Spravodlivá ruka dopadne aj na lekárov

Marián Bubeník:

S ministrom zdravotníctva Slovenskej republiky Rudolfom Zajacom

Ľudia majú novú nákladovú položku a volajú ju „zajacovka“. Tvrdia, že mesačne ich vyjde aj na 300 korún. Neprekáža vám takéto označenie?

– Každému by to prekážalo. No teraz je už úplne isté, že peniaze, ktoré sa nemíňajú na hlúposti v zdravotníctve, míňame na vážne veci. Zvýšili sme totiž počet zachránených ľudských životov pri akútnych kardiologických výkonoch, dokážeme poskytnúť väčší počet dialýz, lepšie vieme financovať chronické ochorenia. To, čo ľudí bolí, sú dvadsaťkorunáčky alebo opakované vyberanie poplatkov nad rámec zákona. Samozrejme, to pripíšu ministrovi a kto to vymyslel, ten si to musí „zliznúť“. Predpokladali sme to. Zaskočilo ma na tom iné. Možno nemám dostatok citu, aby 20 korún bol taký veľký peniaz, keď to vystačí na dve kilá múky a na nič viac, a krik je taký, akoby to bolo 2000 korún. Zrejme ľudia neradi platia. Najväčším prínosom je, že bezplatné zdravotníctvo už nie je zadarmo, ale treba už za to platiť.

Na uliciach začínajú na vás čoraz častejšie nadávať. Nedostávate výhražné telefonáty alebo listy?

– Asi áno, ale anonymy ani nečítam. Z princípu nečítam ani také, v ktorých lekári udávajú svojich kolegov. Sem-tam dostávam aj nejaké výhražné anonymy, ale tie rieši moja kancelária. Tá to ďalej posúva šéfovi úradu pre ochranu ústavných činiteľov a čo s tým oni robia, to neviem.

Ako presvedčíte verejnosť o správnosti reforiem, keď sa ľuďom okrem zdravotnej starostlivosti od budúceho roka zvýšia aj iné náklady na živobytie?

– Aj minister zdravotníctva sa musí prihlásiť k rovnej dani, k dôchodkovej reforme či deregulácii cien za energie. Nejde tu o Zajacovu reformu, ale reformu tejto vlády. To nedokáže robiť Zajac sám od seba. Ide o vyrovnávanie cien. Poviem príklad, ktorý nepoteší našich lekárov: od januára im deregulujeme nájomné do maximálnej ceny 1SOO korún za štvorcový meter. Z doterajšieho nájomného nedokázal prenajímateľ ani vymaľovať. Potom sa stáva, že od lekárov sa vyberá v mnohých prípadoch oveľa viac. Teraz riešim prípad, keď bratislavská poliklinika pýtala naozaj nehorázne peniaze za prenájom a služby, aby si vyrovnala rozpočet. A len pre informáciu našim občanom -zvýšenie DPH o S percent znamená, že ak bol dnes doplatok na lieky 100 korún, od januára bude 103,70. Ušetrí sa tým miliarda korún a občania to nepocítia. Na druhej strane treba priznať, že určitý nárast to znamenať bude.

Pred časom ste uviedli, že zdravie je hodnota, ktorá nie je zadarmo. No predsa zdravie, ako aj život človeka peniazmi nemožno vážiť…

– Všetko sa musí merať ekonomicky a finančne. Ilúzia o bezplatnom zdravotníctve je tvrdo vyvážená odvodmi ekonomicky aktívneho obyvateľstva. Zbytok za dve tretiny poistencov odvádza štát z daní, ktoré berie od ľudí. Zdravotníctvo už nedokáže ako za socializmu hospodáriť so zvereným balíkom peňazí „hurá systémom“. Myslíte si, že tu budeme platiť fazuľkami? Budeme platiť len a len tvrdými peniazmi, ktoré nám budú chýbať na diaľnice, na školstvo a na rozvoj pracovných miest. Na budúci rok budeme musieť zaplatiť 18-miliardový dlh v zdravotníctve. Ak by sme ho nevytvorili, postavili by sme 25 kilometrov diaľnic, po ktorých by prinajmenšom dvaja významní investori priniesli našim ľuďom prácu.

Nahnevaní sú na vás už aj lekári, ktorí v podstate s vašimi krokmi súhlasia, no začínajú tvrdiť, že ste sa odklonili od sľubov…

– Veľmi slušne pomenujem to, čo Slovenská lekárnická komora uviedla v petícii na moje odvolanie. To sú naozaj nehoráznosti a ekonomické hlúposti. Neviem, kde nabrali, že zákony predkladáme bez vypracovania dosahových štúdií. Robíme ich a musím zdôrazniť, že sú vysoko cenené a informujú pravdivo. Trochu to nadľahčím: Áno, spravodlivá ruka dopadne aj na našich lekárov. Túto dosahovú štúdiu sme nezverejnili, pretože ide o slovnú hračku. Lepší sa bude mať naozaj lepšie, slabší bude zaostávať. Tento dosah príde

Zdroj:
Národná obroda 16.12. 2003

Leave A Reply

Navigate