Zajac: Reforma zdravotníctva by mala fungovať do roka po voľbách

Bratislava 1. júla (TASR) – Do roka a do dňa po parlamentných voľbách v roku 2002 bymalo v SR začať fungovať reformované zdravotníctvo. Do tohto termínu bymal byť pacient pre lekára pánom, nie sluhom. Podmienkou však je novelizácia príslušných právnych noriem. Konštatoval to dnes v diskusnej relácii televízie Markíza – Na Telo expert na zdravotníctvo, spolupracovník Aliancie nového občana (ANO), lekár Rudolf Zajac.

Tento bývalýčlen Demokratickej stranya mladší brat exposlanca Národnej radySR Petra Zajaca je za razantné „systémové zmeny“ v rezorte, najmä ekonomické. Ich výsledkom by malo byť aj zníženie počtu lekárov v nemocniciach. O podporu svojich návrhov sa bude uchádzať u všetkých parlamentných politických subjektov.

„Je nadbytok lekárov, musia ísť do terénu“, usúdil ďalej R. Zajac, ktorého strana ANO byv prípade deľbybudúcej moci podľa jeho vlastných slov kandidovala na post ministra zdravotníctva. Problém však vidí „v strachu a nechuti“ lekárov. Napriek tomu, že prioritou ním navrhovanej reformyzdravotníctva nie je redukcia nemocníc, je presvedčený, že aj v tomto rezorte bymala existovať voľná súťaž. Tá bydala šancu „len dobrej nemocnici, dobrému lekárovi a dobrej sestričke“, povedal. Lekári aj ostatní zdravotnícki pracovníci majú byť platení len za „vybaveného, spokojného pacienta“. Zajac, ktorýnie je členom ANO, zastáva tiež názor, že štát nemá poskytovať občanom zdravotnícke služby. Má len vytvoriť na ne podmienkya všetkykompetencie s tým súvisiace odovzdať do regiónov. V súvislosti s korupciou v zdravotníctve Zajac okrem iného len poznamenal, že v dobre fungujúcom systéme bytoto neexistovalo. Tvrdil zároveň, že on osobne nikdyúplatok lekárovi nedal.

Zdroj:
SME 1. 7. 2001

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: