Zodpovednost za zabezpečenie

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Zodpovednost za zabezpečenie

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 19 )
  • Autor
    Príspevky
  • #350
    emed
    Účastník (Participant)

    Zaujimal by ma názor ostatných diskutujúcich ( 3 😛 ), kto by mal mať zodpovednosť za zabezpečenie zdr . starostlivosti.?
    *
    Názor p. ministra poznáme. Pozname aj jeho argumenty ( POISŤOVŇA ) .
    Netvrdim, že nemá pravdu – len si myslim, že jeho nazor ( argumentačne podchyteny) sa už stal pre neho VIEROU . A o viere sa ťažko diskutuje.
    Tak čo MH ? Rodan ? a ostatní – vyjadrite sa ( konkrétne ak sa dá )

    #2216
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    Zodpovednosť za zabezpečenie zdrav. starostlivosti nesie vláda, konkrétne MZ. Má na to všetky potrebné páky a potvrdzuje to v programovom vyhlásení vlády. Poisťovňa je zodpovedná za výber poistného a za čo najefektívnejšie jeho rozdelenie. Nič viac a nič menej.

    Kľúčovým pojmom je – zdravotná politika štátu, tú tvorí a za ňu je zodpovedná vláda, cestou rezortného ministerstva.

    Určuje:Kto – kde – čo – koľko – ako – a začo.

    Kto
    – potrebné vzdelanie, špecializácie, prax,
    Kde
    – sieť
    – či bude odstupňovaná, alebo sa bude všetko robiť všade,
    – čo sa musí poskytovať doma (ambulantne), čo v nemocnici
    – hustota minimálnej siete – či 5 alebo 100 nemocníc

    Čo

    – čo sa pokladá za zdrav. výkon (liečiteľstvo, alternatívna medicína,…)
    – aké výkony sa budú robiť u nás, čo pošleme sa liečiť do zahraničia (transplantácie pečene?)
    – čo musí poskytovať prvý kontakt, čo ŠAS, čo nemocnica, čo v nemocnici JIS, čo centrá atd

    Koľko

    – čo sa bude regulovať, akým kľúčom

    Ako

    – štandardy, algoritmy, protokoly, determinovanie výkonov lege artis

    Za čo

    – čo sa uhradí zo zdrav. poistenia, čo uhradí pacient, na čo prispeje štát, iné zdroje

    Ja som presvedčená, že pán minister toto všetko akceptuje. Naviac očakáva od poisťovne, že odstráni zo siete nekvalitných a neefektívnych poskytovateľov. V tomto bode môj pohľad – ako praktika z terénu – je odlišný.

    #2217
    emed
    Účastník (Participant)

    Súhlasím. Veľa právomocí by ale vláda mohla delegovať na regióny….
    A určite by mohla delegovať právomoci – spolu so zodpovednosťou aj na poisťovňu , kt. bude zriaďovateľom…

    Ej ale sa minister nazlostí, ked si tieto názory prečíta. Možno že ma aj označí za “ predstaviteľa KOZ s názormi Eduarda Kováča hľadajúceho nejakú tretiu cestu -ala Smer -… 😛 😛 .

    Ale je to tak — štát by mal určovať zdr. politiku , lebo to je aj vždy bude politké rozhodnutie — koľko dáme, a aký systém budeme mať. .
    Pluralita poisťovní – za tie dlhé roky zlyhala ( ako by ich jedna „alkoholom podgurážená pobehlica “ mala…) Viem si predstaviť, že štát bude mať 1 poisťovňu —kt. obklopí systémom komerčných poisťovní., kto sa určite etablujú ak si štát nastaví verné zrkadlo a okliešti rozsah zdr. starostlivosti na to základné , a na reálne zdroje v systéme ).

    Pravdou ale je ( a to ma máta), že doteraz štát svoju úlohu nezvládol ( viď MZ – a vpúšťanie do siete, viď štát – a jeho dosah na dianie v “ nikomu nepatriacich poisťovniach“ — hm Čo s tým ?

    #2218
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    Nemyslím si, že štát, alebo poisťovne zlyhali. Likvidovali sme starý systém, ale koncepcia nového neexistovala. Zdravotné poisťovne vznikli, ale ocitli sa v nich ľudia bez skúseností, za tých 10 rokov urobili veľký kus práce.

    Keď Soboňa spustil bodovník, tešil sa ako sa ukáže, kto robí a kto sa ulieva. A bol sklamaný, keď bodovali všetci prekotne a rovnako.

    Čo pokladám za kľúčovú brzdu, je všeobecná nechuť ku mravenčej koncepčnej práci. Oddelili sme sa od Čechov, odstránili sme tak tlak konkurencie, stali sme sa svetovými, ale nesmieme prejsť hranice Slovenska. Dnes seriózne medicínske „know how“ je príťaž, bez ceny.

    Preto som skeptická v predstave, že poisťovne vytriedia poskytovateľov na základe kvality a efektivity.V systéme chýbajú financie a to zablokuje ich triedenie. Poisťovne si nemôžu dovoliť otvorenú politiku k poskytovateľom, nezvládli by to ekonomicky. Práve preto, že sa im nanucuje zodpovednosť za poskytovanie potrebnej zdrav. starostlivosti, budú sa správať tak, ako doteraz. Je to odskúšané, pacienti prežili.

    Ale zákony je treba prijať. Sú významné v tom, že do nepriehľadného samospádneho systému začnú kolíčkovať koncepčné prvky. A vyvolajú oživenie aktivít všetkých zložiek – medicínskych, ekonomických, organizačných a to je nevyhnutné pre to, aby sa začal budovať systém.

