Do konca roku by mal systém fungovať ako hodinky

S ministrom zdravotníctva Slovenskej republiky Rudolfom Zajacom

Zákony o zdravotných poisťovniach a zdravotnej starostlivosti by mali výrazne zlepšiť situáciu rýchlej zdravotnej pomoci na Slovensku. Chýbajú najmä financie. Čo by sa teda malo zmeniť?

V súčasnosti už potrebujeme doladiť len posledné detaily. V oblasti financovania sú dôležité dva body. Po prvé štát by mal zabezpečiť vytvorenie a fungovanie záchranárskeho dispečingu v rámci integrovaného záchranného systému, čo sa už pomaly deje. Po druhé musíme vyriešiť otázku, kto bude jazdiť a za čo. Je v podstate jedno, či zdravotnú pomoc poskytnú štátni záchranári, alebo iná súkromná služba.

Financovanie záchranárov by malo byť podľa vášho návrhu zložené z dvoch častí. Môžete to bližšie vysvetliť?

Pri rýchlej zdravotnej pomoci navrhujeme v jedinom prípade, aby dostávala financie takpovediac len za to, že existuje, bez ohľadu na výkony. To by bola prvá zložka, takzvaná stand by. Ide vlastne o to, aby sa záchranárom oplatilo mať k dispozícii nie lacnú techniku.

Druhú časť by potom tvorili samotné náklady na výjazdy. Takýmto modelom financovania by sme zabezpečili, aby bola pomoc vždy k dispozícii. Ideálny stav by, samozrejme, bol, ak by sme platili len prvú zložku a žiadne výjazdy by neboli potrebné.

Záchranári boli sčasti financovaní aj z odvodov poisťovní poskytujúcich povinne zmluvné poistenie motorových vozidiel. Tieto zdroje by však mali podľa návrhu novely príslušného zákona od roku 2005 zaniknúť. Odkiaľ vykryjete tuto stratu?

Tento krok nás zaskočil. Považujem to skôr za víťazstvo lobbingu poisťovní než zdravého rozumu. Tento výpadok sa bude musieť nahradiť z poistných systémov v zdravotníctve. Financovanie záchrannej služby by sa podľa nášho návrhu pre zdravotné poisťovne malo stať povinnosťou. Vieme, že náš systém nefunguje. Na jeho zlepšenie by sme potrebovali približne 800 miliónov korún a v tom sú náklady na techniku aj prevádzku. Ak sa nám podarí presadiť všetky naše zámery, do konca budúceho roku by mala záchranná služba fungovať ako hodinky. Príklad z Česká svedčí o tom, že sa to dá.

Zdroj:
Národná obroda 9. 9. 2003

Leave A Reply

Navigate