ANO: Vládny návrh zákona o zdravotnom poistení je paškvil

Bratislava 13. mája (TASR) – Expert Aliancie nového občana (ANO) pre zdravotníctvo Rudolf Zajac označil návrh zákona o zdravotnom poistení, ktorý nedávno schválil vládny kabinet, za paškvil. Systém zdravotného poistenia je potrebné zmeniť, ale nie takým spôsobom ako to navrhol predkladateľ právnej normy minister Roman Kováč, zdôraznil pred novinármi.

Návrh podľa Zajaca len kamufluje zavedenie povinného doplnkového poistenia a zavádza občanov, akoby mali dostať niečo navyše. Umelé rozdelenie rovnakého objemu zdrojov, ktoré je stanovené z výšky odvodov 14 percent od ekonomicky aktívnych občanov podľa cieľa financovania, a to na zdravotnú starostlivosť spolu 10 percent a na doplnkové povinné poistenie vo výške 4 percent, je umelé a nezmyselné. Návrh zákona súčasne diskriminuje ostatné zdravotné poisťovne voči tým, ktorým štát dáva garanciu likvidity. Medzi ďalšie slabiny zákona patrí i to, že vytvára mäkké rozpočtové opatrenia pre tie poisťovne, ktoré chce prevádzkovať štát. Návrh zavádza aj systém rodinného poistenia, ale len preto, aby „sme sa mohli schovať za Európsku úniu (EÚ), ktorá na jeho zavedení trvá“.

Zajac súčasne podrobil ostrej kritike vládu Mikuláša Dzurindu, ktorá podľa jeho slov neurobila pre rezort zdravotníctva nič iné, než to, že ho prenechá budúcej vláde s dlhmi viac ako 25 miliárd korún. Rezort čakajú aj exekúcie, ktoré podľa jeho slov začnú už 1. januára budúceho roku. „Vieme, že niektoré firmy známe v týchto kruhoch, dnes držia pohľadávky voči Všeobecnej zdravotnej poisťovni vo výške 6 až 7 miliárd korún a vieme, že štát v zmysle existujúceho zákona garantuje likviditu tejto poisťovne,“ uzavrel.

©TASR 2002

Zdroj:
SME 13. 5. 2002

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: