Zajac: Na liekoch už šetríme

Barbora Tancerová:

„Neberieme ľudom potrebné lieky, ale znižujeme zbytočné náklady na ne,“ tvrdí minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Od 15. novembra ministerstvo zmenilo určovanie ceny liekov a podľa ministra sa to ukázalo ako veľmi prospešné. Nové pravidlá znížili doplatky najmä za lacnejšie generické lieky, naopak, zvýšili sa doplatky za originálne prípravky a lieky na akútne ochorenia, napríklad antibiotiká.

Od l. februára sa doplatky pacientov za takmer sto liekov ešte znížia. Podľa Zajaca sa už začína prejavovať pozitívny efekt nového systému kategorizácie liekov – firmy, ktorých lieky majú po 15. novembri vysoký doplatok, lebo sú drahé, sa rozhodli cenu – a tým aj doplatok – znížiť, pretože ich lieky lekári prestali predpisovať. Zdravotné poisťovne tak ušetria.

Farmaceutické firmy pred zavedením nových pravidiel varovali, že niektoré lieky sa pre vysokú cenu stanú pacientom nedostupné. Avizovali tiež, že firmy, ktoré nebudú schopné ďalej znižovať cenu, stiahnu lieky z nášho trhu. Nepáčil sa im najmä tzv. fixný doplatok, ktorý neumožňuje firme po kategorizácii meniť doplatok. „Svoj liek zo slovenského trhu zatiaľ žiadny výrobca nestiahol a ani nikto zo Slovenska neodišiel,“ povedal Ján Mazág, riaditeľ liekovej ekonomiky na ministerstve. Firmy podľa Zajaca volia radšej menší zisk ako žiadny.

„Stále trváme na tom, že fixný doplatok nieje dobrý, lebo v niektorých prípadoch by sme mohli ísť s výškou doplatku ešte nižšie, ale nemôžeme to urobiť. Niektoré lieky sa pre mnohých pacientov stali nedostupnými a to sa nám zdá nespravodlivé a protitrhové,“ hovorí Soňa Strachotová, riaditeľka Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností. Hovoriť o tom, či niektoré firmy odídu z trhu, je podľa nej zatiaľ priskoro. Zajac pripúšťa, že veľa pacientov malo problémy, keď zistili, že ich lieky zrazu výrazne zdraželi. Podľa neho však každý lekár môže svojmu pacientovi nastaviť liečbu tak, aby nedoplácal nič alebo len málo. V každej skupine účinných látok je jeden liek bez doplatku alebo len s minimálnym. Ak pacient trvá na tom, že chce svoj „starý“ liek, môže si priplatiť.

Podľa Strachotovej však ministerstvo administratívnym zásahom zúžilo pacientom a lekárom možnosť voľby: „Niektorí pacienti sú viazaní na značku, a na tom nieje nič zlé. Zlé je, že sa im zúžila možnosť výberu.“

Nárasty nákladov za lieky

 

Príklady liekov na zníženie krvného tlaku

Drahší Norvasc sa predpisoval viac, pretože pacienti menej doplácali. Poisťovňa platila nielen vyššiu cenu, ale aj oveľa väčší počet balení.

P015. NOVEMBRI 2003

Za obidva prípravky poisťovňa zaplatí rovnako, rozdiel je v doplatku pacienta, za lacnejší doplatí menej, za drahší viac.

(Zdroj Ministerstvo zdravotníctva)

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: