Bumerang

Predstavte si, že prídete do Austrálie. V rámci predvádzania miestnych atrakcií uvidíte domorodcov, ako hádžu bumerangom. Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho – treba len hodiť a potom chytiť. Potom to sami skúsite – a zistíte, že to až také jednoduché nie je. Začnete trénovať a nakoniec ako-tak hodíte, aby sa bumerang aj vracal. Ale zistíte, že niekedy vás môže vami vyhodený bumerang dokonca aj trafiť.

Toto sa podarilo našim zdravotníckym šéfom. V parlamente znásilnili koaličných poslancov, aby bol prijatý zvláštny paragraf 235 v novele zákona o exekúciach, ktorý bránil vykonávať exekúcie voči nemocniciam a zdravotným poisťovniam. Celú túto kauzu sme opísali v DF 43/99. A Ústavný súd na návrh opozičných poslancov pred pár dňami zistil, čo bolo všetkým, ktorí aspoň trochu rozumejú pohľadávkam, jasné už v okamihu prijatia inkriminovaného paragrafu – že je v rozpore s ústavou. Bumerang priletel späť a riadne klepol nešikovného „turistu“.

Pohľadávka je vlastníctvo ako každé iné, takže inkriminovaný paragraf výrazne znevýhodňoval, obmedzoval, znerovnoprávňoval vlastníkov. A vlastníctvo je všade v kultúrnom svete najviac chránená vec. Len komunisti si silou prisvojovali cudzie vlastníctvo.

Minister Kováč reagoval rýchlo. Povedal, že nález Ústavného súdu môže priviesť zdravotníctvo do rýchleho kolapsu. A hneď našiel recept. Nie je dosť zdrojov na rýchle oddlžovanie, dlhy teda treba preniesť do štátom garantovanej inštitúcie a zrýchliť splátkovanie. Žiaľ, pán minister hodil ďalší bumerang.

Ako chce minister realizovať záväzky? Má v podstate len dve možnosti. Takzvané pristúpenie k záväzku – ide o solidárne dlhovanie, keď veriteľovi bude dlhovať starý dlžník, ale aj nový, ktorý pristúpi k dlhu. Okrem Konsolidačnej by teda dlhovali naďalej aj zdravotníci. Druhá možnosť je prevod záväzkov so súhlasom veriteľa. Potom by mohlo dôjsť k úplnej zmene dlžníka. Čo to však mení na podstate dlhoročného problému financovania zdravotníctva?

Ešte ostáva tretia možnosť – urobiť novelu Občianskeho zákonníka a účelovo zmeniť paragrafy týkajúce sa vzťahov veriteľov a dlžníkov. To je však najrýchlejšia cesta k návratu pred Ústavný súd.

V skutočnosti neexistuje iná cesta, než konečne začať reformu zdravotníctva vrátane zdravotných poisťovní a verejných financií.

Rudolf Zajac

Autor (1951) je lekár a manažér.

Zdroj:
Domino fórum 48/2000

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: