Zákon o zdravotnom poistení je zlý, Kováčik odchádza

 

Katarína Dzurillová Bratislava

Na ministerstve zdravotníctva (MZ) sa schyľuje k zmene. K 1. júnu totiž odstupuje zo svojho postu štátny tajomník Marián Kováčik. Dôvodom je predovšetkým návrh zákona o zdravotnom poistení z dielne MZ, s ktorým M. Kováčik nesúhlasí. Vzhľadom na svoju funkciu by ho však musel obhajovať v parlamente. „Je čestnejšie takto jasne vyjadriť svoj nesúhlas,“ povedal M. Kováčik. Ako ďalší dôvod uviedol to, že už nemieni pôsobiť v politike. O jeho nástupcovi rozhodne Republikový výbor SDĽ, ktorá ho na post nominovala.

Výhrady voči zákonu o zdravotnom poistení však majú viacerí odborníci a predstavitelia politických strán. Podľa experta ANO pre zdravotníctvo Rudolfa Zajaca je plný rozporov, vecných a formálnych chýb. Autorom zákona je podľa informácií ANO samotný minister zdravotníctva Roman Kováč. „Zákon len kamufluje zavedenie povinného doplnkového poistenia a zavádza občanov, akoby mali dostať niečo navyše. Umelé rozdelenie rovnakého objemu zdrojov stanovené z výšky odvodov 14 % od ekonomicky aktívnych občanov podľa cieľa financovania, a to na zdravotnú starostlivosť spolu 10 % a na doplnkové povinné poistenie napríklad na lieky vo výške 4 %, je jednoznačne nezmyselné a umelé,“ dodal R. Zajac. Kabinet Mikuláša Dzurindu podľa neho neurobil pre rezort zdravotníctva nič iné, len to, že ho prenechá budúcej vláde s dlhom vyšším ako 25 miliárd Sk. Od 1. januára budúceho roku očakáva R. Zajac v rezorte exekúcie. „Niektoré firmy známe v týchto kruhoch dnes držia pohľadávky voči Všeobecnej zdravotnej poisťovni vo výške šesť až sedem miliárd Sk a vieme, že štát v zmysle existujúceho zákona garantuje likviditu tejto poisťovne,“ dodal R. Zajac.

Tvrdej kritike podrobila nový zákon o zdravotnom poistení aj poslankyňa HZDS Marta Aibeková. Podľa nej bol odovzdaný na poslednú chvíľu. „A nezodpovedá tej úrovni, na akej má byť,“ povedala v rozhovore pre Národnú obrodu M. Aibeková. Vecné a formálne chyby v návrhu zákona by sa podľa R. Zajaca „dali ešte ako-tak odstrániť v legislatívnom procese v parlamente.“

KRITIZOVANÝ ZÁKON

1

Cieľom návrhu zákona podľa MZ je najmä zaviesť tzv. rodinný typ zdravotného poistenia, vytvoriť systém doplnkového zdravotného poistenia.

1

Kritici však oponujú a tvrdia, že zákon je zle pripravený a nespĺňa svoj účel.

Zdroj:
Národná obroda 14. 5. 2002

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: