Re: Záchranná služba

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve info Re: Záchranná služba

#11524
Smeldo
Účastník (Participant)

Vážený pán doktor Zajac,
zaujímalo by ma: prečo v reforme ZZS popri určení tarifných platieb pre poskytovateľov a v zákone o ZZS neboli stanovené minimálne „tabuľkové platy“ pre personál záchrannej zdravotnej služby?

Poskytovateľov ZZS predsa žiadny predpis nezaväzuje adekvátne motivovať svojich zamestnancov (aj napriek štedrým paušálnym platbám) a ak tento problém mal vyriešiť trh a konkurenčné prostredie, tak myslím, že v mnohých regiónoch poskytovatelia hodnotia svojich pracovníkov podobne ako konkurencia, prirodzene s cieľom čo najnižších nákladov a vyšších ziskov.
V niektorých spoločnostiach tak platy zdravotníckych pracovníkov (napríklad SZP) nedosahujú ani priemernú mzdu v zdravotníctve (údaj za prvý polrok 2008) a už vôbec nie priemernú mzdu v národnom hospodárstve.
V tomto kontexte niektoré Vaše prognózy a vyjadrenia Vašich spolupracovníkov z roku 2005 a 2006 o mzdách lekárov cca 40 000 Sk a záchranárov blížiacich sa k 30 000 Sk mesačne (napr. TREND, 4.10. 2005) s odstupom času vyznievajú prinajmenšom „optimisticky“. Akým mechanizmom ste chceli zabezpečiť takéto mzdy?

Bc. Michal Weinciller

Navigate