    A napriek obrovskému presvedčeniu pána ministra o tom, že zodpovednosť za zabezpečovanie zdrav. starostlivosti preberú poisťovne, najväčšiu zodpovednosť ponesie ministerstvo. Za fungovanie systému v nových podmienkach. Že nepadnú nosné nemocnice, nedôjde k hromadnému ohrozeniu pacientov na životoch.

    Poisťovne veľmi dobre vedia, koľko financii chýba na pokrytie toho, čo deklaruje zákon. Ak dodnes boli ticho, tak potom budú musieť predostrieť vláde jasné kalkulácie a opäť vláda bude mať na stole problém a MZ potichu bude atrahovať na seba kompetencie, ktorých sa vzdalo a bez ktorých nie je možné rezort zvládnuť- 😆

    #2219
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Aku zopodvednost mate na mysli.
    Politicku: jednoznacne vladna koalicia a samnozrejme teda aj minister a jeho ministerstvo.
    Konkretnu: EMED to poivedal, nemam na tom co menit. Z nezodpovednych primiotivnychj a nnesporaviodlivych redistributorov zdrojov vo vyske iba 70 miliard SK / sic/ checem urobi hracov na trhu a to dokonca podla zakona. ja zopdovcedam za tie zakony a ich fungovanie a naozaj nespavam z obavy aby sme neiuco neposrali / sorry/ a neposkodili aj tak ubohe zudravotnictvo. aôle to je POLITICKA ZOPOVODNOST.
    Tony Blaiur povedal / a to je vraj laviaciar/ : „Vlada je tu na to aby kormidlovala a nie aby veslovala“. A ma pravdu. Co potom nasi pravicovi politici, kde su?

    #2220
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Tony Blaiur povedal / a to je vraj laviaciar/ : „Vlada je tu na to aby kormidlovala a nie aby veslovala“. A ma pravdu. Co potom nasi pravicovi politici, kde su?

    Ja to tiež tvrdím. 😆 😆 😆
    Kormidlo obhospodaruje vláda.
    Veslujeme my zdravotníci. 🙁 🙁 🙁
    Poisťovňa zabezpečuje pohonné hmoty.

    A teraz, kto je zodpovedný za optimálny chod lode, aby nestroskotala? :^o

    #2221
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Kazdy hrac =D>

    #2222
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Kazdy hrac =D>

    Vlastne máte pravdu

    #2223
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    No vsaki akoi vzdy 😆

    #2224
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    No vsaki akoi vzdy 😆

    Dnes som si vypočula prof. Niek Klazinga z Amsterdamu, ktorý deklaroval nesúhlas s ministerským prirovnaním nášho zdravotníctva k ťažkotonážnej lodi, ktorú zákonmi chceme otočiť, ale tvrdil, že naše zdravotníctvo treba prirovnať k lietadlu, v ktorom nás letučka s úsmevom ubezpečuje o bezpečnom lete a potom nám káže sa pripútať a v rýchlosti pretrénuje s nami záchranné manévre s kyslíkovou maskou

    #2225
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Pan profesor je zjavne vtipny muz.

    #2226
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Pan profesor je zjavne vtipny muz.

    Áno, pán profesor vtipným spôsobom vysvetlil, čo očakáva pacient od zdravotníctva: človek pred štartom lietadla sa pripúta a verí, že prístroje v lietadle sú primerane funkčné, posádka profesionálne zdatná, na letisku je všetko dobre zorganizované, kontrola pasažierov dokonalá, všetky bezpečnostné opatrenia zabezpečené. I pacient verí, že tím zdravotníkov je vysoko profesionálny, prístroje funkčné, všetky preventívne opatrenia znižujúce riziko iatrogénneho poškodenia sú urobené.

    #2227
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    A ono to tak v drvivej vescine pripadov je aj v letectve aj v medicine. A tie popruhy v lietadle, to je nasa prevecnia. Prinajmensom brania poraneniam krcnej chbtice pri prudkom poklese a sekundovom bezvahovom stave.

    #2228
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    Úrad na dohľad pracuje na tvorbe kontrolného systému, v ktorom majú byť i patológovia, vyčlenení z oddelení klin. pat.

    To všetko, čo má byť náplňou ich práce, profesionálne vykonávajú oddelenia súdneho lekárstva. Zrušíme ich? MZ je zriaďovateľom odboru súdne lekárstvo, i jeho koncepcie. Odd. robí súdnoznalecké expertízy u každého náhleho úmrtia v nemocnici, ale i u živých. Zo zákona. Zrušíme zákon, alebo tu budú 2 znalecké inštitúcie?

    Neviem si predstaviť, kto bude môcť prikázať pitvu, ak nie prokurátor? A ten ju prikáže súdnolekárskym znalcom. Majú na to atestáciami potvrdenú kompetentnosť. Patológ môže byť iba poradcom pri popise nálezu. Nie je kompetentný hodnotiť mechanizmy vzniku. Ak pri obyčajnej pitve získa podozrenie, že ide o jatrogénne poškodenie, musí nariadiť súdnu pitvu.

    Najjednoduchším riešením je, aby sa z nemocníc odčlenili odd. súdneho lekárstva a prešli by pod vedenie úradu na dohľad.

    #2229
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Zil v KE profesor Kutlik, patolog. Bali sa ho vsetci lekari ako certa, boli povestne jeho patologicke seminare. Podobne profesor Klein v BA a nasledne aj profesor Brozman. Na tych seminaroch nehovorili nic ine iba co a kde sme nezvladli, ci uz preto ze sme nevedeli alebo pre ine veci. Pitvanost na SK je zalostne slaba. Ziadne sudne veci, iba urobit zaver naseho postupu. Preto ide pitva pod urad.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 19 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate