasmerovať to, na čo nemáme verejné zdroje, na vyslovene individuálne potreby občana. Nesmú sa dotýkať jeho života, kvality života, kvality zdravotnej starostlivosti. Môže si priplatiť na lepšie ubytovanie, lepšiu palicu, lepší kĺb. Ale nesmie si priplatiť na lepší stent do cievy.“

Kto určí, čo je lepší kĺb a lepšia palica, čo je štandard a nadštandard?

„Poisťovňa. My jej nebudeme diktovať, ktorý kĺb je štandardný, ona musí nájsť taký, ktorý zodpovedá európskym normám. Musí byť certifikovaný, so zárukou kvality. Všetci občania – či je to Róm, alebo prezident -majú nárok na, povedzme, keramický kĺb, drevenú palicu alebo na šošovku XY s ÚV filtrom. Ten, kto chce titánový kĺb, alumíniovú palicu alebo šošovku s troma filtrami a modrým jasom, ten si to rád doplatí.“

Hovoríte, že odborníci budú mať rozhodujúce slovo pri určení, pri ktorých diagnózach sa pripúšťa platenie pacienta. Kedysi ste povedali, že s odborníkmi sa o priplácaní nedá debatovať, pretože vždy budú chcieť, aby čo najviac bolo plateného z verejných peňazí.

„Budú ich brzdiť poisťovne tak ako v liekoch. Dnes majú poisťovne v kategorizačnej komisii päť zástupcov zlí. Oni jediní vedia, ako im ‚vychádza kasa‘, a vedia povedať, čo si môžeme dovoliť, aby sme nerobili dlh. V ústave máme zakotvený poistný systém, a poisťovne budú prvým hráčom na ihrisku. Prevezmú zodpovednosť, ktorú dnes nemajú. Na Slovensku som zatiaľ zaregistroval jeden prípad, keď pacient žaluje poisťovňu, ale žalôb na lekárov máme kopu.“

Poisťovne tvrdia, že tak, ako ste napísali poistný zákon, to nemôže fungovať. Napríklad sa nedá určiť pripoistenie, pretože nie je jasné, na čo sa bude priplácať.

„Dnešné poisťovne inak ani hovoriť nemôžu, lebo tu majú raj. Náhodne som zistil, že komerčné poisťovne okamžite zareagovali na zavedenie poplatkov za služby a ponúkajú poistenie marginálnych nákladov pre svojich klientov, ale to je trochu o inom myslení.“

O korupcii v kategorizačnej komisii na lieky kolujú celé legendy. Teraz bude niekoľko kategorizačných komisií, na každú odbornosť. Neotvára to ďalší priestor na korupciu?

„Legendy o korupcii sa hovoria, ale myslím si, že odchodom istých úradníkov z ministerstva a poisťovní, ktorých som vlani vyhnal, miera korupcie výrazne klesla. Mám na to štyri dôvody – prvý, že zahraničné farmaceutické firmy strašne kričia. Po druhé -poklesli nám v miliardách náklady na lieky. Po tretie, komisiu meníme tak často, že tí ľudia ani sami nevedia, že v nej sú. A po štvrté, – lekári v nej stratili hlavné slovo. Ja o korupcii niečo viem, dvanásť rokov som bol na druhom brehu. Priznávam verejne, že som ‚polepšený hriešnik‘. Ak mi niekto dokáže, že niekto je skorumpovaný, do dôsledkov to budem riešiť vrátane basy.“

Koalícia je rozhádaná, parlamentná väčšina pre vládne návrhy neistá, je možné, že reforma vám neprejde tak, ako ju predložíte. Kde je hranica, za ktorú už nie ste ochotný ísť?

