Športu zdar a zdravotníctvu zvlášť

Diskutoval som na Slovenskom ekonomickom fóre s ministrom zdravotníctva Romanom Kováčom o príčinách nefungovania zdravotníctva a o stratégii riešenia jeho problémov. Diskusia bola tvrdá a tak, ako sa znalci čakali, nedohodli sme sa ani na príčinách problémov, ani na spôsobe ich riešenia. Celú debatu si možno prečítať na internetovej stránke www.mesa10.sk. Čo iste zaujme, sú niektoré vyjadrenia ministra Kováča. Viackrát opakoval, že na to, aby boli prijaté niektoré zásadne zmeny zákonov, ktoré by pomohli systémovým zmenám, chýbala politická vôľa. Takže člen vlády a vrchný veliteľ zdravotníckych síl obhajuje svoju nečinnosť chýbajúcou politickou vôľou. Koho politickú vôľu, teda vlastne nevôľu tým myslel, nie je známe. Vari len nie 8 ministrov SDKÚ. Súdny čitateľ vie, že verejne ani SMK, SOP, KDH, a dokonca ani SDĽ (vychádzajúc z verejných vyjadrení člena SDĽ a štátneho tajomníka MZ SR Mariána Kováčika) neboli nijako proti reforme zdravotníctva.

Ministra Kováča trápilo aj to, že úrad podpredsedu vlády Ivana Mikloša sľúbil, ale nepripravil zákon o verejnoprospešných neziskových nemocniciach, a dokonca nepridal ani sľúbené zdroje pre rok 2002. Určite nepatrím k obhajcom Ivana Mikloša, najmä po jeho prerode z ekonóma na politika, ale čakať od jeho šiestich úradníkov zákon, ktorý, ak už, malo pripraviť ministerstvo zdravotníctva so svojimi vyše 200 zamestnancami, je veľmi zvláštne. A peniaze navyše do zdravotníctva sú už takou otrepanou témou, že sa ňou okrem HZDS nezaoberajú nikde. Najprv musí zdravotníctvo preukázať schopnosť efektívne hospodáriť, a až potom treba dávať zdroje, inak zmiznú, tak ako všetky doteraz do systému investované. Ukazuje sa, že Roman Kováč v rámci svojej koncepcie pekných rečí a nijakých skutkov naozaj najprv hovoril a potom myslel, ako keby sa len toto naučil u svojho prvého porevolučného šéfa vlády.

Nakoniec sa pre média Roman Kováč vyjadril: „Zdravotníctvo je problém, ktorému možno každý rozumie tak ako futbalu, lebo každý bol raz chorý a každý raz kopol do lopty.“ Ako sa kto rozumie futbalu, neviem. Ale viem, že Kováč sa tvári, akože rozumie hre, ktorá sa volá futbal, hrá sa na basketbalovom ihrisku, v prvom polčase podľa pravidiel hádzanej, v druhom podľa pravidiel pozemného hokeja, predlžuje sa ako u akvabel a divákovi nakoniec tvrdíme, že to boli gorodky. Tak totiž funguje naše zdravotníctvo.

Ak v kultúrnej krajine minister povie, že chýbala politická vôľa koalície, mal by vážne uvažovať o abdikácii. V prípade Romana Kováča, vzhľadom na jeho pestrú politickú minulosť, dokonca o zaslúženej penzii.

Kto ako rozumie psychiatrii, neviem, ale myslím si, že psychiatri by Romanovi Kováčovi rozumeli.

Rudolf Zajac

Autor (1951) je lekár a manažér

Zdroj:
Domino fórum 49/2001

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: