Prázdne žalúdky

Vari si ešte pamätáme udalosti spred desiatich rokov. Vtedy stáli študenti na ulici a volali na ozbrojenú políciu: „Máme holé ruky!“ Neagresívny odpor sa rýchlo rozšíril. Stretávali sme sa na námestiach a túžili po slobode. Udalosti sme si zapísali do pamäti ako „nežnú revolúciu“.

Menej sa už pamätáme, ako ktosi rozširoval na námestiach, koľko umelci zarábajú, aby sa im pomstil za ich podporu demonštrantom. Vtedy to však veľký úspech nemalo. Socializmus zmizol na smetisko dejín. Nie však jeho metódy.

Lekári štátnych zdravotníckych zariadení sú stále platení podľa tabuliek, ktoré, ako celé naše zdravotníctvo, ostali zo socializmu. Odmena sa vypláca podľa veku a odpracovaných rokov lekára bez ohľadu na to, či ide o dobrého, alebo zlého, pracovitého, alebo lenivého, hlúpeho, či múdreho. Maximálny tarifný plat je však aj u tej najvyššej vekovej skupiny smiešny a nedosahuje ani plat sekretárky v slabšie prosperujúcej firme. Čo potom mladí začínajúci lekári, zdravotné sestry a pomocný personál? Priemerná mzda v zdravotníctve je takmer o 1500 Sk nižšia ako inde v národnom hospodárstve. Pri takýchto mzdách sa dalo čakať, že skôr či neskôr sa budú lekári domáhať zmeny. A keďže ich nikto nechcel vypočuť, rozhodli sa pre protestnú hladovku priamo pred parlamentom. Ku cti im slúži, že okrem zvýšenia platov sa dožadovali aj systémových zmien, ktoré im zvýšenie dokážu reálne zabezpečiť.

Minister zdravotníctva vec riešil klasicky. Najprv odmietol diskutovať verejne. Po trojhodinovom rokovaní za zatvorenými dverami lekárski odborári nevedeli, ako sa volajú. Pán minister však urobil aj nadprácu. Okamžite rozšíril, že niektorí lekári zarábajú aj 200 000 mesačne. A to už pripomína novembrové kúsky spred desiatich rokov. Nepoužil pán minister poznámky zo školenia organizovaného KSS, ktorej kandidátom sa tesne pred novembrom 1989 stal?

Nakoniec parlamentný výbor pre zdravotníctvo zaviazal ministra do 14 dní písomne pripraviť návrh na riešenie. Lekári, aj keď prerušili hladovku, budú však mať naďalej prázdne žalúdky.

Rudolf Zajac

Autor (1951) je lekár a manažér.

Zdroj:
Domino fórum 38/2000

Leave A Reply

Navigate