„Nemôžeme odstúpiť od toho, aby poisťovne prevzali zodpovednosť. Neprijateľný bude pre mňa akýkoľvek návrh, ktorý by začal chrániť poisťovne viac, ako je primerané. Nemôžeme tiež dovoliť okresať navrhované kompetencie Úradu pre dohľad, ktorý má zabezpečovať, aby pacienti dostali starostlivosť lége artis. Nemôžeme dovoliť ani to, aby sa nezmenilo právne postavenie nemocníc, ktoré navrhujeme v zákone o poskytovateľoch. Musia sa začať správať ekonomicky, je jedno, či vlastníctvo bude súkromné, či štátne. A hlavne nesmieme dopustiť, aby pacient nemal práva, ktoré mu prináležia. Reforma nemôže byť urobená polovičato.“

Ktorý návrh opozície ste ochotný prijať?

„Sme pripravení na široké diskusie, ale skôr sa stretávame so snahou vytrhávať veci z kontextu. Ešte neprišiel ani jeden konkrétny rozumný návrh, hoci koncepcia je známa od roku 2001. Hovoria len o sociálnej neúnosnosti. Jedným z problémov tejto reformy je, že tu nebola súťaž myšlienok. Nikto iný neprišiel s tým, že má ucelenú koncepciu. Nieje s čím porovnávať. Ale očakávam, že to bude veľký boj. Ja aj celý môj tím sa na to pripravujeme.“

Príklad, ako bude pracovať komisia, ktorá určí výšku spoluúčasti pacienta na liečbe ochorenia

Komisia najskôr určí štandardný terapeutický postup – rozdelí liečbu na po-sfupnosť nevyhnutných krokov.

Potom rozhodne, na ktorom z týchto krokov sa môže pacient spolupodieFať a ktoré mu plne zaplatí zdravotná poisťovňa.

Ochorenie pigmentový névus

Ochorenie maligny melanóm (zhuhný nádor kože)

V kožnej medicíne je už ministerstvu jasné, za ktoré choroby by mal pacient doplácať. Nad čiarou v zozname – teda bez doplatku – zostanú vážne a chronické ochorenia kože, pod čiarou s možným doplatkom – menej vážne choroby.

Presný zoznam chorôb „nad čiarou“ by mal odsúhlasiť parlament. Pri chorobách, ktoré zostanú „pod čiarou“, rozhodne odborná komisia, či vôbec, prípadne koľko, za pacient zaplatí.

„Napríklad akné môže byť hĺbkové, ktoré zanecháva jazvy, a povrchové, ktoré ich nezanecháva, vyžaduje skôr správne ošetrovanie pleti. Tam sa zrejme zvolí odlišný prístup – na hĺbkové, ktoré vyžaduje celkovú liečbu, sa bude doplácať menej alebo vôbec, na povrchové viac,“ povedala hovorkyňa ministerstva Alexandra Novotná, kožná lekárka.

Nad čiarou – ťažké choroby bez doplatku

• malígny melanóm kože

• dysplastický pigmentový névus

• lupus erythematosus pemfigus

• pľuzgierový multiformný erytém

• dekubitálny vred -preležanina

• psoriáza

• akútny zápal lymfatických uzlín

• atopická dermatitída

• plienková dermatitída

• nepľuzgierový

• multiformný erytém

• celutitída-flegmóna

Pod čiarou – ľahšie choroby s možným doplatkom

• nezhubný liponiatózny nádor

• hemangióm a lymfangión akejkoľvek lokalizácie

• nezhubný nádor mezotelového tkaniva

• pigmentové névusy

• nezhubné nádory kože

• lokálne infekcie kože a podkožného tkaniva

• kožný abces

• zmeny kože zavinené chronickým vystavením neionizujúcemu žiareniu

• zápal kože spôsobený nadmerným opaľovaním

• akútne zmeny kože zavinené ultrafialovým žiarením

• akné

• choroby vlasových folikulov

• žihľavka

• lišaj a svrbľavka

• svrbenie

• zhrubnutia epidermy

• atrofické poruchy kože

• choroby nechtov

• ložisková plešivosť

• androgénna (mužská) plešivosť

• abnormality farby a tvaru vlasov

• nadmerné ochlpenie

• choroby potných (pachových) žliaz

• kurie oko a mozoľ

• sebapoškodenie kože

• poruchy pigmentácie

Zdroj:
SME 15. 3. 2004

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: