Hippokratove obracanie

Súkromní lekári požadujú zvýšenie paušálnej úhrady za svoju prácu. Keďže rokovania s ministerstvom zdravotníctva neviedli k želanému výsledku, rozhodli sa pritvrdiť muziku a „konšpiračne“ (pod hlavičkou rôznych školení) štrajkovali. Na ich veľké prekvapenie však tieto akcie nemali väčší ohlas. Nakoniec rezignovali. Chcú iniciovať referendum, aby sa ústavný súd zaoberal otázkou, či nie je v rozpore s ústavou, že štát platí za svojich poistencov (asi 3,4 milióna obyvateľov) výrazne menej než iní platitelia (podnikatelia, zamestnávatelia a zamestnanci).

Súkromní lekári sú prevažne združení v Asociácii súkromných lekárov (ASL). V tejto asociácii sú bývalí obvodní lekári (dnes takzvaní všeobecní), gynekológovia, pediatri a stomatológovia. Tieto štyri skupiny lekárov patria do takzvanej primárnej ambulantnej starostlivosti. Sú odmeňovaní mesačnou paušálnou sadzbou za uzavretú zmluvu s pacientom, ktorá hovorí o tom, že daný pacient patrí pod ich starostlivosť. Nie sú teda platení za vykonanú prácu, ale za uzavretú zmluvu. Napríklad všeobecní lekári za jednu zmluvu mesačne dostávajú od 33 do 38 korún. Druhou skupinou v ASL sú lekári špecialisti, napríklad chirurgovia, krční, kožní, oční, gastroenterológovia a iní. U nich poisťovne mesačne „objednávajú“ výkony, ktoré majú pridelenú bodovú hodnotu a preplácajú im iba objednané body. Ak vybaví takýto lekár viac pacientov a urobí viac výkonov, získa viac bodov, ale ak presiahnu objednaný počet, už sa nepreplácajú.

Pri platení na základe počtu zmlúv je ťažké motivovať lekárov, aby niečo robili. Pokiaľ máte obmedzované body, je logické, že budete pracovať tak, aby ste body neprekročili, pretože body navyše sa rovnajú práci zadarmo.

ASL veľmi dbá na to, aby bola v centre diania. Prezident asociácie je stálym inventárom každej transformačnej rady či kolégia ministra. Ak by sa čokoľvek „šuchlo“, sú pri tom a môžu zasiahnuť.

To platilo, kým sa ministerstvo nerozhodlo na jeseň tohto roka presadzovať nový cenový výmer. Lekári primárnej ambulantnej starostlivosti neboli spokojní s navrhovanými úhradami za zmluvu a lekárom špecialistom prekážalo, že mali mať výrazne zmenené rozpätie ocenenia bodu: namiesto doterajších 30 halierov za bod sa malo zaviesť rozpätie 20 až 50 halierov. V praxi by sa rozpätie zmenilo na fixných 20 halierov. ASL najprv podporovala zavedenie ambulantného liekového formulára, ktorý mohol jednoduchou metódou výrazne obmedziť spotrebu liekov, aby jedným dychom svoju podporu odvolala, keď na ňu mierne pritlačili výrobcovia liekov. Protestmi (formou školenia o bezpečnosti práce a cvičení civilnej ochrany) brala pacientov za rukojemníkov a vyhrážala sa, že lekári ASL budú na protest predpisovať tie najdrahšie lieky. Hippokrates, za ktorého sa všetci tak radi schovávajú, sa musí v hrobe obracať.

Nezdá sa vám, že je niečo zhnité v našom zdravotníckom svete?

Rudolf Zajac

Autor (1951) je lekár a manažér. www.reformazdravotnictva.sk

Zdroj:
Domino fórum 46/2001

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: